felietony

MEAREKOMENDACJA. 51. Bydgoski Festiwal Muzyczny

Festiwal bydgoski przez pół wieku swojej działalności zapisał się jako wiodąca kulturalna marka Regionu Kujawsko-Pomorskiego. Tegoroczna edycja, tak jak i poprzednie, realizować będzie założenia decydujące o międzynarodowej renomie i prestiżu tej muzycznej imprezy, która charakteryzuje się różnorodnością form i stylów, jednakże jej atrybutami są prezentacje największych dzieł światowej literatury muzycznej i niezmiennie wysoki poziom wykonawczy, gwarantowany przez najwybitniejszych artystów  polskich i zagranicznych.

Rok 2013 wyróżniają jubileusze istotne dla całego świata muzyki, i ten fakt znalazł odzwierciedlenie w repertuarze 51. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Z racji  100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego oraz jubileuszy 80. urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego – wybitnych kompozytorów, mistrzów batuty i ambasadorów polskiej sztuki muzycznej w świecie – ich dzieła zajęły szczególne miejsca w kalendarium festiwalowym.               

W roku bieżącym swoje 60-lecie świętuje także Filharmonia Pomorska. Inaugurację bydgoskiego święta muzyki, którą poprowadzi maestro Antoni Wit, w całości wypełni Krzysztofa Pendereckiego Pasja wg św. Łukasza – jedno z najważniejszych dzieł polskiej muzyki XX wieku. Odbędzie się też koncert z utworem Łańcuch II na skrzypce i orkiestrę Witolda Lutosławskiego w wykonaniu symfoników bydgoskich pod dyrekcją japońskiego  artysty Takao Ukigayi oraz z udziałem nestora polskiej wiolinistyki Krzysztofa Jakowicza.

materiały prasowe

Z kolei mistrzowi Mikołajowi Henrykowi Góreckiemu dedykowany jest m.in. występ Polskiej Orkiestry Kameralnej Wojciecha Rajskiego z Sopotu. Formuła klasyczna koncertów, podążając za myślą przewodnią Festiwalu, zostanie urozmaicona dzięki dwojakiej formie wykonawczej, bowiem obok dzieł wielkich twórców muzyki, jak Bach, Verdi, Ravel, Dvořák czy Rachmaninow pojawią się zespoły, jak np. Kwadrofonik (z tzw. nurtu muzyki „nowej”, eksperymentującej z innymi dziedzinami sztuki, improwizującej i performance’owej, mieniącej się wielobarwnością brzmienia i różnorodnością technik) czy grupa Klezmafour (łącząca z brawurą tradycyjną muzykę klezmerską z punk rockiem i jazzem).

materiały prasowe

Pondato pojawią się też krakowscy artyści w projekcie pt. Kino zremiksowane, którzy zaprezentują unikatową synteza sztuk w postaci kolażu muzyki i filmu.

materiały prasowe

Wystąpią również wybitni soliści i zespoły muzyki jazzowej, która zawsze zajmuje poczesne miejsce na estradzie bydgoskiej Filharmonii. Gościć zatem będziemy Adama Makowicza – wielką osobowość polskiej pianistyki jazzowej, wybitnego wirtuoza skrzypiec i gwiazdę światowego jazzu – Nigela Kennedy’ego oraz sławne, utytułowane trio jazzowe Andrzeja Jagodzińskiego. Tegoroczny Festiwal to istny kalejdoskop wykonawców i repertuarów – od muzyki dawnej po jazz.

materiały prasowe

————

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć