Terje Isungset, fot. Emile Holba; materiały prastowe artysy: terjeisungset.no/presse.html

Meandry

#meaciekawostki: Mroźna muzyka – Terje Isungset i lodowe instrumenty

Norwegowie słyną z prowadzenia aktywnego stylu życia, uprawiania sportów i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Funkcjonowanie w harmonii z naturą przejawia się w różnych obszarach codzienności norweskiego narodu w myśl filozofii friluftsliv. Sztukę z naturą łączy także Terje Isungset – perkusista i kompozytor, który od lat 80. w swojej muzyce korzystał z naturalnych surowców, np. drewna czy kamienia. W 1999 r. rozpoczął mroźną przygodę z tworzeniem lodowych instrumentów. Jak sam przekonuje – są one własnością Matki Natury, nie jego samego.

Fenomen Isungseta kryje się w wywyższeniu zamrożonej wody jako surowca do budowania różnorodnego instrumentarium. Zdecydowanej większości osób mróz kojarzy się z uczuciem nieprzyjemnym, a często sama obserwacja lodowych obiektów przyprawia o dreszcze. Norweski muzyk odczarowuje ten mit, bez obaw przykładając do ust stworzoną z lodu waltornię oraz grając na mroźnych: iceofonie (odpowiednik ksylofonu), saksofonie, gitarze czy harfie. Kompozytor jest nie tylko muzykiem, ale również artystą wizualnym. Rzeźbiąc w ogromnych blokach arktycznego lodu, udowadnia swój talent rzeźbiarski oraz akustyczny.

Perkusista jest współtwórcą odbywającego się od 2006 r. Ice Music Festival Norway. Przy wydarzeniu pracuje wielu specjalistów, m.in. muzyków, rzeźbiarzy, reżyserów, fizyków, scenografów, dźwiękowców. Wszystko stworzone jest z zamrożonej wody, a atrakcją każdej edycji festiwalu jest konkurs na lodowcowy instrument.

Do tej pory powstały lodowe wersje m.in.: didgeridoo, harfy, hardingfele, trąbki, perkusji, balafonu czy kantele. Ponadto festiwal ma na celu zwrócenie uwagi na poważny problem globalnego ocieplenia – przede wszystkim topnienia lodowców.

Terje Isungset od wielu lat z powodzeniem koncertuje po całym świecie, a także wydaje płyty z autorskim repertuarem na lodowe instrumenty. Grając mroźną muzykę w otoczeniu lodowej scenografii, norweski muzyk zachwyca publiczność pomysłowością, nowatorstwem i nietuzinkowym podejściem do materiału dźwiękowego.

Źródła:

  1. Arctic Ice: an interview with ice musician Terje Isungset, The Bristol Magazine, (dostęp: 10.05.2022).
  2. Composer, Terje Isungset. Musician&Composer, (dostęp: 10.05.2022).
  3. Festival Hisotry, Ice Music Festival Norway, (dostęp: 10.05.2022).
  4. Ice Music. Terje Isungset, (dostęp: 10.05.2022).

Partnerem Meakultura.pl jest Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

ZAiKS Logo

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć