Fragment plakatu

felietony

Letnie Koncerty na Grochowskiej – czerwiec cz. I

W czerwcu aż osiem razy słuchacze będą mieli możliwość obcowania z muzyką w warszawskiej siedzibie orkiestry (ul. Grochowska 272). Przed nami koncerty kameralne w różnych konfiguracjach: recital fortepianowy, duety z fortepianem (flet, fagot, skrzypce), a także ciekawy duet akordeonowy.

Wśród artystów, oprócz dzisiejszej gwiazdy, jakim jest zespół o dużej renomie – Lutosławski Quartet, wystąpią jego młodsi koledzy, m.in. Tomasz Ritter (fortepian), Marcin Orliński (fagot), Marta Kowalczyk (skrzypce), Aleksandra Kuls (skrzypce), Marta Syrnicka (skrzypce) i Jennyfer Fouani (flet) z akompaniatorami oraz akordeoniści, Paweł Janas i Maciej Frąckiewicz. Podczas czerwcowych koncertów zabrzmią zarówno kompozycje znane, mające wierne grono miłośników (jak suita Peer Gynt op. 46 Edwarda Griega, Pietruszka Igora Strawińskiego czy Sonata Dantejska Ferenca Liszta). Oprócz tego znajdzie się również miejsce dla nowości i kompozycji mało znanych. To smakowity kąsek dla słuchaczy śledzących współczesną muzyczną literaturę polską. Podczas czerwcowych Letnich Koncertów na Grochowskiej zabrzmi Kwartet smyczkowy Michała Lorenca, Nawie Tomasza Jakuba Opałki i Rozdroża Ignacego Zalewskiego.

Artyści, z którymi spotkamy się w kilka najbliższych weekendów, to obiecująco rozwijający się instrumentaliści, którzy, mimo młodego wieku, mają już na swoim koncie znaczące dokonania: są stypendystami Fundacji Sinfonia Varsovia, a także innych instytucji i organizacji, zwycięzcami konkursów i plebiscytów, uczestnikami festiwali.

Poniżej prezentujemy pełne biogramy wykonawców, których będzie można usłyszeć podczas dwóch najbliższych weekendów.

03.06

LUTOSŁAWSKI QUARTET

Jakub Jakowicz  I skrzypce

Marcin Markowicz  II skrzypce

Artur Rozmysłowicz  altówka

Maciej Młodawski  wiolonczela

Zespół powstał w 2007 r. Wystąpił na wielu festiwalach: Wratislavia Cantans, Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki Ensemble, Musica Polonica Nova, Jazztopad, Festiwalu „Łańcuch”, Forum Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej, KlaraFestival w Brukseli oraz Ankara Music Festival w Turcji. W 2012 r. zespół został zaproszony m.in. na Festiwal Muzyki Współczesnej w Grecji. Kwartet koncertował wspólnie z Brunonem Caninem, Paulem Guldą, Kwartetem Śląskim, Royal String Quartet, Tomaszem Strahlem, Ryszardem Groblewskim, angielskim oboistą Nicholasem Danielem, światowej sławy pianistą, laureatem Konkursu Chopinowskiego – Eugenem Indjicem, znakomitym klarnecistą Michelem Lethiekiem oraz wybitnymi jazzmanami, jak Kenny Wheeler, John Taylor i Uri Caine. Wykonał również koncerty na kwartet i orkiestrę Bohuslava Martinů i Arnolda Schönberga pod batutą Jacka Kaspszyka. W grudniu 2010 r. wystąpił w Operze Brukselskiej, na zaproszenie tamtejszego Instytutu Polskiego, z koncertem zamykającym Międzynarodowy Rok Chopinowski. Zespół wraz z zaproszonymi gośćmi – Krzysztofem Jakowiczem i Andrzejem Bauerem – nagrał dla wytwórni CD Accord pierwszą na świecie płytę prezentującą twórczość kameralną Witolda Lutosławskiego, która otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2009. W najbliższych planach kwartetu jest wydanie kolejnych płyt promujących muzykę polską. Obecnie, wraz z Katarzyną Zdybel – laureatką wielu międzynarodowych konkursów, przygotowuje płytę z utworami na kwartet i fagot oraz komplet kwartetów Grażyny Bacewicz dla wytwórni Naxos. Lutosławski Quartet wykonuje muzykę współczesną, skupiając się przy tym na popularyzacji muzyki polskiej, m.in. Witolda Lutosławskiego, Grażyny Bacewicz, Karola Szymanowskiego, a także Marcina Markowicza – kompozytora i jednego z członków kwartetu. Zespół tworzą artyści wszechstronni i otwarci, którzy łączą repertuar współczesny z dziełami muzyki klasycznej, romantycznej i jazzem. Lutosławski Quartet działa jako jeden z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Jakub Jakowicz

Gry na skrzypcach uczył się u swojego ojca, Krzysztofa Jakowicza, pod jego kierunkiem studiował także w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Był również ostatnim uczniem Tadeusza Wrońskiego. Koncertuje od jedenastego roku życia. Jest laureatem pierwszych nagród na konkursach skrzypcowych w Lublinie (1993), Wattrelos (1995) i Takasaki (1999). W 2001 r. został jednym z trzech zwycięzców Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie. W 2007 r. podczas Festiwalu „Warszawska Jesień” uhonorowano artystę nagrodą „Orfeusz”. Występował z takimi orkiestrami, jak: Orchestra del Maggio Musicale we Florencji, Filharmonia Czeska w Pradze, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Filharmonia Drezdeńska, Orchestre de la Suisse Romande w Genewie, Orquesta Nacional de España w Madrycie, Royal Stockholm Philharmonic czy Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo. Współpracował z dyrygentami: Pinchas Steinberg, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Yan Pascal Tortelier, Marek Pijarowski, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Duczmal, Walter Weller, Heinz Wallberg, Kirill Karabits, Michail Jurowski. Występował ponadto z takimi muzykami, jak Heinz Holliger, Paul Gulda, Jan Krzysztof Broja, Krzysztof Jabłoński, Maciej Grzybowski, Michel Lethiec, Håkan Rosengren, Olga Pasiecznik, Ruth Kilius, Ursula Smith, Daniel Müller-Schott, Andrzej Bauer, Rafał Kwiatkowski, Karol Marianowski. Jako kameralista od wielu lat tworzy skrzypcowy duet z ojcem, Krzysztofem. Od 2006 r. jest członkiem Zehetmair Quartett, zespołu stworzonego przez austriackiego skrzypka i dyrygenta, Thomasa Zehetmaira. W 2009 r. rozpoczął współpracę jako pierwszy skrzypek z zespołem Lutosławski Quartet. Od 2004 r. uczy gry skrzypcowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Marcin Markowicz

Studiował u Christiane Edinger w Lubece, Romana Lasockiego i Krzysztofa Jakowicza w Warszawie oraz u Romana Totenberga w Bostonie. Pracował pod kierunkiem m.in.: Idy Haendel, Sherbana Lupu, Grigorija Zhislina oraz członków Juilliard Quartet, Cleveland Quartet oraz Kwartetu Śląskiego i Szymanowski Quartet. Jako solista współpracował z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i NOSPR-em w Katowicach oraz z Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej, zespołami z Krakowa i Solingen. Jako solista i kameralista był uczestnikiem następujących festiwali: „Warszawska Jesień”, „Łańcuch”, Turning Sounds, Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, KlaraFestival, Ankara Music Festival, Kneisel Hall Chamber Music Festival (USA) oraz festiwali w Bayreuth, Ratzeburgu, La Ville d’Eu. Współpracuje z takimi artystami, jak: Bruno Canino, Paul Gulda, Michel Lethiec, Bartłomiej Nizioł, Tomasz Strahl, Agata Szymczewska oraz z Kwartetem Śląskim. Koncertował w Niemczech, Francji, Czechach, Austrii, USA, Holandii, Belgii, Rosji, Turcji i RPA. Jest koncertmistrzem Filharmonii Wrocławskiej, drugim skrzypkiem Lutosławski Quartet, a od 2005 r. dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Ensemble. Od 2009 r. gra jako gościnny koncertmistrz w Orkiestrze Akademii Beethovenowskiej w Krakowie. Prowadzi kursy skrzypcowe i kameralne w Zakopanem, Wałbrzychu i Materze (Włochy). W latach 2009–2010 był wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach. Nagrywał m.in. dla Polskiego Radia i CD Accord. Artysta jest także kompozytorem. Otrzymał w 1999 r. wyróżnienie w Konkursie Kompozytorskim im. Andrzeja Panufnika w Krakowie. Jego utwory były wykonywane na festiwalach w Polsce, Belgii, Niemczech, Norwegii, Holandii i USA. III Kwartet smyczkowy został zamówiony i wykonany po raz pierwszy przez Kwartet Śląski w 2009 r. Skomponował muzykę do spektakli teatralnych, filmów: 13 sierpnia ’44 Małgorzaty Bramy oraz Wrzątek Alexa Casianova.

Artur Rozmysłowicz

Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie altówki Błażeja Sroczyńskiego. W latach 2004-2006 był stypendystą Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie mistrzowskiej Jacka Glickmana. Doskonalił swe umiejętności m.in. u Pichasa Zukermana, Stefana Kamasy, Sergeja Popowa, członków Guarneri Quartet, Takács Quartet, Heine Quartet oraz Kwartetu Śląskiego. Na stałe, jako muzyk-solista, związany jest z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej oraz Lutosławski Quartet. Współpracował z London Symphony Orchestra, Basque National Orchestra, Sinfonia Iuventus, Polską Orkiestrą Radiową, World Orchestra for Peace. Koncertował z wieloma wybitnymi dyrygentami, m.in. Jackiem Kaspszykiem, Gabrielem Chmurą, Michaelem Tilsonem Thomasem, Walerijem Giergiewem, Sir Colinem Davisem, Yakovem Kreizbergiem. Występował w większości krajów Europy, także Azji oraz obu Ameryk. Artysta zapraszany jest na festiwale muzyczne, takie jak „Warszawska Jesień”, Festiwal Ensemble, Wratislavia Cantans, Festiwal Beethovenowski, Festiwale Organowe w Szczecinie i Zakopanem, „Łańcuch”, „Muzyka na Szczytach”, Chopin i jego Europa, „Muzyczne przestrzenie”, Festiwal im. Aleksandra Tansmana, Jazztopad, Pacific Music Festival (Sapporo, Japonia), Paxos International Music Festival (Grecja), KlaraFestival (Bruksela). Jako kameralista występował również na festiwalach teatralnych, m.in. Edinburgh Festival Fringe i Sesc Belenzinho w São Paolo.

Maciej Młodawski

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli Tomasza Strahla i Andrzeja Bauera. Studiował gościnnie również w Hochschule für Musik Augsburg pod kierunkiem Juliusa Bergera i Sebastiana Hessa. Doskonalił swe umiejętności na wielu kursach mistrzowskich, m.in. u Miloša Sádlo, Victorii Yagling, Clausa Reichardta, Kazimierza Michalika, Stanisława Firleja, Andrzeja Orkisza, Johannesa Goritzkiego, jako kameralista u Romana Totenberga, Christiane Edinger, Piotra Reicherta, Jerzego Marchwińskiego, Mai Nosowskiej, Krystyny Borucińskiej i Paula Guldy oraz członków Kwartetu Śląskiego. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu oraz Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi. Jest koncertmistrzem wiolonczel Filharmonii Wrocławskiej i członkiem Lutosławski Quartet. Występuje także jako solista – z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej zainaugurował sezon 2008/2009 pod batutą Maestro Jacka Kaspszyka, dokonał również polskiego prawykonania utworu Ståle Kleiberga Dopo na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową. Koncertuje także w duecie z pianistką Agnieszką Przemyk-Bryłą. Brał udział w wielu festiwalach, m.in. Wratislavia Cantans, Holland Music Sessions, Festiwalu Ensemble w Książu czy KlaraFestival w Brukseli. Poza Polską występował także w Niemczech, Czechach, Austrii, Holandii, Belgii, Turcji i Włoszech.

09.06

Tomasz Ritter, fortepian    

Urodził się w Lublinie, gdzie w roku 2002 rozpoczął naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. K. Lipińskiego w klasie Bożeny Bechty-Krzemińskiej. Od roku 2009 jest uczniem Iriny Rumiancewej-Dąbrowskiej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, takich, jak m.in: XIII Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny w Koninie (2006, I nagroda i nagroda za wykonanie utworu W. A. Mozarta); XVIII Międzynarodowy Konkurs im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie Wielkopolskim (2006, I nagroda); Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w San Sebastian (Hiszpania, 2008, I nagroda), VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Młodych Muzyków w Enschede (Holandia, 2010, I nagroda i Nagroda Dziennikarzy); Konkurs „Mlady Klavir” Konserwatorium Muzycznego w Pradze (2010, tytuł „Talent Mladeho Klaviru” – nagroda główna); IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. M. Moszkowskiego w Kielcach (2011, Grand Prix i nagroda za wykonanie utworu Moszkowskiego); III Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny „Szymanowski in memoriam” (2011, I nagroda); IX Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2011, I nagroda, nagroda im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein, Rubinowa Szpila Artura Rubinsteina dla osobowości artystycznej konkursu, nagroda Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej oraz inne nagrody pozaregulaminowe); Ogólnopolskie Przesłuchania CEA (2012, Grand Prix). Koncertował w Polsce oraz w Republice Czeskiej (dokonując także nagrań dla Radia Czeskiego), na Litwie, Słowacji, we Francji, w Austrii i Holandii. Latem 2009 r. wraz z grupą młodych muzyków z Wiednia odbył podróż koncertową do Japonii. Od 2010 r. współpracuje z Kwartetem Martinů z Pragi, koncertując w Czechach i Polsce. Uczestniczył w kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez Wiktora Mierżanowa, Tatianę Shebanovą, Vierę Nosinę, Roberta Levina, Avedisa Kouyoumdjiana i Milana Langera. Zdobywa także doświadczenie z zakresu gry na fortepianie historycznym i klawesynie, współpracując w tym zakresie z czeskim specjalistą Petrem Šeflem oraz uczestnicząc od 2006 r. w kursach Alexeia Lubimova, Johannesa Sonnleitnera, Malcolma Bilsona w ramach Dni Muzyki Dawnej w Sopronie na Węgrzech. Jest stypendystą Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, w roku 2009 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

10.06

Marcin Orliński, fagot 

Urodził się w Warszawie. Kształcenie muzyczne rozpoczął w PSM I stopnia im. J. Zarębskiego w Warszawie w klasie fortepianu. Następnie kontynuował naukę muzyki w POEZSM w ZPSM nr 1 w Warszawie w klasie fagotu profesora Artura Kasperka. Obecnie uczęszcza do V klasy PSM II st. im. Józefa Elsnera w ZPSM nr 1 w Warszawie. Jest laureatem wielu solistycznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do jego najważniejszych osiągnięć zaliczyć można zdobycie III nagrody w III Ogólnopolskim Festiwalu Fagotowo-Obojowym w Bytomiu, II nagrody w III Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych we Wrocławiu, I nagrody w IX Spotkaniach Muzycznych Instrumentów Dętych Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Grand Prix XVII Śląskiego Konkursu Instrumentów Dętych “Drewno dla najmłodszych”, II nagrody w XXXIV Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku, I nagrody w IV Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych we Wrocławiu, I nagrody w VIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Instrumentów Dętych Etiuda 2011 w Szczecinie; Grand Prix w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Instrumentów Dętych Drewnianych (CEA) w Warszawie. Umiejętności gry na fagocie rozwijał na Mistrzowskich Warsztatach Fagotowych prowadzonych m.in. przez prof. Marca Engelhardta i Tomasza Sosnowskiego. Umiejętność gry w orkiestrze doskonalił w ramach projektu MŁODA POLSKA FILHARMONIA, w czasie którego współpracował z wybitnymi muzykami – Dudu Carmelem, Dmitrijem Vasilievem czy Edicsonem Ruizem. W październiku 2010 r. został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Został też wyróżniony nagrodą w ramach Stypendium Artystycznego im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia. Jako solista i członek orkiestry grywał w najważniejszych polskich salach, takich jak: Studio S1 Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Sala Koncertowa UMFC w Warszawie, Filharmonia Pomorska, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Krakowska, Filharmonia Narodowa.

Hanna Sosińska-Kraski, fortepian

Pianistka, kameralistka, pedagog. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, filia w Białymstoku w klasie prof. Kadłubiskiego. Obecnie pracuje jako wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i jako nauczyciel w ZPSM nr 1 i ZPSM nr 4 w Warszawie. W 2003 r. została wyróżniona przez Ministra Kultury odznaką Zasłużonego Działacza Kultury. Otrzymała także Nagrodę Indywidualną II stopnia Dyrektora CEA. Brała udział w wielu konkursach instrumentów dętych, na których otrzymywała wyróżnienia dla najlepszego akompaniatora, m.in.: na Festiwalu Instrumentów Dętych Blaszanych w Mielcu, Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku, Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Jastrzębiu-Zdroju, Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych we Wrocławiu, Zachodniopomorskim Festiwalu w Szczecinie. Jako pianista-akompaniator towarzyszyła uczestnikom Letniej Akademii Instrumentów Dętych w Myśliborzu i na Ogólnopolskim Kursie Instrumentów Stroikowych w Warszawie. Współpracuje z warszawskimi orkiestrami: Polską Orkiestrą Radiową i Sinfonią Varsovią.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć