źródło: cutecircuit.com

Meandry

#meaciekawostki: SoundShirt – ubranie do słuchania

Na liście stu najciekawszych innowacji technologicznych 2020 roku opublikowanej przez magazyn „Time”, obok dronów NASA, robotów i egzoszkieletów znalazł się SoundShirt, czyli koszulka przekładająca muzykę na wrażenia dotykowe. Brytyjska firma Cutecircuit, która już w 2002 roku opracowała projekt kostiumu do przytulania na odległość, wykorzystała tę samą nowoczesną technologię do stworzenia ubrania, które umożliwia osobom niesłyszącym przeżywanie muzyki.

Niesłyszący doświadczają muzyki przez wrażenia pozasłuchowe, czyli fale dźwiękowe i wibracje. Odbierają je całym ciałem, co sprawia, że niektórzy głusi potrafią odczuwać rytm utworu bardziej precyzyjnie niż osoby słyszące. Badania pokazują, że interpretują oni również nastrój i charakter kompozycji, a także potrafią rozpoznawać melodie, które już „słyszeli”. Innowacyjny projekt SoundShirt w niespotykany sposób ułatwia osobom niesłyszącym odczuwanie muzyki poprzez ciało. Lekka, wygodna i bezprzewodowa koszulka jest połączona z aplikacją, która przekłada dźwięki z ulubionej playlisty w smartfonie lub z innego cyfrowego nośnika na rozmaite wrażenia haptyczne. Kostium jest wyposażony w 28 specjalnych siłowników o wysokiej rozdzielczości, które generują wibracje i pulsacje o różnym rytmie, lokalizacji i natężeniu. Na przykład rytmiczne brzmienia basu pulsują na brzuchu użytkownika, a delikatna melodia skrzypiec odczuwana jest jako lekki dotyk na ramionach słuchacza.

Korzystanie z SoundShirt możliwe jest również podczas koncertów na żywo. Wymagana jest do tego specjalna infrastruktura, czyli nagłośnienie z odpowiednim oprogramowaniem rozmieszczone na scenie tak, by konkretne instrumenty przekazywały precyzyjnie zmapowane drgania. Po raz pierwszy możliwości kostiumu zaprezentowano podczas koncertu orkiestry Junge Symphoniker Hamburg w 2016 roku. Kilkanaście osób niesłyszących miało wtedy okazję przetestować technologię odczuwania na własnym ciele muzyki klasycznej. Ich spontaniczne reakcje, zarejestrowane przez kamerę, mówią same za siebie. Wrażenia haptyczne są w SoundShirt zaprogramowane cyfrowo, ale ludzkie emocje – jak najbardziej prawdziwe.


Źródła:

1. cutecircuit.com (dostęp: 12.09.2021).
2. The SoundShirt | Junge Symphoniker Hamburg (dostęp: 12.09.2021).

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć