Hala Sphere w Las Vegas / fot. Cory Doctorow, commons.wikimedia.org

Meandry

#meaciekawostki: Sfera dźwięku

W piątek 29.09.2023 roku oficjalnie otwarto nową atrakcję Las Vegas i prawdopodobnie najbardziej efektowną salę koncertową na świecie – halę Sphere (ang. kula). Powiedzieć, że to obiekt nowoczesny, to z pewnością za mało. Doświadczenia towarzyszące inauguracyjnemu koncertowi zespołu U2 publiczność określała jako „zniewalające”.

Mieszkańcy i turyści z Las Vegas wiele już widzieli, ale ten budynek przekracza wszelkie wyobrażenia. Obiekt w kształcie kuli, górujący nad miastem na wysokość 112 metrów, wyposażony jest w największy na świecie ekran LED, mający powierzchnię 15 000 m2. Wyświetlane na nim projekcje umożliwiają nieprzeciętnie realistyczne efekty, potęgując wrażenia dźwiękowe emitowane przez 164 000 głośników. W rezultacie widz ma wrażenie obcowania z zupełnie kosmiczną technologią przenoszenia się w czasie i przestrzeni. Konstrukcja, budowana przez pięć lat z inicjatywy przedsiębiorcy Jamesa Dolana, kosztowała 2,3 miliarda dolarów.

Na 18 000 słuchaczy przybyłych na pierwszy koncert w Sphere czekały niesamowicie realistyczne wrażenia audiowizualne, które zmieniły koncert w multimedialne przeżycie:

„Wyglądało na to, że sufit się na nas zawali. Wydawało się, że hala została wywrócona do góry nogami, a jej wewnętrzne ściany nabrały wyglądu pleneru – w Vegas, na pustyni, w morzu, pod słońcem, pod gwiazdami” – pisze w relacji z koncertu Luna Nunez.

Sphere – nazywany też przez niektórych „Gwiazdą śmierci” lub „Okiem Saurona” – otwiera przed realizatorami wydarzeń, nie tylko muzycznych, praktycznie nieskończone możliwości. Już wiadomo, że będzie można tam regularnie oglądać proekologiczny spektakl Darrena Arnofsky’ego Pocztówka z Ziemi. Gigantyczna rozświetlona kula może też pełnić funkcje zupełnie komercyjne, choćby jako ogromny baner reklamowy. Druga „sfera” miała powstać w Londynie, lecz projekt nie uzyskał poparcia władz ze względu na potencjalną uciążliwość dla mieszkańców i duży stopień zanieczyszczenia hałasem i światłem. Widocznie jednak Las Vegas ma inne priorytety, a na kosmicznej hali planuje dobrze zarobić. Są na to spore szanse.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć