felietony

Lutosławski nie tylko dla dzieci – patronat medialny

2 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami na koncert zatytułowany Lutosławski nie tylko dla dzieci. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12.00 w Parku im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać utworów jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów – Witolda Lutosławskiego (1913-1994), którego setną rocznicę urodzin świętujemy w tym roku. Podczas koncertu zabrzmią dzieła inspirowane muzyką ludową, a także piosenki dziecinne do słów Juliana Tuwima. Orkiestrą dyrygować będzieMichał Klauza, a solistami będą śpiewaczka i kompozytorka – Agata Zubel oraz klarnecista Arkadiusz Adamski. Całość poprowadzi dziennikarka radiowej Trójki Katarzyna Stoparczyk.

Przed koncertem – o godzinie 11.00 – odbędą się warsztaty muzyczne MALI MUZYCY, podczas których dzieci z pomocą rodziców wykonają proste instrumenty. Następnie pod okiem prowadzących warsztaty, przygotują jeden z utworów kompozytora Idzie Grześ z cyklu Piosenki dziecinne do słów Juliana Tuwima. Dzieci nauczą się słów, melodii i na finał koncertu zaprezentują go z wspólnie z NOSPR. Warsztaty dadzą dzieciom satysfakcję z wykonania i ozdobienia własnego instrumentu, radość muzykowania w grupie oraz z wystąpienia przed publicznością u boku prawdziwej orkiestry. Warsztaty poprowadzi Anna Lis, która od kilku lat na co dzień zajmuje się edukacją muzyczną dzieci w różnym wieku.

Do dobrej zabawy wystarczą jedynie: małe plastikowe butelki z nakrętkami, puszki aluminiowe po napoju lub puszki metalowe z wieczkiem (np. po herbacie, kawie), dwa identyczne kubki po jogurcie lub inne przedmioty, które wydają z siebie interesujące dźwięki. Uprzejmie prosimy o przyniesienie jednej z wymienionych rzeczy do wyboru.

W razie niepogody koncert i warsztaty odbędą się w Centrum Kultury Katowice. Udział w warsztatach i koncercie jest bezpłatny.

Szczegółowy program koncertu:

Witold Lutosławski

5 melodii ludowych na orkiestrę smyczkową
Dwie piosenki dziecinne (Spóźniony słowik i O panu Tralalińskim) na głos i orkiestrę kameralną
Sześć piosenek dziecinnych do słów J.Tuwima
Preludia taneczne na klarnet i zespół instrumentalny
Tryptyk śląski
Mała suita

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć