logotyp konkursu

felietony

Marlena Wieczorek w Kolegium Elektorów piątej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej

Redaktor Naczelna MEAKULTURY, Marlena Wieczorek, już po raz piąty bierze udział w wyborach Koryfeuszy Muzyki Polskiej. Laureaci nagrody wybrani przez środowisko muzyczne odbiorą statuetki w trzech kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku oraz Nagroda Honorowa. 11 listopada, podczas uroczystej Gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, poznamy ich nazwiska.

Solistami koncertu – zatytułowanego „Polish Parade”-  będą: Viktora Nowak (zwyciężczyni Eurovision Young Dancers 2015), Włodek Pawlik (laureat Grammy 2014) oraz Dorota Miśkiewicz z zespołem w składzie: Tomasz Kałwak (fortepian), Artur Lesicki (gitara), Michał Kapczuk (kontrabas) i Robert Luty (perkusja). W koncercie weźmie udział Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Michała Klauzy. W programie koncertu znajdą się kompozycje Henryka Warsa, Władysława Szpilmana, Jerzego Wasowskiego, Włodzimierza Nahornego i Włodka Pawlika.

Gala wręczenia nagrody będzie transmitowana „na żywo” na stronie internetowej www.koryfeusz.org.pl. Początek transmisji o godz. 19.00. Laureaci otrzymają statuetkę Koryfeusza autorstwa prof. Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

Koryfeusz Muzyki Polskiej zostanie wręczony po raz piąty. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej gatunkowo i chronologicznie muzyki polskiej. Jest to nagroda zainicjowana i wręczana przez środowisko muzyczne. Organizatorem nagrody jest Instytut Muzyki i Tańca.

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku rywalizować będą: saksofonista Paweł Gusnar, pianista jazzowy, kompozytor i aranżer Nikola Kołodziejczyk, kompozytorzy Paweł Mykietyn i Marcin Stańczyk oraz dyrygentka Anna Szostak-Myrczek.

Muzycznym Wydarzeniem Roku zostanie jedno z pięciu nominowanych:

  • Koncert i album „Requiem ludowe” w wykonaniu Adama Struga i zespołu Kwadrofonik, zrealizowane przez Program 2 Polskiego Radia,
  • Otwarcie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Festiwal Otwarcia,
  • Spektakl „Agrippina” G.F. Haendla w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie, zrealizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Barokowej „Dramma per musica”,
  • Spektakle Teatru Wielkiego – Opery Narodowej „Jolanta” Piotra Czajkowskiego i „Zamek Sinobrodego” Beli Bartóka w reżyserii Mariusza Trelińskiego w Metropolitan Opera w Nowym Jorku,
  • Zwycięstwo Viktorii Nowak w konkursie Eurovision Young Dancers 2015 – Eurowizji dla Młodych Tancerzy w Teatrze Nowym w Pilznie.

Ze względu na charakter Nagrody Honorowej, nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas Gali wręczenia nagród.

Sylwetki nominowanych osób, opisy wydarzeń, a także szczegółowy program koncertu dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć