felietony

MEAKULTURA poleca – Quaardvarktet

Już za cztery dni w trasę koncertową po najistotniejszych jazzowych klubach Polski rusza Quaardvarktet. MEAKULTURA objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem. Kim są muzycy tworzący zespół o tak intrygującej nazwie?

Początki grupy sięgają dwa lata wstecz – wtedy też, na przełomie lat 2010/2011 powstało w Zielonej Górze Aardvark Trio. Aardvark to mało znany ssak żyjący na sawannie, będący według nas połączeniem trzech zwierząt – mrówkojada, świni oraz kangura, co świetnie obrazuje różnorodność osobowości tworzących zespół, mówi Piotr Lipowicz, gitarzysta. Na początku 2012 roku, po dołączeniu do grupy Pawła Południaka (trąbka), skrystalizował się skład zespołu znanego słuchaczom jako Quaardvarktet (fuzja słów quartet i znanego nam już aardvark):

Paweł Południak (Akademia Muzyczna w Katowicach, PWSZ w Nysie) – trąbka

Piotr Lipowicz (Akademia Muzyczna w Katowicach) – gitara

Paweł Wszołek (Akademia Muzyczna w Krakowie)- kontrabas

Piotr Budniak (Akademia Muzyczna w Katowicach) – perkusja.

Quaardvarktet, od lewej: Piotr Lipowicz, Paweł Wszołek, Paweł Południak, Piotr Budniak, autor zdjęcia: Stanisław Bachleda-Curuś.

Quaardvarktet reprezentuje nową falę polskiego jazzu. W żywiołowych kompozycjach czwórki młodych muzyków możemy doszukiwać się wpływów muzyki etnicznej, popu czy indie. Do swoich inspiracji muzycy zaliczają m. in. Aarona Parksa, Billa Frisella, Briana Blade’a, Christiana Scotta czy Juliana Lage’a. Jazz nowoczesny – tak najłatwiej objąć całą masę inspiracji i wpływów, które kształtują nasze kompozycje i brzmienie zespołu, mówi Piotr Lipowicz. I faktycznie – prezentowany przez muzyków styl to jednoczesna fuzja świeżej, “młodej krwi” i tradycji europejskiego jazzu. Możliwości prezentowanego instrumentarium wykorzystywane są do granic – koncerty kwartetu to popis umiejętności w niewymuszonej i swobodnej improwizacji.

Od początku istnienia zespół systematycznie koncertuje w klubach jazzowych na terenie całego kraju. Autorskich, żywiołowych standardów Quaardvarktet’u nie brakowało także na ogólnopolskich festiwalach muzycznych (m. in. na krakowskich Zaduszkach Jazzowych). Zdobyte podczas wielokrotnych występów przed publicznością doświadczenie sceniczne jest kolejnym atutem zespołu – w grze muzyków z Quaardvarktet nie widać cienia wahania ani tremy.

Do najświeższych osiągnięć grupy należą także, oprócz pierwszej samodzielnej trasy koncertowej w lutym tego roku, rozpoczęte w kwietniu przygotowania do wydania debiutanckiej EP-ki pełnej autorskich kompozycji. Drugie ogólnokrajowe tournée rozpocznie się już lada moment – okazję do uczestnictwa (po raz pierwszy lub kolejny) w przygotowywanym przez zespół widowisku będą mieli słuchacze z każdego zakątka Polski:

9.05  – Katowice (Colors of Taste)

10.05 – Poznań (Blue Note)

11.05 – Zielona Góra (Hydrozagadka)

12.05 – Gorzów Wielkopolski (Filary Jazz Club)

14.05 – Nowa Sól (Kaflowy)

15.05 – Wrocław (Collosseum Jazz Cafe)

16.05 – Zgorzelec (Afirmacja)

18.05 – Kraków (PiecArt Jazz Club)

19.05 – Rzeszów (Stara Drukarnia)

20.05 – Warszawa (Cud nad Wisłą)

22.05 Rybnik (Kulturalny Club).

Gorąco polecamy zapoznanie się z materiałem Quaardvarktet i zachęcamy do udziału w koncertach.

Informacje odnośnie biletów znajdują się na stronach internetowych klubów muzycznych, w których odbędą się koncerty.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć