aut. Jess Siswick, źródło: wikipedia

Meandry

#meaciekawostki: ,,Ratatouille The Musical'' – TikTok na Broadwayu

Ostatnio często spotykamy się z remake’ami znanych filmów animowanych – na ekrany kin trafił już Król Lew, Alladyn czy Mulan. Powstały także broadwayowskie musicale oparte na najbardziej znanych opowieściach Disneya. W listopadzie 2020 roku rozpoczęły się prace nad musicalem do filmu Ratatuj. To przedsięwzięcie nie miało jednak nic wspólnego z wytwórnią i narodziło się w całości dzięki inwencji internautów w aplikacji TikTok.

Pomysł jest prosty i łatwy w realizacji – Ratatuj to doskonale znany film, a w dodatku dla większości użytkowników TikToka (których zalicza się zwykle do pokolenia GenZ) – także powrót do dzieciństwa. Użytkownicy decydowali się zwykle na napisanie piosenki wokół historii danej postaci. Do utworów napisanych przez jednego użytkownika często dołączali się inni, tworząc popularne w serwisie Duety. Dzięki temu powstawało kilkanaście wersji tego samego utworu, a o ich sukcesie decydowała liczba serduszek i komentarzy. Nie tylko wokaliści brali udział w projekcie, wkrótce dołączyli do nich tancerze, choreografowie, stworzono scenografię, playbill reklamujący musical, kostiumy, a nawet opracowano koncept sceny, w której można pokazać różnicę wzrostu między człowiekiem i szczurem. W przedsięwzięcie włączyli się profesjonalni muzycy, a także aktor dubbingujący Remiego w oryginalnej wersji filmu. To, czego początkiem był zwykły zabawny filmik wrzucony do sieci, skończyło się pełnowartościową produkcją na Broadwayu w wersji online. Streamowano musical przez 72 godziny od pierwszego stycznia 2020 roku. Zysk ze sprzedaży biletów został przeznaczony na organizację charytatywną pomagającą artystom w czasie pandemii. W broadwayowskiej produkcji wzięli udział nie tylko użytkownicy TikToka, ale też Adam Lambert, Priscilla Lopez, Ashley Park i inni znani musicalowi artyści. Pełnych wersji utworów w aktorskiej obsadzie można wysłuchać na Youtubie.

Ledwo odbyła się premiera Ratatuj, użytkownicy rozpoczęli prace nad kolejnym musicalem, tym razem opartym na popularnym ostatnio serialu Bridgerton. Już teraz można posłuchać pierwszych piosenek i włączyć się w śledzenie rozwoju tego projektu, do czego zachęcam.

Partnerem Meakultura.pl jest Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

ZAiKS Logo

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć