Plakat, materiały promocyjne

felietony

Letnie koncerty na Grochowskiej cz. II

Druga połowa czerwca to kolejne weekendy z koncertami na ul. Grochowskiej 272 w Warszawie w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia. Oprócz młodych wykonawców, wschodzących gwiazd polskiej kameralistyki będziemy mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniu specjalnym, jakim jest nadzwyczajny recital rosyjskiej pianistki, Anny Malikovej.

W repertuarze flecistki, pianistów, skrzypków i akordeonistów znajdą się kompozycje twórców romantycznych, ale także przedstawicieli XX i XXI wieku. Niemcy, Austriacy, Francuzi, Rosjanie, Węgrzy i nasz główny towar eksportowy, Fryderyk Chopin. Plejada twórców, grono młodych, pełnych werwy i świeżego spojrzenia na muzykę artystów – tak zapowiada się kilka najbliższych weekendów. Bardzo serdecznie zapraszamy!

KONCERT NADZWYCZAJNY
23.06 Sobota   12:00 

Anna Malikova  fortepian

Agnieszka Topolska  prowadzenie

FRANZ SCHUBERT “10 Ländler”  D.336
FRANZ SCHUBERT Sonata fortepianowa e-moll D. 566
FERENC LISZT / FRANZ SCHUBERT
Der Wanderer
Der Atlas
Auf dem Wasser zu singen
ALEXANDR SKRIABIN Sonata fortepianowa nr 1 op.6
ALEXANDR SKRIABIN Sonata fortepianowa nr 7 op.64 Messe blanche

23.06 Sobota  16:00

Aleksandra Kuls skrzypce

Justyna Danczowska fortepian

Anna S. Dębowska  prowadzenie 

EUGÈNE YSAŸE Sonata G-dur na skrzypce solo op.27 nr 5

SIERGIEJ PROKOFIEW Sonata D-dur na skrzypce solo op.115

SIERGIEJ RACHMANINOW Wokaliza op.34 nr 14

JENŐ HUBAY Zefir op.30 nr 5 

JOHANNES BRAHMS Sonata skrzypcowa nr 3 d-moll op.108 

BÉLA BARTÓK Tańce rumuńskie 

24.06 Niedziela  16:00
Maja Syrnicka skrzypce

Paweł Cłapiński fortepian

Anna S. Dębowska prowadzenie 

FRYDERYK CHOPIN Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op.22

FRYDERYK CHOPIN Scherzo cis-moll.op.39
FERENC LISZT Sonata Dantejska
SIERGIEJ PROKOFIEW  Sonata nr 1  f-moll na skrzypce i fortepian op.80
30.06 Sobota  16:00

Paweł Janas akordeon

Maciej Frąckiewicz akordeon

Jan Topolski  prowadzenie 

IGOR STRAWIŃSKI Pietruszka (opr. Paweł Janas, Maciej Frąckiewicz)
IGNACY ZALEWSKI Nawie
TOMASZ JAKUB OPAŁKA Rozdroża               
EDWARD GRIEG Peer Gynt op. 46  (opr. Paweł Janas, Maciej Frąckiewicz)

———————

BIOGRAMY ARTYSTÓW

Marta Kowalczyk, skrzypce  
Urodziła się w Koszalinie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w ZPSM im. G. Bacewicz w Koszalinie. Obecnie jest studentką UMFC w Warszawie w klasie prof. Jana Staniendy. W 2008 roku wygrała polskie eliminacje Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków i reprezentowała Polskę na finale Eurovision Young Musicians w Wiedniu. Jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych: I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie „Paganini Junior” Radia BIS, I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym na Skrzypce Solo im. T. Wrońskiego, I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, I nagrody oraz specjalnej nagrody European Union of Music Competitions for Youth za największą indywidualność artystyczną na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Bled (Słowenia), I nagrody oraz specjalnej nagrody European Union of Music Competitions for Youth za największą indywidualność artystyczną na Konkursie Młodych Muzyków im. P. Konjovica w Belgradzie, IV nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie im. T. Wrońskiego na Skrzypce Solo, III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Portschach (Austria), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Fortepianem w Warszawie wraz z Łukaszem Chrzęszczykiem. Koncertowała w wielu krajach Europy, a ponadto w Chinach, Kanadzie i USA. Wielokrotnie występowała z Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej, koncertowała także m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej (Festiwal Chopin i jego Europa), Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Opolskiej, Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Symfoniczną z Klagenfurtu pod dyrekcją takich dyrygentów, jak: Antoni Wit, Jacek Kaspszyk, Ruben Silva, Sławomir Chrzanowski, Jan Stanienda, Łukasz Borowicz i wielu innych. W roku 2011 odbyła dwumiesięczne tournée z Orkiestrą Opolską po Stanach Zjednoczonych. Jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Sinfonia Varsovia oraz programu stypendialnego “Młoda Polska”.

Łukasz Chrzęszczyk, fortepian     
Urodził się w Kielcach. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat, początkowo u p. Elżbiety Saramy, później w PSM II st. w Kielcach w klasie fortepianu mgr. Andrzeja Domina. W 2009 roku dostał się z pierwszą lokatą na Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie obecnie studiuje w klasie fortepianu prof. Piotra Palecznego oraz w klasie kameralistyki prof. Mai Nosowskiej. Jest laureatem licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, zarówno solistycznych, jak i muzyki kameralnej, m.in. tegorocznego I Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem (I nagroda, Nagroda Specjalna Polskiego Radia i Nagroda Prezydenta RP w duecie z Martą Kowalczyk oraz III nagroda w duecie z Aleksandrą Mańkowską), 43. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a także ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów w Kielcach, Krakowie, Gorzowie Wielkopolskim i Toruniu. Łukasz Chrzęszczyk występował w wielu miastach Polski, a także na estradach Niemiec, Słowacji, Ukrainy, Włoch, Finlandii. Jako soliście towarzyszyły mu m.in. Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Rzeszowska, Orkiestra Studentów i Absolwentów UMFC, szwajcarska Jugendorchester „Il Mosaico” prowadzone przez znakomitych dyrygentów, jak Hermann Ostendarp, Wojciech Rodek, Tomasz Chmiel, Monika Wolińska.  Jest stypendystą prezydenta miasta Kielce, marszałka województwa świętokrzyskiego, Rektora UMFC oraz Towarzystwa im. Teodora Leszetyckiego.

Jennyfer Fouani, flet     
Naukę gry na flecie rozpoczęła w wieku 10 lat. Jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fletu prof. Elżbiety Gajewskiej-Gadziny. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych, m.in.: I miejsce na VIII Spotkaniach Muzycznych Instrumentów Dętych w Warszawie, I miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej w Krakowie, I miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych Szkół Muzycznych II st. w Warszawie, II miejsce na IX Ogólnopolskim Festiwalu Fletowym w Sochaczewie. Jest również aktywna kameralnie. Jej osiągnięcia w dziedzinie kameralistyki to: I miejsce na II Festiwalu Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia Regionu Warszawskiego, II miejsce za grę w trio dętym na VII Festiwalu Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia Regionu w Warszawie. W 2009 roku miała przyjemność odbyć staż orkiestrowy w Kokkoli (Finlandia)  w ramach programu Leonardo da Vinci.  W lipcu 2010 odbyła kurs mistrzowski w Nicei (Francja) u dwóch światowej sławy flecistów – Philippa Bernolda oraz Davida Formisano. Jest stypendytką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Sinfonia Varsovia. Jej największym marzeniem jest możliwość grania i propagowanie współczesnej muzyki polskiej.

Marianna Waszkiewicz, fortepian
Urodziła się we Lwowie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Salomei Kruszelnickiej. W 1991 roku otrzymała stypendium Rządu Polskiego na studia w AMFC w Warszawie w klasie prof. Kazimierza Gierżoda i prof. Marii Stojek. Jednocześnie studiowała kameralistykę w klasie prof. Barbary Halskiej. W latach 1994-1995 była stypendystką Międzynarodowego Kursu Muzycznego w klasie prof. Rudolfa Buchbindera w Zurychu. Od  roku 1996 występuje w składzie zespołu Brahms Trio. Zespół otrzymał nagrody w szeregu festiwali i konkursów: Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej w Kłodzku, Festiwal Muzyki Austriackiej im. B. Hubermana, V Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie. W 2002 roku ukończyła studia podyplomowe w klasie kameralistyki prof. Barbary Halskiej. Obecnie jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Bierze udział w Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Zamościu, Nowym Sączu, Warszawie, współpracując z wybitnymi muzykami z kraju i zagranicy: m.in. Elżbietą Gajewską, Philippe Bernoldem, Janosem Balintem. Występując w charakterze akompaniatora na festiwalach i konkursach zdobyła wiele nagród i wyróżnień.

Anna Malikova, fortepian  
Rosyjska pianistka ma za sobą sukcesy na wielkich międzynarodowych konkursach: w Oslo (1988), Warszawie (Konkurs im. Fryderyka Chopina 1990), Sydney (1992), lecz najważniejsza okazała się I nagroda na Konkursie Muzycznym ARD w Monachium w 1993 roku – po raz pierwszy od dwunastu lat zdobyta przez pianistę – przynosząc artystce natychmiastowy międzynarodowy rozgłos i uznanie. Anna Malikova uczęszczała do Szkoły Muzycznej Uspienskiego w Taszkiencie w klasie Tamary Popovieh oraz w Centralnej Szkole Muzycznej i Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie w klasie Lva Naumova. Od końca lat 80. prowadzi bogatą działalność koncertową, występując na terenie dawnych republik ZSRR oraz w Niemczech. Obecnie regularnie koncertuje w Europie, Azji i Ameryce Płd. W roku 1999 dała cykl koncertów z okazji 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, a w roku 2000 – z okazji Roku Bachowskiego. Jest również aktywna na polu muzyki kameralnej. Ze skrzypkiem Larsem Tomterem grała w Oslo. Wielokrotnie gościła na Berliner Festwochen, prezentując muzykę Szostakowicza m.in. ze skrzypkiem Christianem Altenburgerem i altowiolistą Diemutem Poppenem. Artystka posiada bogaty dorobek płytowy. Nagrała utwory solowe i koncerty Chopina, Sonaty A-dur i B-dur Schuberta oraz jego pieśni w transkrypcji Liszta, utwory Szostakowicza i Prokofiewa oraz wybór sonat Solera. W styczniu 2006 roku została wyróżniana prestiżową nagrodą Classical Internet Award, która poprzedzona została entuzjastycznymi opiniami międzynarodowych krytyków. Jesienią 2009 powstała płyta CD z utworami Czajkowskiego. Do jej działalności należą kursy mistrzowskie, koncerty z orkiestrą, recitale i zaproszenia do jury w konkursach pianistycznych, tj. Europejski Konkurs Pianistyczny we Francji, Konkurs Maria Canals w Hiszpanii i Konkurs Chopinowski na Białorusi.

Aleksandra Kuls, skrzypce   
Jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Magdaleny Szczepanowskiej (rozpoczynała naukę u prof. J. Maciejewskiej). Obecnie studiuje w klasie prof. Kai Danczowskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie. W październiku 2011 roku została półfinalistką XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego, otrzymała Nagrodę Pozaregulaminową Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie kompozycji Karola Szymanowskiego oraz Nagrodę Specjalną Kapituły Krytyków. Jest laureatką innych konkursów skrzypcowych o zasięgu międzynarodowym, m.in.:  Międzynarodowego Konkursu na Skrzypce Solo im. T. Wrońskiego (2009), Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu (2007). Aleksandra Kuls występowała wielokrotnie w Belgii, Norwegii, Niemczech, w Austrii, na Ukrainie (jako solistka z Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej). W 2011 roku wystąpiła na festiwalach Musica Mundi Chamber Music Festival, Wawel o zmierzchu i VI Dni Muzyki Felixa Mendelssohna. Przez sześć lat była liderką kwartetu smyczkowego Qualitá, który koncertował w kraju i za granicą, doceniony został również na wielu konkursach, jak np. „Talents for Europe” na Słowacji (I miejsce, Grand Prix – 2008). Występuje też w duecie z Justyną Danczowską oraz Sławomirem Cierpikiem. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich Maxima Vengerova, Leonida Kerbela, Dory Schwarzberg na Musica Mundi Chamber Music Course w Waterloo, Rolanda Baldiniego w Łańcucie, Edwarda Zienkowskiego w Wiedniu. W styczniu 2012 roku została laureatką „Paszportu Polityki 2011” w kategorii muzyki poważnej m.in. „za szczerość i radość muzykowania, za naturalne emocje wyrażane w grze. Za umiejętności, jakie pokazała podczas Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego”. Była stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2008-2010), a także Fundacji Vide Supra (2008-2010). Obecnie znajduje się w gronie stypendystów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Pro Musica Bona. Aleksandra Kuls jest reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Justyna Danczowska, fortepian   
Urodzona w Krakowie, naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku sześciu lat u Janiny Żychowicz. W roku 2004 uzyskała dyplom po czteroletnich studiach w Akademii Muzycznej w Bazylei w mistrzowskiej klasie Krystiana Zimermana, a w 2007 ukończyła z wyróżnieniem dwuletnie studia w Akademii Muzycznej w Zurychu w klasie Konstantina Scherbakova. Wielokrotnie uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Halinę Czerny-Stefańską. W 1997 roku zwyciężyła w Konkursie Pianistycznym im. prof. Ludwika Stefańskiego w Płocku, otrzymując ponadto nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworów Bacha i Beethovena. W 1998 roku zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodzieży w Szafarni. Podczas konkursu dla młodych muzyków w Krakowie w 2000 roku otrzymała I nagrodę oraz nagrodę specjalną PWM za najlepsze wykonanie utworu współczesnego. Jako kameralistka otrzymała nagrodę – koncert na festiwalu „Orpheus 2002“ w Zurychu, nagrodę specjalną jury w konkursie muzyki kameralnej w Neuchatel (2002) oraz III nagrodę w konkursie muzyki kameralnej w Zurychu „Migros Kulturprozent“ (2003). Występowała m.in. z takimi artystami, jak Ilya Gringolts, Kaja Danczowska, Bartosz Koziak, Agata Szymczewska oraz Piotr Pławner. W latach 1996-1999 była stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, przez trzy kolejne lata otrzymywała Stypendium Twórcze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w roku akademickim 2002/2003 została stypendystką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. W jej dorobku fonograficznym znajduje się płyta z utworami na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego nagrana wraz z Kają Danczowską w 2007 roku  (nominowana do Fryderyka 2009) oraz wydana w 2011 roku płyta z utworami Schuberta, Schumanna, Piatigorskiego i Danczowskiego, które artystka wykonuje wraz z wiolonczelistą Bartoszem Koziakiem. Od 2006 roku pracuje w Akademii Muzycznej w Krakowie jako pianistka-kameralistka. Justyna Danczowska jest reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Maja Syrnicka, skrzypce   
Od 2007 roku  studentka  Akademii Muzycznej w Poznaniu na Wydziale Instrumentów Smyczkowych, Harfy, Gitary i Lutnictwa  (prof. Jadwiga Kaliszewska i dr Jakub Haufa).  W roku 2010 otrzymała dyplom ukończenia studiów licencjackich z wyróżnieniem. W roku akademickim 2010/2011 rozpoczęła studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Poznaniu (kontynuacja pracy z prof. J. Kaliszewską i dr. J. Haufą), równocześnie w ramach wymiany stypendialnej „Erasmus” – studentka prof. Krzysztofa Węgrzyna w Hochschule für Musik, Theater und Medien – Hannover. Jest laureatką wielu  konkursów: III nagroda ex aequo na „Concorso Violinistico Internazionale Andrea Postacchini” (2009),  nagroda Grand Prix na Mistrzowskim Przeglądzie Muzycznym „Master Class” w Pile (2009), I nagroda w kategorii skrzypiec oraz I nagroda w kategorii zespołów kameralnych – trio fortepianowe na „Concorso Internazionale Giovani Talenti” w San Bartolomeo we Włoszech (2009), I nagroda – kategoria skrzypce, I nagroda i nagroda Grand Prix – kategoria duet  oraz  I nagroda – kategoria kwartet smyczkowy na „XV Concorso Nazionale Musicale FLEGREO” w Neapolu we Włoszech (2010), laureatka „Drugiego Konkursu na Recital” w ramach XXIII Letniej Akademii Muzycznej w Żaganiu (2010), III nagroda na II Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. E. Umińskiej w Poznaniu (2010), II nagroda  na International Independent Music Competition “Individualis” w Kijowie w kategorii zespołów kameralnych – trio fortepianowe (2011), I nagroda na XI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. J. Zarębskiego w Warszawie/Łomiankach w kategorii zespołów kameralnych – trio fortepianowe (2011), wyróżnienie w duecie z Pawłem Cłapińskim na I Konkursie Duetów z Fortepianem w Warszawie, UMFC (2012). Koncertowała w San Bartolomeo we Włoszech oraz na Litwie i Słowacji w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniające osiągnięcia w nauce (2009, 2010, 2011). Uczestniczyła wielokrotnie w Kursach Mistrzowskich w Łańcucie (w klasie A. Cofalika i prof. J. Kaliszewskiej), w Letniej Akademii Muzycznej w Żaganiu (prof. J. Kaliszewska, prof. B. Bryła), „Corsi di Perfezionamento” w Sienie (prof. B. Belkin), w Europejskich Warsztatach Muzycznych w Darłowie i Kołobrzegu (prof. K. Śmietana), w Międzynarodowym Kursie Muzycznym w Głuchołazach (prof. T. Tomaszewski), „Master Class” w Pile (prof. B. Nizioł, prof. M. Willi, prof. X. Wang), w Letniej Akademii Muzycznej w Krakowie (prof. Y. Kless i prof. E. Kless) oraz  w „Internationale Musikakademie für Solisten” w Bückenburgu w Niemczech (prof. K. Węgrzyn).

Paweł Cłapiński, fortepian     
Urodził się w Łęczycy, obecnie mieszka w Łodzi. Student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. K. Popowej-Zydroń. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich profesorów, jak: Einar Steen-Nokleberg, Ilja Scheps, Mikhail Voskresensky, Robert McDonald, Dang Thai Son. Jest laureatem wielu konkursów: I nagroda na IV Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzyki Francuskiej w Łodzi (2007), I nagroda na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Citta di Candelo  Concorso Musicale  Un ricetto in Musica we Włoszech (2009), I nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu solowego F. Liszta na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim NIFC w Warszawie (2011), I nagroda na Koncercie Roku „Najlepsi studenci polskich uczelni muzycznych” w Katowicach (2011), wyróżnienie w duecie ze skrzypaczką Mają Syrnicką na I Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Fortepianem w Warszawie (2012). Od 2011roku  jest pracownikiem macierzystej uczelni na stanowisku pianisty-korepetytora.

Maciej Frąckiewicz, akordeon    
Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana. W 2010/2011 studiował w ramach programu Socrates – Erasmus w ESMUC w Barcelonie w klasie Inaki Alberdi’ego. Obecnie kontynuuje edukację w HFM w Detmold w Niemczech na studiach podyplomowych Konzertexamen w klasie prof. Grzegorza Stopy. Doskonalił swe umiejętności pod okiem takich pedagogów, jak: prof. W. L. Puchnowski, Y. Shishkin, A. Dmitriev, I. Alberdi, S. Hussong, C. Jacomucci, M. Bonnay czy J. Berger. Jest laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów akordeonowych, m.in.: II nagroda w Klingenthal (Niemcy) (2008), IV nagroda w Castelfidardo (Włochy) (2004), III nagroda Arrasate (Hiszpania) (2009), I nagroda w Val Tidone (Włochy) (2010), Nagroda Główna w Radziejowicach (2009), I nagroda oraz dwie nagrody pozaregulaminowe na III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2009), Nagroda specjalna na XIV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2010), I nagroda na III Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. A. Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach (2010). Był półfinalistą na 64. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Szanghaju (2011). Był jednym z siedmiorga finalistów Krajowych Eliminacji do Konkursu Eurowizji dla młodych muzyków (2008). Został laureatem XXVIII „Tygodnia talentów” w Tarnowie – Kąśnej Dolnej (2009). W 2010 roku reprezentował Polskie Radio na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców organizowanym przez Europejską Unię Radiową (EBU) – „New Talent”. Ważną częścią jego działalności artystycznej jest ścisła współpraca z kompozytorami. Był stypendystą m.in. Ministra Kultury iDziedzictwa Narodowego (w tym „Młoda Polska”), Keimyung Research Foundation oraz Banku Societe Generale. Występował jako solista z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych, m.in.: NOSPR w Katowicach, POR w Warszawie, Filharmonii Podlaskiej, Zabrzańskiej, Szczecińskiej, Sinfonietty Cracovii pod batutą Z. Rycherta, S. Chrzanowskiego, E. Yaşliçam’a, M. Klauzy, Ł. Borowicza, Y. Chill Lee.

Paweł Janas, akordeon   
Naukę gry na akordeonie ukończył w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Przemyślu w klasie akordeonu mgr. Tomasza Doleckiego. W 2010 roku ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Jerzego Jurka (obecnie w klasie prof. Klaudiusza Barana). W roku akademickim 2011/2012 w ramach programu Socrates – Erasmus kontynuował naukę w klasie prof. Grzegorza Stopy w Konservatorium Wien Privatunversitat. Wielokrotnie uczestniczył w kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem takich pedagogów, jak: Włodzimierz Lech Puchnowski, Alexander Selivanov, Alfred Melichar, Jurij Szyszkin, Claudio Jacomucci, Matti Raantanen, Inaaki Alberdi, Stefan Hussong. Laureat m.in: I nagrody w Val Tidone (Włochy), II nagrody w Wilnie (Litwa), I nagrody w Varazdin (Chorwacja), I nagrody w Szczecinie, I nagrody w Przemyślu, I nagrody “Jeunes Talents” w Montrond les Bains (Francja), II nagrody w Klingenthal (Niemcy). Ponadto został wyróżniony podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych „Tydzień Talentów” w Kąśnej Dolnej oraz Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych organizowany przez „Silesia”. Występował m.in. w Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Rzeszowskiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Szczecińskiej, Akademii Muzycznej w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Bydgoszczy, Pałacu Prezydenckim, Zamku Królewskim w Warszawie, Studiu Polskiego Radia w Warszawie i Katowicach oraz za granicą (Chorwacja, Włochy, Litwa, Francja, Hiszpania, Chiny, Austria, Niemcy, Ukraina). Brał udział w wielu festiwalach, m.in: Alkagran, Wawer Music Festival, Warszawskich Spotkaniach Muzycznych „Muzyka Dawna – Muzyka Nowa”, Letnie Wieczory w Dziekance, Mistrzowskie Wieczory w Kąśnej, Królewskich Arkadach Sztuki, Warszawska Jesień. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawy, Agrafki Muzycznej, Fundacji J&S Pro Bono Poloniae, Fundacji Dongsan Research Fundation oraz Pro Polonia Society, Młodej Polski oraz banku Societe Generale.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć