źródło: pixabay.com

Meandry

#meaciekawostki: The Circle Flute, czyli flet na okrągło

Wyobraźnia muzyczna nie zna granic. Muzycy to osoby obdarzone kreatywnością, zmysłem artystycznym i oryginalną inwencją. Rozwój technologiczny pcha do przodu cały przemysł muzyczny. Powstają nowe, nietuzinkowe instrumenty. Takim przykładem jest The Circle Flute – okrągły flet.

Niezwykły instrument został stworzony w 2016 roku przez niemiecko-islandzkie studio projektowe Brynjar & Veronika. Cztery flety poprzeczne zostały ze sobą połączone łącznikami rurowymi, tworząc okrąg. The Circle Flute ma średnicę 2,5 m, a do jego wykonania użyto takich materiałów jak posrebrzany mosiądz czy czarne kamienie lawowe. Potencjał instrumentu był badany przez flecistów. Projektanci współpracowali z wybitnymi muzykami – Jean-Yvesem Roosenem oraz Michaelem Schmidem.

Gra na tym instrumencie wymaga obecności 4 muzyków, którzy wykonują utwór dla jednego słuchacza, znajdującego się w środku koła. Każdy z flecistów jest niezbędny i tak samo ważny, co buduje poczucie wspólnoty.

Takie połączenie fletów i ich mechanizmów pozwala również na odkrywanie nowych doznań muzycznych. Osiągalne są zupełnie nowe barwy, ze złożonymi alikwotami i szumami powietrza.

Islandzka piosenkarka Björk także zaciekawiła się okrągłym fletem i użyła go podczas swojej najnowszej trasy koncertowej Cornucopia Tour. Idea instrumentu jest z pewnością interesująca i ma wpływ na nowe postrzeganie współpracy w muzykowaniu, a także odkrywa przed słuchaczem nieznane zjawiska akustyczne i brzmieniowe.


ŹRÓDŁA:

1. The Circle Flute, [dostęp: 31.03.2022].
2. The Circle Flute, [dostep: 31.03.2022].
3. Fanpage Björk, [dostęp: 31.03.2022].

Partnerem Meakultura.pl jest Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS


Wesprzyj nas
Warto zajrzeć