materiały promocyjne

felietony

Marta Carillon – Polka UK

Pod tajemniczym pseudonimem Marta Carillon kryje się postać, którą faktycznie sporo zdaje się łączyć z karylionem. Marta Czerska od kilku lat z powodzeniem działa na brytyjskim rynku muzycznym, występując jako wokalistka i prowadząc własną szkołę wokalną. Głosowy karylion, jaki pod jej kierunkiem rozbrzmiewa w City of Westminster, ma polskie korzenie.

Marta Czerska jest absolwentką warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina, choć jej przygoda ze sceną zaczęła się dużo wcześniej. Jako dwunastolatka zadebiutowała w polskiej premierze musicalu Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze Adrew Lloyd Webbera (bezkonkurencyjnego mistrza gatunku: Jesus Christ Superstar, Koty, Evita, Upiór w Operze) wystawionym w 1996 r. przez Wojciecha Kępczyńskiego w Teatrze Powszechnym w Radomiu.

W późniejszym okresie kształciła się na wielu rozmaitych warsztatach wokalnych. Trenowała pod kierunkiem polskich pedagogów, m.in. Anny Serafińskiej, Elżbiety Zapendowskiej, Joanny Zagdańskiej i Stanisława Fijałkowskiego. Zanim rozpoczęła studia wokalne, ukończyła również Wydział Piosenki w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie czyli na popularnej „Bednarskiej” pod kierunkiem Izabeli Kacperczyk. W tym czasie zdobyła III nagrodę Festiwalu Piosenki „Hybrydy” oraz wyróżnienie Międzynarodowego Festiwalu „Malwy”. Otrzymała również nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na Festiwalu „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”. Zagrała rolę tytułową w bajce muzycznej Kopciuszek w Teatrze Dialog w Warszawie.

W 2003 r. współzałożyła w Warszawie Teatr Musicalowy Palladium Stage, w którym śpiewała m.in. rolę Christine w spektaklu The Phantom of The Opera. Z życia Upiora. Ma też na swoim koncie realizację spektaklu 4 oktawy – spektakl na wokal i ciemność w Teatrze Stara Prochoffnia w Warszawie oraz Recital w stołecznej Dorożkarni. W 2005 r. odbyła międzynarodowe tournée (Niemcy, Austria, Dania, Luxemburg) ze spektaklem The Musical Starlight.

W tzw. międzyczasie z wyróżnieniem ukończyła warszawską Akademię Muzyczną, po czym w niedługim czasie wystąpiła w spektaklu Four – the Spirit of the Elements wystawionym w Lizbonie w reżyserii Michaela McPhersona (artysty słynnego Cirque du Soleil) oraz w musicalu Make Believe zrealizowanym w The Kenton Theatre w Wielkiej Brytanii.

Od kilku lat mieszka w Londynie, gdzie na początku kontynuowała naukę śpiewu pod kierunkiem Ann James z tamtejszej Royal Academy of Music, a od dłuższego czasu pracuje jako wokalistka oraz nauczyciel śpiewu. Z jej umiejętności korzystają m.in. takie uczelnie, jak Arts Educational Schools, Central School of Speech and Drama, a także Royal Academy of Dramatic Art. Artystka prowadzi również żeński zespół wokalny, który w bieżącym roku wyróżniony został na Godalming Festival 2012 w Wielkiej Brytanii. Realizuje także autorskie projekty muzyczne tj. The Taste of Freedom. Polish Poetry and Poetic Songs oraz Crystal Cube – koncert piosenek autorskich, z którymi występowała m.in. w Luksemburgu, Brukseli, Oxfordzie oraz w National Theatre w Londynie. Wspólnie z De Giraffe i wytwórnią Disclosure Project Recordings z Wielkiej Brytanii w 2010 r. wydała autorską ścieżkę Pray of Doll, a w 2011 r. ukazały się płyty EP Whenever oraz Venus Soul stworzone we współpracy z Seven Steven i Superluminal wydane przez brytyjską wytwórnię Kula Records oraz niemiecką Elevation Recordings.

Jest laureatką Special Award Festiwalu Cooltura 2010 oraz finalistką Songwriting Contest 2010 organizowanego przez Institute of Contemporary Music Performance w Londynie. W 2011 r. była solistką Denmark Street Big Band w Londynie (z którym wystąpiła później także Tatiana Okupnik w towarzystwie Mitcha Winehouse’a, ojca zmarłej wokalistki Amy Winehouse). Z towarzyszeniem tego zespołu śpiewała w koncertach The Sinatra Songbook oraz Bossa Nova Night m.in. w The Pheasantry – Pizza Express Live (prestiżowy londyński klub jazzowy) Jazz cafe, była również solistką dorocznego Balu Polonii w Londynie w Hotelu Hilton. Obecnie jest solistką spektaklu Broadway Street w Teatrze Rampa w Warszawie. W lipcu tego roku nagrała ścieżkę dźwiękową do filmu Fear (muz. Stoltz).

W 2012 r. wraz z saksofonistą Markiem Tomaszewskim założyła szkołę wokalną Vocarillon w Londynie. Równocześnie, wespół z producentami, Paulem Kwitkiem i Simonem Normanem, przygotowuje debiutancką płytę. Premiera planowana jest na  wiosnę 2013 r. W skład albumu wejdą własne kompozycje artystki, do których teksty napisał brytyjski poeta, Tim Cumper.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć