pixabay.com

Meandry

#meaciekawostki: Od metronomu do wycieraczek samochodowych, od nut do spinaczy biurowych

Józef Hofmann, czyli polski wirtuoz fortepianu i doceniany na arenie międzynarodowej kompozytor, który od młodzieńczych lat wykazywał wielki talent muzyczny. Poza uzdolnieniem artystycznym jego życiorys był wypełniony przejawami zmysłu wynalazczego. Opatentował blisko sto projektów, z czego powiązane z muzyką są chociażby spinacze biurowe, wycieraczki samochodowe i wiele konstrukcji z zakresu budowy fortepianu. 

Zainteresowania Hofmanna w dużym stopniu orbitowały wokół motoryzacji. Na początku XX wieku, licząc 25 lat, stworzył własny automobil, którym podróżował. Niedługo później opatentował urządzenie, które jest dalekim przodkiem współczesnej nawigacji GPS. Niektórzy zauważają również, że był pomysłodawcą jednego z pierwszych projektów motorówki. Wynalazł ponadto pierwowzory amortyzatorów pneumatycznych, resorów samochodowych i zderzaków sprężynowych. 

Jego geniusz techniczny w połączeniu ze zmysłem muzycznym powodowały, że inicjował nad wyraz innowacyjne idee. Integracja tych dwóch zdolności doprowadziła do powstania projektu wycieraczek samochodowych. Mechanizm metronomu, czyli wahadło wybijające tempo utworu, sprawił, że Hofmann wpadł na pomysł, który został ciepło przyjęty wśród pracowników zakładu Forda, gdzie wkrótce wylądował na taśmach produkcyjnych. Autorstwo konstrukcji mechanicznych wycieraczek samochodowych do tej pory przypisywane jest właśnie polskiemu artyście. Powiązanie metronomu z wycieraczkami oraz spinaczy biurowych z wyglądem nut to niezwykle ciekawe przykłady relacyjności sfery muzycznej z naukami ścisłymi, którymi Hofmann wybitnie się pasjonował.

Ciekawostka dodatkowa:

Anegdota z życia Hoffmana głosi, że swój pomysł urządzenia, służącego do zapisu dźwięku, miał przekazać samemu Thomasowi Edisonowi, który dwa lata później polskiemu muzykowi w prezencie wysłał skomercjonalizowany już fonograf.

———

Bibliografia:

1. J. Kowalczyk, Józef Hofmann – wynalazki pianisty, Culture.pl, 2015, (dostęp: 07.05.2021).
2. A. Wróblewski, Józef Hofmann: Zapomniany wynalazca spinacza i wycieraczek samochodowych, Nowa Historia. Interia.pl, 2014, (dostęp: 07.05.2021).
3. P. Gwroński, Polska wycieraczka, Motofakty.pl, 2007, (dostęp: 07.05.2021).

Partnerem Meakultura.pl jest Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

ZAiKS Logo

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć