pixabay.com

Meandry

#meaciekawostki: Dzieło na kwartet smyczkowy i helikoptery

Helikopter-Streichquartett to eksperymentalne dzieło muzyczne, autorstwa awangardzisty Karlheinza Stockhausena, które w swoim przeznaczeniu ma być odegrane na pokładzie unoszących się w powietrzu helikopterów.

Idea tego wyjątkowo oryginalnego konceptu opierała się na tym, żeby kwartet smyczkowy wraz z brzmieniem śmigieł helikopterów stworzył spójną kompozycję muzyczną. Wykonanie Kwartetu na cztery helikoptery wymaga instrumentalistów, porozumiewających się ze sobą na odległość, pilotów, inżynierów dźwięku oraz przede wszystkim działających helikopterów. Całość musi oczywiście być wspomagana masą sprzętu technicznego tak, aby efekt odpowiednio zaprezentować publiczności na żywo. Wszystko powinno ze sobą idealnie współgrać, więc integracja i kooperacja są w tym przypadku absolutnie najistotniejsze – było to z resztą częścią zamysłu artystycznego twórcy.

Połączenie kwartetu smyczkowego i helikopterów nie było pierwotnie zainicjowane przez Karlheinza Stockhausena. Na ten audio-wizualny spektakl wpadł przedsiębiorca i menedżer muzyczny Hans Landesmann, a Stockhausen przekonał się do niego dopiero po swoich snach, w których miał wizję lotu nad helikopterami z grającymi muzykami w środku. Jeden z nich dotyczył również roju pszczół, co wpłynęło na ostateczne brzmienie tego dzieła. Dźwięki bzyczących pszczół, wydobywające się z instrumentów smyczkowych współpracują tutaj z hałasem latających maszyn. Wizje niemieckiego kompozytora ziściły się ostatecznie w 1995 roku, kiedy to czterech instrumentalistów wyfrunęło nad głowy amsterdamskiej publiczności i przez około pół godziny prezentowało powietrzny repertuar.

Partnerem Meakultura.pl jest Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

ZAiKS Logo

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć