„Tokyo Godzilla” by Felix Wilson; search.creativecommons.org

Meandry

#meaciekawostki: Tajemnica ryku Godzilli

Godzilla z roku 1954 w reżyserii Ishiro Hondy jest ponadczasowym symbolem w kulturze japońskiej. Azjaci utożsamili ogromnego jaszczura ze stąpającą, radioaktywną zgrozą i lękiem katalizowanym przez zbrodniczy zrzut bomb atomowych na Hiroshimę (6.08.1945) i Nagasaki (9.08.1945) przez Stany Zjednoczone. Scenarzysta Schinichi Sekizawa w swej pasji do kreowania fantastycznych sytuacji bawił się przednio konwencją następujących po sobie odsłon Godzilli walczącej ze zmutowanymi lub kosmicznymi stworami, dlatego też produkcje japońskiego studia TOHO odbiegły z czasem od pierwowzoru. Dopiero po 1975 roku – kiedy Honda wraz z pionierską ekipą pozostawił etap napromieniowanego gada za sobą – nastąpił zwrot fabularny ku powadze.

Odpowiedzialny za udźwiękowienie oraz muzykę Akira Ifukube skomponował nie tylko legendarny motyw przewodni całej serii, ale również „mowę” stwora. Ta zmieniała się co kilka lat na potrzeby publiczności czy względem urozmaicenia uniwersum. Pierwotnym pomysłem było zwrócenie się ku naturze i odnalezienie takich zwierząt, których głos po modyfikacji pasowałby do gardzieli Godzilli. Jako że nie udało się stworzyć satysfakcjonującego rezultatu, idea została porzucona. Dla uszu kompozytora każdy dźwięk pochodzący z natury, nawet po zmianach, brzmiał zbyt pospolicie. Godzilla to byt graniczny, więc potrzeba mu wyjątkowego głosu. Wtedy w głowie Ifukube narodził się zaskakujący pomysł. Na dłoń założono skórzaną rękawicę pokrytą żywicą (która wzmocniła tarcie) i zaczęto pocierać najniżej brzmiące struny kontrabasu. Po nagraniu kilku wersji w różnych prędkościach wybrano odgłos najbardziej pasujący, unieśmiertelniając tym samym współcześnie uznanego na całym świecie, pop-kulturowego potwora. Do dzisiaj ryk wydobywający się z jego otwartej paszczy przyprawia widzów o dreszcze!


Źródła:

1. Garber M., Rusty Doors, Rolling Stones: The Weird Tech Behind Godzilla’s Roar, The Atlantic, 2014, (dostęp: 9.07.2021).
2. Kalat D., A Critical History and Filmography of Toho’s Godzilla Series, Jefferson: McFarland & Company, Inc., Publishers, 2010.
3. Smallwood K., Who came up with Godzilla and how did they create its iconic roar, Today I Found Out, 2017 (dostęp: 9.07.2021).
4. What’s In A Roar? Crafting Godzilla’s Iconic Sound, NPR, 2014, (dostęp: 9.07.2021).

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć