Materiały promocyjne

felietony

Ku przestrodze. Festiwal im. Ryśka Riedla

W najbliższą sobotę 28. lipca w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, na terenie „Pól Marsowych”, rozpocznie się XIV edycja festiwalu im. Ryśka Riedla. Gospodarzami wydarzenia już tradycyjnie są dwa zespoły: CREE oraz Dżem. Natomiast wcześniej, 26. lipca, odbędą się tzw. nieformalne spotkania muzyków, które zainaugurują tegoroczny odsłonę festiwalu. Usyszymy między innymi zespół Harlem, Cedric Burnside Project (USA) i laureata poprzedniej edycji – Ghetto.

Ku przestrodze to festiwal organizowany od 1999 roku w hołdzie nieżyjącemu od osiemnastu lat Ryszardowi Riedlowi, wokaliście oraz frontmanowi legendarnej grupy Dżem. Celem tego wydarzenia jest pielęgnowanie pamięci o zmarłym muzyku za pomocą prezentowania jego twórczości, a jednocześnie przestrzeganie młodzieży przed skutkami uzależnienia od narkotyków, których ofiarą padł lider Dżemu. Osoby tworzące to wydarzenie wierzą, że gdyby nie tragiczny nałóg, ich idol nadal mógłby żyć i tworzyć.

W tym roku w ramach muzycznego przedsięwzięcia wystąpią zespoły takie jak: Cztery Szmery, Cedric Burnside Project (USA), Around The Blues czy Andrzej Urny & KOMPANY.

Podczas trwającego dwa dni festiwalu zostanie również przeprowadzony II Chorzowski Przegląd Muzyków Ulicznych, a jego zwycięzcy wystąpią przed publicznością w kolejnym dniu imprezy. Po koncertach, zarówno w sobotę jak i w niedzielę, odbędzie się jam session – w oficjalnym klubie festiwalu Leśniczówka. W tym miejscu zaprezentują się także młode, mało znane zespoły rokowe, które dotąd można było usłyszeć jedynie w bardzo niszowych miejscach, takich jak np. garaże czy lokalne kluby.

Gospodarze festiwalu: zespół CREE (którego leaderem jest syn zmarłego muzyka, Sebastian Riedel) oraz Dżem zagrają kolejno w sobotę i w niedzielę wieczorem.

Miła niespodzianka czeka na  zdolnych instrumentalistów, dla których zorganizowane zostały warsztaty gitarowe. Poprowadzi je przybyły na tę okoliczność z USA Tommy Denander.

W myśl festiwalowej idei przeprowadzone zostaną dwie duże akcje ratujące zdrowie innych. Pierwszą z nich jest projekt Oddaj Krew na XIV Festiwalu Muzycznym im. Ryśka Riedla „Ku Przestrodze”, a drugą – Wspólnie przeciw białaczce, która wspomaga oddawanie szpiku kostnego potrzebującym.

Dokładne informacje na temat festiwalu oraz artystów znajdują się na oficjalnej stronie Ku przestrodze festiwal im. Ryśka Riedla https://www.festiwalryska.pl/main.html


Wesprzyj nas
Warto zajrzeć