felietony

Mick Fleetwood

Mick Fleetwood to brytyjski perkusista, współzałożyciel popularnej grupy Fleetwood Mac. Fleetwood, którego nazwisko zainspirowało nazwę zespołu, jest obecnie jedynym z oryginalnych, wciąż koncertujących pod jego szyldem członków.

Brytyjska grupa to czołowi przedstawiciele modnego w końcu lat ’60 XX wieku nurtu soft-rock, łączącego elementy znanej z klasycznego rocka ballady z folkowym instrumentarium. Album Rumours z 1977 r. – największy komercyjny sukces zespołu – nieprzerwanie plasuje się w pierwszej dziesiątce światowych rankingów muzycznych, określany mianem manifestu złamanych serc.

Działalność artystyczna Fleetwooda to również projekty solowe (począwszy od eksplorującego sferę world music The Visitor z 1981 r.) oraz liczne kolaboracje i projekty (m. in. Mick Fleetwood’s Zoo z 1983 r. czy współtworzony wraz z Rickiem Vito The Mick Fleetwood Blues Band, nominowany do nagrody Grammy w 2010 r.). Charakterystyczny styl Fleetwooda do dziś inspiruje kolejne pokolenia muzyków – od klasycznych perkusistów po muzyków elektronicznych, nadających zaczerpniętym z jego kompozycji samplom perkusyjnym nowe życie.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć