commons.wikimedia.org, fot.cchana

Meandry

#meaciekawostki: „You''ll Never Walk Alone” – najpiękniejszy piłkarski hymn świata

Utwór You’ll Never Walk Alone pochodzi z roku 1945, z musicalu Karuzela. Jego autorstwo przypisuje się Richardowi Rodgersowi i Oscarowi Hammersteinowi II. Wykonywały go na przestrzeni lat wielkie sławy muzyki rozrywkowej, m.in. Frank Sinatra, Elvis Presley, Nina Simone, czy też Johnny Cash. W kontekście footballu to jednak wersja brytyjskiej grupy Gerry and the Pacemakers odgrywa zdecydowanie najważniejszą rolę. W tym wydaniu utwór pojawił się w 1963 roku i prędko pojawił się na stadionie Anfield, gdzie mecze rozgrywa drużyna z Liverpoolu, z którym zresztą związany był sam zespół Gerry and the Pacemakers. Ów stadion był jednym z niewielu na świecie, gdzie istniało nagłośnienie. DJ przed meczami puszczał angielską listę przebojów, na której w pewnym momencie znalazł się wspomniany utwór. You’ll Never Walk Alone prędko została ulubioną pieśnią kibiców, którą ci do dzisiaj tłumnie wyśpiewują przed każdym meczem na własnym stadionie. Samo tytułowe motto stało się niejako symbolem klubu (widnieje obecnie nawet w herbie) i istotną częścią całej kultury piłkarskiej. Niedługo później, po bezpośrednich starciach z ekipą Liverpoolu, inne drużyny piłkarskie zainteresowały się tym hymnem i postanowiły z niego skorzystać. Stało się tak w przypadku szkockiego Celticu i niemieckiej Borussi Dortmund. W świecie piłkarskim You’ll Never Walk Alone używają także FC Twente, FSV Mainz 05, Feyenoord, CD Lugo. 

You’ll Never Walk Alone to historia o marzeniach i nadziei. Jest wyrazem solidarności, trwałych więzi wspólnotowych, walki z przeciwnościami losu. Ma podnosić na duchu w trudnych chwilach. Ten musicalowy utwór jawi się obecnie jako lokalny i globalny fenomen, żywa tradycja piłki nożnej jako dyscypliny, ale także symboliczny, uniwersalny przekaz, który może być wykorzystywany w różnych okolicznościach. 

Gdy idziesz przez burzę
Trzymaj głowę wysoko
I nie bój się ciemności
Bo na końcu burzy
Jest złote niebo….
I słodka, srebrzysta piosenka skowronka
Śmiało idź przez wiatr. Idź przez deszcz.
Choć Twe marzenia wydają się być porzucone i rozwiane.
Idź, idź z nadzieją w sercu.
A nigdy nie będziesz szedł sam… nigdy nie będziesz szedł sam.
Idź, idź z nadzieją w sercu.
A nigdy nie będziesz szedł sam…
Nigdy nie będziesz szedł sam!1

Kilka osobnych ciekawostek odnośnie You’ll Never Walk Alone:

  • Fragment wykonania utworu przez kibiców Liverpoolu podczas meczu znalazł się na płycie Meddle z 1971 roku legendarnego Pink Floyd. Słychać go w numerze Fearless.

  • W 2001 roku Barbra Streisand wykonała utwór na gali Emmy, aby oddać hołd poległym przy ataku na World Trade Centre.
  • You’ll Never Walk Alone stało się również symbolem wsparcia dla ludzi, którzy przechodzą trudne chwile i dla całego personelu medycznego podczas pandemii koronawirusa. 
  • W środowisku piłkarskim znana jest historia, która mówi, że podczas jednego z najbardziej emocjonujących finałów w historii Ligi Mistrzów – Liverpool vs AC. Milan w 2005 roku, piłkarze zespołu z Anglii po usłyszeniu w przerwie meczu swojego hymnu w wykonaniu 45 tysięcy kibiców, dostali tak silny zastrzyk motywacji, że odrobili stratę 0-3 i ostatecznie wygrali w rzutach karnych. Ówczesny menedżer AC. Milan, Carlo Ancelotti powiedział po tym meczu: Kiedy kibice śpiewają tę piosenkę… Nie znam dobrze angielskiego, ale wtedy twoja skóra staje się… naprawdę ciężko to opisać.

  • W 1989 roku podczas wyjazdowego meczu Liverpoolu z Nottingham Forrest zawaliła się trybuna, co spowodowało śmierć 96 kibiców. You’ll Never Walk Alone stało się ważną częścią uhonorowania poległych w katastrofie. Śpiewano go wówczas na różnych stadionach w Europie.
  • W ramach dokumentu The End of the Storm o sezonie 19/20 w lidze angielskiej, cover tego hymnu wykonała Lana Del Rey.
  • Wokalista Gerry and the Pacemakers – Gerry Marsden zmarł 3 stycznia tego roku. Słowa Gerry’ego będą z nami żyć wiecznie napisał w social mediach profil Liverpoolu.

1- Tłumaczenie: Historia pewnej piosenki, która zawładnęła sercami kibiców. Fenomen ,,You’ll Never Walk Alone” [dostęp:15.01,13:04]

 

Partnerem Meakultura.pl jest Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

ZAiKS Logo

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć