felietony

MEAKULTURA zaprasza na Poznań Baroque!

Już wkrótce w Poznaniu przez dwanaście dni rozbrzmiewać będą nuty baroku. 6 listopada rozpocznie się trzecia edycja Poznań Baroque – festiwalu prezentującego muzykę dawną w wykonaniu artystów z całego świata.

Poznań Baroque najlepiej opisać słowami dyrektora artystycznego Cezarego Zycha: To festiwal, który chciałby iść swoją własną drogą i za pośrednictwem  przeszłości patrzył w przyszłość.(…)Wybieramy zatem repertuary, które nie zawsze znalazłyby dla siebie miejsce na festiwalach zainteresowanych większymi formami muzycznymi. I rzeczywiście program tegorocznego festiwalu jest bardzo różnorodny. Podczas 23 koncertów będzie okazja usłyszeć utwory wielkich barokowych mistrzów jak: Johanna Sebastiana Bacha, Henry’ego Purcella, Georga Friedricha Händla, Antonio Vivaldiego, czy Claudio Monteverdiego, a także kompozytorów na ogół nieznanych: Giovanniego Girolamo Kapsbergera, François Dufaut, Williama Corkine, Johannesa Schenka czy Diego Ortiza. 

Na Poznań Baroque wystąpi wielu zagranicznych artystów i zespołów z Kanady, Francji, Hiszpanii, Argentyny, Austrii, Włoch, Niemiec, Danii, czy Izraela. Nie zabraknie również polskich muzyków, razem z triem Alpha oraz izraelskim mandolinistą Avi Avitalowi zagra poznańska orkiestra L’Autunno pod dyrekcją Adama Banaszaka, wystąpi również Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Jarosława Thiela oraz klawesynistka Joanna Boślak-Górniok, która towarzyszyć będzie flecistce Bolette Roed.

Klimat barokowej muzyki będzie można odczuć jeszcze bardziej dzięki oryginalnym instrumentom z epoki. Muzycy zagrają na violi da gamba, harfie, czy gitarze barokowej oraz innych rzadkich instrumentach, jak lirone, chitarrone, czy arpa doppia.

Tych, którzy chcą nie tylko posłuchać, ale również dowiedzieć się czegoś o muzyce barokowej zapraszamy także na MEAndry Baroku – cykl spotkań dla dorosłych i dla dzieci odbywających się od wtorku 22 października w kluboksięgarni Głośna.

Poznań Baroque 2013, 6-17.11.2013

 

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj: https://poznanbaroque.com/

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć