Źródło: flickr.com/photos/_flood_/8140508336, aut. Flood G.

Meandry

#meaciekawostki: Powrót koszmarów, czyli stara (nowa) ścieżka dźwiękowa

Freddy Krueger (odgrywany przez Roberta Englunda) zasłynął w świecie kina grozy za pośrednictwem fascynującej produkcji z 1984 roku, w reżyserii Wesa Cravena, pod tytułem Koszmar z ulicy Wiązów (A Nightmare on Elm Street). Jak dotąd pojawiło się aż dziewięć odsłon slashera (ostatnia w roku 2010). W międzyczasie (1988–1990) na fali sukcesu kasowego kinowej produkcji powstał serial związany z wyżej opisanym antagonistą. W związku ze snami, czyli wątkiem przewodnim całego przedsięwzięcia, serię zatytułowano Koszmary Freddy’ego (Freddy’s Nighmares). Fandom zadrżał, gdy okazało się, iż w 2021 roku, po raz pierwszy od przełomu lat 80. i 90., do nabycia ukazała się ścieżka dźwiękowa z rzeczonego serialu, która nigdy wcześniej nie została wydana w formie niezależnego produktu na żadnym z nośników. Soundtrack został przeniesiony bezpośrednio z oryginalnych taśm, po czym poddano go odświeżeniu. Za sprawą wydawcy Terror Vision Records można dzisiaj kupić wersję winylową w trzech różnych kolorystycznych wariantach za 30 dolarów bądź wersję bogatszą za 65 dolarów. Brak gramofonu? Zbyt wygórowana cena? Ekipa z TVR przeniosła ścieżkę również na starą, dobrą kasetę magnetofonową, której cena w tym przypadku wynosi 12 dolarów.

Tego typu wydarzenia rodzą w człowieku nadzieję na to, że kultura audiowizualna żyje, nawet kiedy jest zakopana głęboko pod stertą nowości. Egzystuje w jednostkach, które nadają jej unikatowych kształtów, mieszając ją z elementami współczesności. To sygnał, że niszowa muzyka filmowa, która dotąd nie ukazała się nakładem żadnego wydawcy, może zaskoczyć jeszcze niejednego odbiorcę ogarniętego magią nostalgii.


Źródła:

  1. Freddy’s Nightmares Cassette, Terror Vision, (dostęp: 6.12.2021). 
  2. Freddy’s Nightmares Single LP Version, Terror Vision, (dostęp: 6.12.2021).
  3. Koszmary Freddy’ego 1988–1990, fdp.pl, (dostęp: 6.12.2021).
  4. Squires J., The Official “Freddy’s Nightmares” Soundtrack is Now Available for the Very First Time!, Bloody Disgusting, (dostęp: 6.12.2021).

 

Partnerem Meakultura.pl jest Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

ZAiKS Logo

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć