felietony

MEAKULTURA – list do Sympatyków czasopisma

W związku ze 101. wydaniem MEAKULTURY oraz programem poświęconym naszemu czasopismu, emitowanym przez Drugi Program Polskiego Radia dzisiaj o godzinie 22.30, (emisję można śledzić online https://www.polskieradio.pl/Player/-2) zamieszczamy list otwarty dr Marleny Wieczorek (redaktor naczelnej) oraz dr Ewy Schreiber (jej zastępczyni).

Liczymy na pozytywny odzew!

——————————————–
Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy,

Wkrótce miną dwa lata od momentu założenia czasopisma internetowego MEAKULTURA (www.meakultura.pl, ISSN: 2299-1255) poświęconego muzyce (głównie klasycznej, ale także jazzowej i rozrywkowej). Przez ten czas udało się nam zgromadzić wokół pisma wielu autorów, zarówno z grona muzykologów, jak i humanistów z różnych ośrodków  kulturalnych i naukowych w Polsce. Powstało ok. 800 tekstów, w tym także cykl wizytówek  młodych kompozytorów polskich, dotowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Udaną inicjatywą okazały się videowykłady z udziałem dr hab. Krzysztofa Moraczewskiego (Uniwersytet Adama Mickiewicza) nominowany przez Polską Agencję Prasową do nagrody „Nauka w Internecie” czy liczne patronaty medialne. Zyskaliśmy także grono stałych czytelników.

Co ważne, udało nam się stworzyć pismo, które z jednej strony interesuje fachowców z powodu wysokiego poziomu merytorycznego, a równocześnie gromadzi wokół siebie hobbystów zainteresowanych różnymi gatunkami muzycznymi.

W chwili obecnej zależy nam szczególnie na intensywnym rozwoju czasopisma, zarówno w wersji online, jak i w wersji drukowanej (chcielibyśmy wydawać kwartalnik – Meandry Muzyki – składający się z najlepszych artykułów publikowanych wcześniej w Internecie). Będziemy wdzięczni za wszelkie pomysły i sugestie, które mogłyby służyć temu celowi. Mogą to być np.:

1. propozycje partnerstwa instytucjonalnego
2. udział w konkretnych projektach
3. pozyskanie funduszy (granty, współpraca, sponsorzy)
4. pomoc wydawnicza
5. pozyskiwanie nowych autorów
6. inne sposoby na rozbudowę koncepcji MEAKULTURY

Chcemy także podkreślić, że oprócz pisma istnieje Fundacja MEAKULTURA, która może pełnić rolę wnioskodawcy czy wydawcy (bądź współwydawcy).

Z uwagi na fakt, że czasopismo internetowe MEAKULTURA jest projektem niezależnym, który nie ma wsparcia finansowego z budżetu państwa czy instytucji państwowej, musimy aktywnie przystąpić do jego rozwoju (także od strony marketingowej).

W Polsce brakuje pism poświęconych tematyce muzycznej, a po okresie wstępnego funkcjonowania, kiedy w szybkim tempie zgromadziliśmy wokół naszej idei tak wiele osób, uważamy, że MEAKULTURA może odegrać ważną rolę w tej dziedzinie i przyczynić się do jeszcze większej integracji środowiska związanego z kulturą.

Z serdecznymi pozdrowieniami,

dr Marlena Wieczoek (redaktor naczelna)

dr Ewa Schreiber (zastępca redaktor naczelnej)

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć