felietony

Krzysztof Komeda w kosmosie!

W styczniu tego roku, na wniosek zespołu naukowego sondy badawczej MESSENGER, imię Krzysztofa Komedy otrzymał… jeden z kraterów na planecie Merkury. Obiekt Komeda, oficjalnie ochrzczony przez Międzynarodową Unię Astronomiczną, jest czwartym już (obok Chopina, Mickiewicza i Kobro) polskim przystankiem na pierwszej od słońca planecie.

Krater noszący imię polskiego kompozytora, położony niedaleko południowego bieguna planety, ma ok. 54 km średnicy i sąsiaduje z kraterem polskiej rzeźbiarki Katarzyny Kobro. Przedstawione przez astronomów wnioski zatwierdzone zostały jeszcze przed końcem 2012 roku, a wśród wyróżnionych artystów znaleźli się również Scott Joplin, Walt Disney oraz Muddy Waters.

Krzysztof Komeda to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych polskich muzyków jazzowych. Działalność koncertową i kompozytorską dzielił pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi, stworzył muzykę do ponad 60 obrazów najwybitniejszych polskich reżyserów. Jego dynamicznie rozwijającą się karierę przerwał tragiczny wypadek w Los Angeles w 1969 roku. Styl Komedy, łączący błyskotliwe, trudne technicznie improwizacje z niezwykłą wrażliwością interpretacyjną do dzisiaj inspiruje kolejne pokolenia polskich muzyków jazzowych.

Pełną listę ochrzczonych kraterów Merkurego znaleźć można na: www.planetarynames.wr.usgs.gov.

Zdjęcie satelitarne krateru Komedy zobaczyć można na: https://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA16671.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć