Materiały promocyjne organizatora

felietony

Letnie koncerty na Grochowskiej III

Lato w mieście rozpoczęło się na dobre, dzieci wzięły ze szkół świadectwa i zasłużenie odpoczywają, sezon ogórkowy w kinach i teatrach, ale nie na Grochowskiej! Rozpoczyna się drugi miesiąc cyklu Letnich koncertów na Grochowskiej organizowanego przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia w Warszawie. Koncerty cieszą się coraz większą popularnością, kolejne rzędy krzeseł z tygodnia na tydzień przybywają w otwieranych dodatkowo salach a nawet na korytarzach. Upały, burze, grad i wiatr nie są w stanie zniechęcić melomanów do przyjścia na koncert. To chyba znak, że Letnie recitale okazały się strzałem w przysłowiową dziesiątkę, jeśli chodzi o ofertę muzyczną stolicy.

Prezentowaliśmy już czerwcowych wykonawców i ich repertuar, teraz pora na artystów, którzy zagoszczą przy Grochowskiej 272 w lipcu. Do grona instrumentów dołączy wiolonczela, saksofon i niezwykle ciekawa marimba, na której zagra objawienie sceny perkusyjnej, młodziutka a już niezwykle utytułowana i doświadczona artystka, Marianna Bednarska. Na saksofonie w ciekawym zestawieniu z fortepianem zagra Aleksandra Mańkowska, a repertuar wiolonczelowy usłyszymy w wykonaniu Magdaleny Bojanowicz. W lipcu usłyszymy też w roli prelegenta wybitnego wiolonczelistę, Marcina Zdunika. Serdecznie zapraszamy!

1.07 Niedziela  16:00
Krzysztof Moskalewicz
fortepian
Agnieszka Topolska  prowadzenie 

LUDWIG VAN BEETHOVEN Sonata fortepianowa nr 8 c-moll op.13 Patetyczna

FRYDERYK CHOPIN Ballada g-moll op.23

CLAUDE DEBUSSY Images (zeszyt I)

SIERGIEJ RACHMANINOW Preludia op.23 nr 4 D-dur,  nr 5 g-moll, nr 6 Es-dur

7.07 Sobota  16:00

Magdalena Bojanowicz wiolonczela
Piotr Kopczyński  fortepian

Agata Mierzejewska  prowadzenie 

IGOR STRAWIŃSKI Suita włoska

FRANCIS POULENC Sonata na wiolonczelę i fortepian

ALFRED  SCHNITTKE Sonata na wiolonczelę i fortepian

ANDRZEJ BAUER Duotone  

 8.07 Niedziela  16:00
Maria Włoszczowska
skrzypce

Bartosz Bednarczyk fortepian

Agata Mierzejewska  prowadzenie 

SIERGIEJ PROKOFIEW Sonata nr 2 D-dur na skrzypce i fortepian op.94 bis

FRANZ SCHUBERT Fantazja C-dur na skrzypce i fortepian D.930

14.07 Sobota  16:00

Marianna Bednarska marimba

Kinga Wojciechowska prowadzenie

JOHANN SEBASTIAN BACH Wariacje Goldbergowskie: Aria, Wariacja V

KEIKO ABE Variations on Japanese Children’s Songs
TAKATSUGU MURAMATSU Land
ANDREW THOMAS Merlin

EMMANUEL SÉJOURNÉ Preludium nr 1

TOSHI ICHIYANAGI The Source
PIUS CHEUNG Etiuda e-moll

LEIGH HOWARD STEVENS Rhytmic Caprice

15.07 Niedziela  16:00
Aleksandra Mańkowska
saksofon

Łukasz Chrzęszczyk fortepian

Marcin Zdunik  prowadzenie 

PIET SWERTS Klonos

FLORENT SCHMITT Legenda na saksofon altowy i fortepian op.66

RYO NODA Improvisation II na saksofon altowy solo

PAUL HINDEMITH Sonata na saksofon altowy i fortepian

FERNANDE DECRUCK Sonata Cis-dur na saksofon altowy i fortepian

ASTOR PIAZZOLLA Histoire du Tango  (ar. na saksofon altowy i fortepian)

                                     – II Café 1930

                                     – III Nightclub 1960

                                     – IV Concert d’aujourd’hui

Krzysztof Moskalewicz, fortepian    
Urodził się w Warszawie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku siedmiu lat. Jest absolwentem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych  im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Joanny Kurpiowskiej. Obecnie studiuje w Guildhall School of Music and Drama w Londynie pod kierunkiem Ronana O’Hora. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień konkursów pianistycznych m.in.: III nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla dzieci i młodzieży w Szafarni (2007), VI nagrody w finale Ogólnopolskich Przesłuchań uczniów klas fortepianu szkół muzycznych II st. w Jeleniej Górze (2008) oraz I nagrody na XI Konkursie Pianistycznym im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej w Płocku (2010).
Koncertował jako solista w wielu miejscach Polski, m.in.: w Warszawie, Krakowie, Płocku, Dusznikach Zdroju,  jak również z orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej, Radomską Orkiestrą Kameralną. Jest stypendystą Fundacji Sinfonia Varsovia oraz Guildhall School of Music&Drama – the Dr Gerhard Weiler Award.

Magdalena Bojanowicz, wiolonczela
Magdalena Bojanowicz jest laureatką II nagrody i dwóch Nagród Specjalnych na VIII Międzynarodowym Konkursie im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (2011). Zdobyła także III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. K. Pendereckiego w Krakowie. Spośród jej innych sukcesów wymienić można takie nagrody, jak: II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie duetów z fortepianem w Warszawie z Mishą Kozłowskom, I nagroda w VI Konkursie Muzyki XX i XXI wieku, I nagroda na VIII Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Liezen, II nagroda na LXIX Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Ludwiga van Beethovena w Hradec. W 2010 roku ukończyła z wyróżnieniem studia I st. na UMFC w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. A. Bauera. Obecnie kontynuuje swoją edukacje na studiach II st. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach pod okiem największych autorytetów w dziedzinie gry na wiolonczeli jak: J. Berger, Ph. Muller, C. Reichardt, V. Yagling , K. Michalik czy A. Noras. Była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest laureatką prestiżowego stypendium „Młoda Polska, które otrzymała na nagranie płyty z polską muzyką współczesną. Występowała jako solistka z orkiestrami: Filharmonii Narodowej, Rzeszowskiej, Zielonogórskiej, Łódzkiej, Dolnośląskiej pod batutą takich dyrygentów, jak: T. Wojciechowski, J. Kosek, M. Nesterowicz oraz P. Przytocki. Brała udział m.in. w takich festiwalach, jak ”Tydzień Talentów” w Centrum I. Paderewskiego w Tarnowie, „Gwiazdy Promują” w Jeleniej Górze, „Musica moderna” w Łodzi, „Warszawska Jesień”, „Musica Polonica Nova”, „Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki” w Zielonej Górze, „Festival au Leman” we Francji oraz „Festiwal Kameralny” w Moskwie. Współtworzy warszawską grupę „Cellonet” prowadzoną przez A. Bauera.

Piotr Kopczyński, fortepian    
Urodził się w Łodzi. Studia muzyczne odbył w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Piotra Palecznego, którą ukończył w 2008 roku, oraz w klasie kameralistyki prof. Mai Nosowskiej, ukończonej z wyróżnieniem w 2007 roku. Jest laureatem ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów pianistycznych m. in. Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Łodzi, Ogólnopolskich Przesłuchań Pianistów Szkół II st. w Warszawie (II nagroda); przesłuchań regionalnych pianistów w Warszawie ( I nagroda). Jako solista i kameralista występował w wielu prestiżowych salach koncertowych w kraju i za granicą, m.in.: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonii Lwowskiej, Filharmonii Narodowej Ukrainy w Kijowie, Universitat der Kunste w Berlinie. Uczestniczył w licznych prawykonaniach muzyki wiodących kompozytorów młodego pokolenia, takich jak: Kamil Kosecki oraz Dariusz Przybylski. Wraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus brał udział w festiwalu muzyki współczesnej „Dwa dni i dwie noce nowej muzyki” w Odessie. Doskonalił swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich w kraju i za granicą, u takich autorytetów w dziedzinie muzyki, jak: Arie Vardi, Viera Gornostajewa, Alexiej Orlowiecki, John O’Connor, Kevin Kenner. Był również stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz dzieci, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także laureatem “Muzycznego Forum Młodych” Austriackiego Forum Kultury w Warszawie. 

Maria Włoszczowska, skrzypce
Urodziła się w Warszawie. Kształciła się pod okiem prof. Mirosława Ławrynowicza, obecnie jej nauczycielem jest prof. Jan Stanienda. Koncertowała w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Holandii, Francji, Norwegii i Szwajcarii, współpracując z takimi muzykami, jak Maxim Vengerov, Ewa Pobłocka, Krystyna Makowska-Ławrynowicz, Agnieszka Duczmal, Jan Stanienda, Wojciech Rajski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Adam Klocek, Vladimir Kiradijev. Występowała jako solistka m.in. z Polską Orkiestrą Kameralną na Festspiele Mecklenburg-Vorpommern w Niemczech, z Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej i Sinfoniettą Cracovia prowadzonymi przez Maxima Vengerova, z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, z Filharmonią Opolską, z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną i Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej, z Orkiestrą Kameralną Wratislavia, z Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej oraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Swoje umiejętności szlifowała pod okiem wybitnych pedagogów, m.in. Maxima Vengerova, Matisa Vaitsnera, Siergieja Krawczenki, Petru Munteanu,  Larissy Kolos, Wolfganga Marschnera, Rolanda Baldiniego oraz Doroty Sosnowskiej. W 2011 roku otrzymała pięć nagród specjalnych w XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (Nagroda Specjalna Maxima Vengerova w postaci indywidualnych lekcji, nagroda za najlepsze wykonanie kompozycji J.S. Bacha, nagroda dla najlepszego Polaka w konkursie). Jej ważniejsze sukcesy obejmują także: II miejsce w Międzynarodowym Konkursie  Skrzypcowym w Toruniu, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, I miejsce w Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Skrzypków im. Mirosława Ławrynowicza w Płocku, III miejsce w Internationalen Wettbewerb für Violine oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie sonaty L. van Beethovena (Kloster Schöntal, Niemcy). Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bartosz Bednarczyk, fortepian   
Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli. Odbył również studia podyplomowe w dziedzinie kameralistyki pod kierunkiem prof. Krystyny Borucińskiej. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej im. Grażyny Bacewicz w klasie Haliny Dzierżanowskiej i kontynuował pod kierunkiem Bronisławy Kawalli w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Studiował również kameralistykę w klasie prof. Macieja Paderewskiego. Jest laureatem konkursów muzycznych w Koninie – II nagroda (1987) i III nagroda (1993); w Olsztynie – II nagroda (1989) i w Warszawie – I nagroda w konkursie kameralnym. Trzykrotnie w latach 1992, 1993 i 1996 otrzymał Stypendium Artystyczne Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, a w roku 1998 – Ministerstwa Kultury i Sztuki. Był również stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Występował jako solista i kameralista w kraju, m.in. w Warszawie (Filharmonia Narodowa, Studio Koncertowe Polskiego Radia, Zamek Królewski), a także za granicą (Anglia, Niemcy, Hiszpania, Rosja, Ukraina, Szwecja, Finlandia, Szwajcaria, Japonia, Słowenia, Indonezja). W latach 2001 i 2002 koncertował w ramach Festiwalu Forum Witolda Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej. Od ośmiu lat tworzy duet ze skrzypkiem, Jakubem Jakowiczem, z którym nagrał płytę Subito (Polskie Radio) nominowaną do nagrody Fryderyk 2003. W 2007 roku duet nagrał sonaty Kreutzerowską i Wiosenną Beethovena (Subito Records), a także, obok innych utworów kameralnych Witolda Lutosławskiego, Partitę – dla CD Accord. Jest asystentem w Katedrze Kameralistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Marianna Bednarska, marimba / perkusja                    
Urodziła się w Warszawie, gdzie w roku 2012 ukończyła edukację muzyczną w klasie perkusji Henryka Mikołajczyka w ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego. Od początku nauki odnosi spektakularne sukcesy na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach, na których zdobyła 18 pierwszych nagród. Do jej najcenniejszych osiągnięć należą pierwsze miejsca na międzynarodowych konkursach marimbowych i perkusyjnych: w Paryżu (2009), Fermo (Włochy 2008), Plovdiv (Bułgaria 2007) oraz pierwsze miejsca na ogólnopolskich konkursach perkusyjnych w Warszawie (2010 i 2011), Opolu (2010), Szczecinie (2002, 2004, 2006) i Wrocławiu (2003). Jest również laureatką Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Konkursie w Plovdiv (Bułgaria 2007), półfinalistką Światowego Konkursu Marimbowego im. Królowej Belgijskiej (2011) oraz finalistką krajowego konkursu Eurowizji „Młody Muzyk Roku 2009″. Wielokrotnie występowała jako solistka w prestiżowych salach koncertowych Warszawy i innych polskich miast, a także Szwajcarii, Francji, Niemiec, Włoch, Austrii, na Ukrainie, Węgrzech oraz Słowacji. Marianna podnosi obecnie swoje umiejętności w klasie perkusji Marty Klimasary oraz Stanisława Skoczyńskiego. Artystka doskonaliła swój warsztat na wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich. Była wielokrotnie zapraszana na międzynarodowe festiwale perkusyjne z recitalami jako gość specjalny. Oprócz występów solowych ma za sobą wykonania koncertów marimbowych z orkiestrami symfonicznymi (m.in. Sinfonia Varsovia, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Filharmonii Lwowskiej, Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego w Zamościu, Tarnowska Orkiestra Kameralna). Za swoje szczególne osiągnięcia artystyczne otrzymała Stypendium Artystyczne im. Franciszka Wybrańczyka (Fundacja Sinfonia Varsovia, 2009), Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2008, 2010), Stypendium MKiDN “Młoda Polska” (2008, 2011) oraz Stypendium dla Artystów Estrady (2008).
Od roku 2006 Marianna jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.              

Aleksandra Mańkowska, saksofon  
Urodziła się w Lęborku. Z wyróżnieniem ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im. S. Moniuszki w Pucku w klasie saksofonu mgr Damiana Lesnera oraz Ogólnokształcacą Szkołę Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie mgr Jacka Piastowskiego. Obecnie jest studentką III roku studiów licencjackich Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie dr. Pawła Gusnara. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach i warsztatach pod okiem wielu wybitnych saksofonistów, m.in. u Jerome Laran’a, Radosława Knopa, Cezariusza Gadziny, Clausa Olesena, Michaela Supera. Jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów w Bydgoszczy (II miejsce, 2006), Międzynarodowego Konkursu Młodego Muzyka w Szczecinku (wyróżnienie, 2008), Konkursu Młodych Talentów w Gdyni w kategorii Instrumenty Dęte Drewniane (laureat, 2009), Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem (III miejsce,2012), Ogólnopolskiego Konkursu o Stypendium Fundacji Yamaha (I miejsce, 2012). Współpracowała z wieloma zespołami kameralnymi: z kwartetem saksofonowym AM w Łodzi, Big Bandem Jacka Delonga, z akordeonistą Michałem Mrozińskim, gitarzystą Grzegorzem Mańkowskim oraz pianistką Bogną Dulińską, wykonując repertuar klasyczny, współczesny i rozrywkowy. Obecnie współpracuje z pianistą Łukaszem Chrzęszczykiem. Występowała jako solistka z gdańską orkiestrą OSM w Gdańsku, „Sinfonietta Gedenensis” oraz Orkiestrą Dętą AM w Łodzi na deskach Filharmonii Łódzkiej. Jako solistka wraz z Chórem AM z Łodzi dokonała polskiego prawykonania utworu Jamesa Whitbourna Son of God Mass na chór mieszany, organy i saksofon sopranowy solo.

Łukasz Chrzęszczyk, fortepian     
Urodził się w Kielcach. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat, początkowo u p. Elżbiety Saramy, później w PSM II st. w Kielcach w klasie fortepianu mgr Andrzeja Domina. W 2009 roku dostał się z pierwszą lokatą na Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie obecnie studiuje w klasie fortepianu profesora Piotra Palecznego oraz w klasie kameralistyki profesor Mai Nosowskiej. Jest laureatem licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, zarówno solistycznych, jak i muzyki kameralnej, m.in. tegorocznego I Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem (I nagroda, Nagroda Specjalna Polskiego Radia i Nagroda Prezydenta RP w duecie z Martą Kowalczyk oraz III nagroda w duecie z Aleksandrą Mańkowską), 43. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a także ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów w Kielcach, Krakowie, Gorzowie Wielkopolskim i Toruniu. Łukasz Chrzęszczyk występował w wielu miastach Polski, a także na estradach Niemiec, Słowacji, Ukrainy, Włoch, Finlandii. Jako soliście towarzyszyły mu m.in. Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Rzeszowska, Orkiestra Studentów i Absolwentów UMFC, szwajcarska Jugendorchester „Il Mosaico”, prowadzone przez znakomitych dyrygentów, jak Hermann Ostendarp, Wojciech Rodek, Tomasz Chmiel, Monika Wolińska. Jest stypendystą Prezydenta Miasta Kielce, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Rektora UMFC oraz Towarzystwa im. Teodora Leszetyckiego.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć