felietony

Leszek Możdżer

Leszek Możdżer (ur. 1971 r.) to kompozytor, producent i pianista jazzowy. W jego dorobku znajduje się ponad osiemdziesiąt albumów – zarówno solowych, jak i zespołowych.

Współpracował z najwybitniejszymi przedstawicielami zagranicznego jazzu nowoczesnego (m. in. z Larsem Danielssonem, Marcusem Millerem, Davidem Gilmourem czy Lesterem Bowiem) oraz muzykami reprezentującymi różnorodne gatunki (Myslovitz, Grammatik czy Behemoth). Jego twórczość to fuzja rozmaitych inspiracji, od chopinowskich po muzykę ludową. Pianistykę Możdżera cechuje przede wszystkim  doskonała, wypracowana technika, melodyjne frazy, kolorystyka i imponujące umiejętności improwizacyjne.

Uknułem sobie pewien plan, żeby być muzykiem totalnym i rozwijać się we wszystkich kierunkach, powiedział pianista, podsumowując swoją dotychczasową, bogatą karierę. Obok jazzu Możdżer rozwija się także na polu muzyki filmowej i teatralnej – jego kompozycje można usłyszeć m. in. w spektaklach Śluby panieńskie (Teatr Narodowy w Warszawie), Bal w Operze (Teatr Muzyczny w Gdyni), Rewizor (Teatr Dramatyczny w Warszawie) czy Sen nocy letniej (Teatr Muzyczny w Gdyni).

Znakiem rozpoznawczym Możdżera jest również styl: długie włosy, okulary w rogowych oprawkach oraz dopasowane marynarki.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć