Okładka albumu autorstwa Jacka Staniszewskiego

recenzje

Metropolia jest Okey

Na świecie jest 1037 naprawdę szczęśliwych osób. Tylko tyle, bo taki nakład osiągnął dwupłytowy album prezentujący to, co trójmiejska scena muzyczna ma najlepsze. Właśnie ukazała się składanka Metropolia jest OKey będąca zapisałem wybranych występów tójmiejskich grup muzycznych, które wzięły udział w serii koncertów pod tą samą nazwą. Nakład płyty nie jest dziełem przypadku – 103,7 fm to częstotliwość Radia Gdańsk, które wraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury było współorganizatorem tych wydarzeń.

Trójmiejska scena muzyczna zachwyca mnie od zawsze, o czym mogliście się przekonać już nieraz czytając moje recenzje na łamach MEA (m.in. płyt Trupy Trupa, czy Towarów Zastępczych). Począwszy od końcówki lat 70’ przez całe lata 90’ i 2000 to właśnie zespoły z Gdańska, Gdyni i Sopotu najbardziej “mieszały” na krajowej scenie muzycznej. I to nie w jakimś konkretnym, wąskim stylu, ale praktycznie w każdym gatunku muzyki – od reggae i punk, przez elektronikę, pop, jazz, funk, po grunge, metal i Bóg wie jeszcze, co?! Jest jednak coś, co całą różnorodną muzykę Metropolii spaja w jeden organizm – taki drobny element, który wydaje się dostrzegam nie tylko ja, ale istnieje też w świadomości innych odbiorców. Na własne potrzeby nazwałem go „idiomem trójmiejskości”.

Dzięki inicjatywie serii 21. koncertów – które co miesiąc odbywały się w Studiu im. Janusza Hajduna – pod szyldem Metropolia jest OKey owa „trójmiejskość” skumulowała się w jednym miejscu by skrystalizować się w postaci tego niesamowitego, dwupłytowego albumu. Fakt zakorzenienia tego albumu w tradycji muzycznej Trójmiasta jest fakt, iż autorem jej okładki jest Jacek Staniszewski, który w przeszłości projektował okładki płyt wielu znakomitych trójmiejskich zespołów – Apteki, Bielizny, Blendersów, Ścianki, czy Kur.

Na Metropolia jest OK znajdziemy zarówno bardzo młode zespoły, dla których występy w ramach cyklu były pierwszą okazją przedstawienia swojej twórczości większej publiczności – Space Sugar, Enchanted Hunters, czy Logophonic, jak i kapel, które posiadają już ugruntowaną pozycję na rynku i grono wiernych słuchaczy – Pink Freud, Tymon & The Transistors, eM, Kobiety.  Choć muzyka wszystkich zespołów, które znalazły się na płycie jest świeża i oryginalna, a przede wszystkim zróżnicowana, to w ich nagraniach można doszukać się wspólnego pierwiastka spajającego wszystkie występy w jednorodną całość. I chociaż, żaden z zespołów nie kopiuje wprost dokonań poprzednich pokoleń w ich twórczości wyraźnie słychać echa, przywodzące na myśl często nieistniejące już trójmiejskie grupy takie jak Deadlock, IMTM, Dzieci Kapitana Klossa, Bóm Wakacje w Rzymie, czy Homospaiens. Zdziwiło mnie tylko to, że pomimo tak dużego rozrzutu stylistycznego prezentowanego przez wszystkich wykonawców na płycie nie znalazł się żaden raper, lecz rap nigdy właściwie nie był domeną Trójmiejskich wykonawców (właściwie oprócz Guzika z Flapjack, czy Glennskiego z Blendersów nie mogę sobie przypomnieć, nikogo kto by się realizował w tym nurcie, a i oni nie są stricte raperami).  Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie zespoły, które znalazły się na Metropolii w ramach własnych stylistyk prezentują bardzo wysoki poziom artystyczny.

Mam nadzieję, że cykl Metropolia jest OKey nie skończy się wraz z wydaniem tej płyty, a przed nami kolejne koncerty i być może płyty. Trójmiasto ma do zaoferowanie jeszcze wiele zarówno młodych, jaki i doświadczonych zespołów muzycznych, że po porostu grzechem byłoby nie przestawienie ich twórczości szerszemu gronu odbiorców. Metropolia jest OK mogłoby spokojnie rozrosnąć się jeszcze o dwie kolejne płyty z nagraniami młodych zespołów takich jak Gówno, Trupa Trupa, Kiev Office, Asia i koty, Broken Betty, Octopussy, Ampacity, Klimt, czy wciąż mających dużo do powiedzenia weteranów sceny – Apteka, Bielizna, Ścianka, Illusion, czy Milczenie Owiec. I niech mi ktoś powie, że Trójmiasto jest najbardziej żywym muzycznie regionem w Polsce!!!

Metropolia jest OKey w Radiu Gdańsk – Koncerty z lat 2012/2013

CD1
1. Towary Zastępcze – Żółknięcie                                    
2. Cocodraże – Mario wie swoje
3. Pink Freud – G-spot
4. Space Sugar – Gangrenada
5. Dreadless Lions – Color bar
6. Popsysze – Changing apartments 
7. The Shipyard – Cigaretto
8. Tymon & The Transistors – Bigos heart
9. Enchanted Hunters – Bohemian Queen
10. Enchantia – Never

CD 2
1. Majestic – Jedziemy
2. Soma White – Golden circle
3. drewnofromlas – Balkon
4. Loco Star – Steppin’
5. Kobiety – Kaszubski szaman
6. Miss Hapen – Gregory Summer musi odejść
7. Logophonic – Spotlight
8. C4030 – Świat
9. eM – Trudna świadomość
10. Radio Bagdad – Takich dwoje                              
11. Sunday Pagans – Gajdine sviriat

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć