grafika z okładki płyty "Niematerialny Świat"

recenzje

LóóSTRA – Niematerialny Świat

Wielkimi krokami nadeszła jesień. Na długie, deszczowe wieczory polecam Niematerialny Świat zespołu LóóSTRA. Spora dawka energii, intrygujące teksty i dobre brzmienie – tak można w kilku słowach opisać pierwszą płytę tego zespołu.

Pierwsze skojarzenie, jakie przyszło mi do głowy po wysłuchaniu krążka Niematerialny Świat, to inspiracje muzyką zespołu Raz Dwa Trzy. Podobne rytmy, wyczuwalny ten sam klimat. Debiutancki krążek tego zespołu od tygodni nie schodzi z anteny największej rozgłośni radiowej województwa lubuskiego, z którego LóóSTRA pochodzą – Radia Zachód.

Pisząc o Niematerialnym Świecie aż prosi się o to, by z równą uwagą przyjrzeć się muzyce, tekstom i samej aranżacji.

Muzyka

Należy zacząć od tego, że obsada instrumentalna zespołu jest dość rozbudowana i… magiczna. LóóSTRA brzmią elektronicznymi instrumentami klawiszowymi, perkusyjnymi, skrzypcami, gitarą basową. Oprócz tego z okładki można wyczytać taką oto instrumentację – „gitary i czary”. I okładka nie kłamie. Są gitary, ale czary także. Technicznie zamykają się w efektach dźwiękowych (np. echo), ale przekładają się na inne warstwy piosenek.

LóóSTRA grają lekko. Słuchając Niematerialnego Świata mam wrażenie, że jestem na „jam session” – muzycy są niezwykle naturalni, ale jednocześnie dbają o dźwięk.

Krążek zaczyna się niespełna minutowym muzycznym preludium Chaos, które od razu wprowadza w nastrój – o ironio – melancholii i pobudza ciekawość. Trudno wyzbyć się szukania analogii do muzyki zespołu Raz Dwa Trzy, ale dla muzyków LóóSTER powinno być to czystym komplementem.

Najbardziej urokliwe czary ukryte są w Karłach Syzyfa – pierwszej piosence krążka.

Po przyjemnym kołysaniu przy dźwiękach Karłów wędrujemy w trochę inną strefę muzyczności – aranżacje w Teatrze życia zahaczają o klimaty reggae, mimo że w tekście pojawiają się piraci. Ale o tym nieco później.

Zdecydowanie urzeka coś, co następuje zaraz po Teatrze. Z kim kojarzy się drobny cwaniak? Ja widzę go, jak chodzi ulicami miasta z dłońmi w kieszeniach, głową podniesioną zawadiacko i pogwizduje. Drobny cwaniak faktycznie gwiżdże… i to przez ponad trzy minuty! Doskonała lekkość muzyczna, trywialna, niemal katarynkowa melodia, zapętlona, zdawałoby się, w nieskończoność trwa i trwa, a Cwaniak gra nam na nosie. Dawno nie słyszałam takiej muzycznej perełki. Na dodatek wpada w ucho i obiecuję – ciężko się pozbyć tej melodii ze swoich myśli.

Teksty

Tu, jak na debiut, LóóSTRA wysoko stawiają sobie poprzeczkę. Obok autorskich tekstów gitarzysty i „czarodzieja” zespołu pojawiają się przy tytułach dwa wielkie nazwiska, Leopolda Staffa i ks. Jana Twardowskiego. Sonet szalony nie pokonał muzyków. Powiem inaczej – w klimat muzyki LóóSTER wpisał się całkiem zgrabnie. Więc to ciebie szukają będąca zlepkiem fragmentów wiersza ks. Twardowskiego pod tym samym tytułem na tle innych piosenek z tej płyty stała się dla mnie swoistym hymnem – dopieszczona muzycznie, fragmenty wybrane starannie:

Więc to ciebie szukają,

Gdy kupują kwiaty

Roznosząc swoje serca

Na różne adresy

Gdy patrzą sobie w oczy

By siebie nie widzieć

Więc to Ciebie szukają

Nic nie wiedząc o tym

Mimo, iż nie jest to tytułowa piosenka płyty, tekst zdaje się potwierdzać i opisywać ów Niematerialny świat. Hymn księdza Twardowskiego zamienia się w postulat nowoczesności.

Drobny cwaniak ujawnia się nie tylko w warstwie muzycznej. Co mówi na temat tekstu zespół, podając słowa?

Óó óóó óóó Ó

Aranżacje

Baśniowość i magia – to przede wszystkim. Atrybutem zespołu jest zdecydowanie perkusja – energiczna, żywiołowa, ale nienachalna. Wokalista zdecydowanie brzmi jak brat bliźniak Adama Nowaka. Świetny, dojrzały i barwny głos – inaczej nie da się go opisać.

Chcąc podsumować krążek LóóSTER, chciałabym dodać, że wiele jest na polskim rynku muzycznym młodych zespołów z pomysłami – to truizm. Niewiele jest jednak zespołów, które mimo niedługiego stażu brzmią tak dojrzale. A wszystkie moje porównania do – skądinąd też pochodzącego z Lubuskiego – zespołu Raz Dwa Trzy tylko tego dowodzą.

1

Zespół LóóSTRA, fot. Marek Lalko

————————–

LóóSTRA, Niematerialny Świat, 4ever MUSIC, 2012

zawartość płyty:

1. Chaos

2. Karły Syzyfa

3. Teatr życia

4. Drobny cwaniak

5. Nocny blues

6. Ludzie koty

7. Sonet szalony

8. Więc to ciebie szukają

9. Zanim dziś odjadę

10. Niematerialny świat

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć