pixabay.com

Meandry

#meaciekawostki: Muzyka na torach

Co łączy barokowy kanon, kolej i Internet? Ludzka kreatywność. Youtuber Pavel Jiràsek zmontował Kanon D-dur Pachelbela z sygnałów pociągów.

Według Classic FM stworzony w 2017 roku remiks Jiràska przeżywa drugą internetową młodość. Kanon D-dur Johanna Pachelbela – nauczyciela Johanna Christopha Bacha, brata słynnego Jana Sebastiana – to jeden z największych przebojów muzyki klasycznej. Doczekał się dziesiątek muzycznych adaptacji i wielokrotnie gościł w ścieżkach dźwiękowych filmów i seriali. Wersja pociągowa wykorzystuje słynny temat i niektóre z wariacji, które „wykonywane” są przez klaksony różnych modeli pociągów. Wrażliwych na dźwięk syren kolejowych ta odsłona Kanonu może razić w uszy, lecz jest ona dowodem na nieśmiertelność dawnej muzyki i kreatywność, którą wyzwala pomysł i pasja. Co ciekawe, na kanale Pavla Jiràska nowej wersji doczekał się nie tylko utwór Pachelbela.

Ten film to tylko jeden z przykładów relacji między koleją a muzyką. George Gershwin twierdził, że pomysły na Błękitną rapsodię przychodziły mu do głowy podczas podróży pociągiem do Bostonu. Kolej i nowoczesność lat 20. XX w. zainspirowała też szwajcarskiego kompozytora Arthura Honeggera. Symfoniczny utwór Pacific 231 nawiązuje w tytule do… lokomotywy parowej. W warstwie muzycznej Honegger eksperymentował z rytmem, osiągając wrażenie przyspieszenia poprzez skracanie wartości rytmicznych. Sam zresztą przyznał się do zamiłowania do kolei i zaakceptował skojarzenia, jakie budzi w słuchaczach utwór. Rozpędzająca się muzyczna maszyna i mechaniczne brzmienia orkiestry od razu przywodzą na myśl obraz ruszającego pociągu, który „biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej, i dudni, i stuka, łomoce i pędzi […]”.

Źródła:
Pachelbel’s Canon… honked out by hundreds of train horns in a hilarious medley TUTAJ (dostęp 19.04.2023)
Isaac Goldberg, „George Gershwin. A study in American Music”, Nowy Jork 1958, s. 139. TUTAJ (dostęp 19.04.2023)
Alex Ross, The rest is noise, Nowy Jork, 2007, s. 110.
Muzykoteka Szkolna, Arthur Honneger TUTAJ (dostęp 19.04.2023)
Julian Tuwim, Lokomotywa TUTAJ (dostęp 19.04.2023)

Partnerem Meakultura.pl jest Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

ZAIKS

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć