materiały prasowe

felietony

Maraton-scarathon muzyki polskiej w Q2 Music

Słuchaczom rozgłośni radiowej Q2 Music tegoroczne obchody Halloween urozmaici całodobowy scarathon poświęcony polskiej muzyce.

Pożądaną w kontekście amerykańskiego święta atmosferę grozy kreować będą m. in. utwory Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara – nie zabraknie dzieł znanych z amerykańskich horrorów: Egzorcysty (Friedkin), Lśnienia wg Stephena Kinga (Kubrick), Inland Empire (Lynch), Drakuli (Coppola) i Dziewiątych Wrót  (Polańskich). Oprócz tego słuchacze liczyć mogą na porcję muzyki z polskich filmów grozy.

Nie jest to jednak jedyna propozycja producentów Q2 Music. Cieszymy się już na samą myśl o naszych słuchaczach odkrywających piękno i moc polskiej muzyki[1], mówi Alex Ambrose.

Kolejny, przypadający 12 listopada muzyczny maraton poświęcony będzie twórczości Witolda Lutosławskiego. W programie znajdą się wówczas nie tylko archiwalne nagrania wybranych utworów polskiego mistrza, ale również koncert American Contemporary Music Ensemble, wywiad z dyrygentem londyńskiej Philharmonia Orhestra Esa-Pekka Salonen (propagatora muzyki Lutosławskiego odpowiedzialnym za organizację cyklu koncertowego Woven Words) oraz rozmowę z muzykologiem Stephenem Stucky, amerykańskim ekspertem w dziedzinie twórczości polskiego kompozytora.

Transmisję maratonów oraz koncertów usłyszeć można na stronie internetowej: https://www.wqxr.org/#!/articles/q2-music/

Projekt organizowany jest we współpracy z Instytutem im. Adama Mickiewicza oraz Polska Music.

————————-

[1] https://www.thenews.pl/1/11/Artykul/151320,Polish-composers-in-Q2-Music-radio-marathon

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć