fot. Piotr Micherewicz

felietony

Merkabah

Merkabah to warszawski zespół powstały pod koniec 2007 roku. Na początku swojej muzycznej drogi zespół kojarzony był z silnie rozwijającą się w tamtym czasie sceną post-rockową, jednak na przestrzeni lat wraz ze zmianami personalnymi, rozszerzeniem instrumentarium i ciągłymi poszukiwaniami własnego języka muzycznego, twórczość Merkabah wyewoluowała w kierunku ciężkiej do sklasyfikowania mieszanki psychodelii, jazzu i metalu.

Nazwa zespołu pochodzi od hebrajskiego słowa, którym w Kabale określa się energię, dzięki której człowiek może udawać się w podróże astralne („rydwan boga”), symbolicznie przedstawianej jako trójwymiarowa Gwiazda Dawida. W twórczości grupy etymologia nazwy idealnie odzwierciedla charakter muzyki jaką wykonuje – łączącą w sobie metafizyczny pierwiastek psychodelii oraz skompilowaną matematycznie strukturę pełną polimetrii i polirytmii.

Zespół ma na koncie dwa wydawnictwa wypuszczone na rynek przez niezależną wytwórnię Assonance Records: niezatytułowaną EPkę, z materiałem z początku ich drogi twórczej będąca wypadkową ambinetu i post-metalu; koncertową Lyonesse, z zapisem występu na  festiwalu Opener’ z 2010 roku, gdzie pojawili się w składzie poszerzonym o saksofon, oraz wydany własnym nakładem debiutancki album długogrający A Lament For The Lamb, prezentujący dojrzałe oblicze grupy.

Merkabah przywiązuje bardzo dużą uwagę do oprawy wizualnej swoich dokonań. Perkusista zespołu – Kuba Sokólski – jako absolwent warszawskiego ASP sam projektujecie okładki płyt, plakaty reklamujące koncerty i wzory koszulek. Dzięki temu zabiegowi twórczość zespołu nabiera wyjątkowej spójności, równocześnie podkreślając ich pełną swobodę artystyczną. Duże wrażenie robi również, oprawa koncertów Merkabah – występom grupy towarzyszą wizualizacje prezentowane w bardzo różnych formach (m.in. wyświetlane na przeźroczystych płachtach, telewizorach etc.). Wizualizacje te często podczas momentów muzycznej improwizacji również tworzone są na bieżąco, co sprawia, że każdy występ Merkabah stanowi unikatowe wydarzenie.

Choć muzyka tworzona Merkabah nie należy do najłatwiejszej w odbiorze, zespół zgromadził wokół siebie rzeszę wiernych fanów z całego świata. Obecnie grupa wydaje się znalazła dla siebie złoty środek w postaci stylu będącego połączeniem awangardowego jazzu z rockiem progresywnym z domieszką noise’u. Merkabah w swych poszukiwaniach jawi się jako zespół nieprzewidywalny, lecz niezależnie, w którym kierunku wyewoluuje ich muzyka w przyszłości – wart uwagi.

Skład zespołu:

Gabriel Orłowski  – gitara
Aleksander Pawłowicz  – gitara basowa
Kuba Sokólski – perkusja
Rafał Wawszkiewicz – saksofon
Kaniak – wizualizacje

https://merkabahpl.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/merkabahpl

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć