pixabay.com

Meandry

#meaciekawostki: Smaczne instrumenty, czyli muzyka z warzyw i owoców

Wśród instrumentów powszechniejsze stają się swego rodzaju „wybryki natury”, takie jak skrzypce Stroha, pyrophone, harpejji, cigar box guitars, gitara z łopaty i wiele innych. Ich twórcy poszukują pożądanych brzmień, jakich popularne instrumenty, wykorzystywane w klasycznych orkiestrach, nie wytwarzają. Wymaga to często odpowiednich narzędzi i specjalistycznego sprzętu. Jednak kreatywność ludzka nie zna granic – budowniczym instrumentów może zostać każdy i wcale nie potrzebuje do tego profesjonalnych przyrządów. Podstawą są warzywa czy owoce!

The Vegetable Orchestra to zespół muzyków stworzony w 1998 r. Austriacka grupa odgrywa koncerty na całym świecie, a ich działalność cechuje tworzenie muzyki wyłącznie ze świeżych warzyw. Repertuar wiedeńskich insturmentalistów tworzą utwory z gatunku elektroniki, jazzu czy house. W obsadzie usłyszeć można m.n. piszczałki, flety, okaryny, fletnie Pana, skrzypce, instrumenty perkusyjne stworzone z marchewek, sałaty, selera, dyni czy cebuli. Przykładami warzywno-owocowych orkiestr są również: The London Vegetable Orchestra (TUTAJ) czy Long Island Vegetable Orchestra (TUTAJ).

Na swoim kanale w serwisie YouTube twórca Pupsi dzieli się krótkimi, syntetycznymi filmikami, w których pokazuje proces tworzenia muzyczno-jadalnych wynalazków, a następnie odgrywa konkretną piosenkę.

Parametry konstrukcyjne liczą się tak samo jak w przypadku profesjonalnych instrumentów, dlatego nie wystarczy wydrążyć dwóch otworów w melonie. Z tą jednak różnicą, że warzywa nie są aż tak czasochłonne w przygotowaniu, a ich brzmienie nie będzie tak idealne, jak dźwięki orkiestry symfonicznej. Jednak smakowite instrumentalne wynalazki są kolejnym dowodem na to, że muzyka nie ma granic.


Źródła:

1. Long Island Vegetable Orchestra, longislandvegetableorchestra.com, (dostęp: 12.08.2021).
2. The London Vegetable Orchestra. “The Edible Orchestra”, londonvegetableorchestra.com, (dostęp: 12.08.2021).
3. The Vegetable Orchestra, vegetableorchestra.org, (dostęp: 12.08.2021).

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć