felietony

Młody Muzyk Roku, czyli poważny talent show

Przed nami kolejny finał Eurowizji dla Młodych Muzyków – konkursu przeznaczonego dla nastoletnich instrumentalistów wykonujących muzykę klasyczną. Zmagania, będące swoistą fuzją dwóch muzycznych światów, zorganizowane zostaną w wyjątkowo modnej formie telewizyjnego widowiska, transmitowanego na żywo przez stację TVP Kultura.

W ogólnopolskim finale konkursu weźmie udział siedmiu młodych instrumentalistów wyłonionych drogą eliminacji spośród setki kandydatów. Oprócz talentu i bardzo młodego wieku łączy ich jeszcze jedno – pasja do muzyki poważnej. W Warszawie, przy akompaniamencie Polskiej Orkiestry Radiowej zaprezentują się: Maciej Kułakowski (wiolonczela), Aleksander Tomaszkiewicz (wiolonczela), Jagoda Krzemińska (flet), Jakub Muras (saksofon), Łukasz Brzezina (akordeon), Piotr Krzaczkowski (akordeon) i Mateusz Michał Makuch (skrzypce).

(fot. Jan Bogacz: TVP)

Konkurs w wyjątkowy sposób łączy tradycje muzyki poważnej z elementami muzycznego talent show. Oprócz oczywistego udziału w sprawdzianie umiejętności technicznych i interpretacyjnych, młodzi muzycy będą musieli wykazać się medialnością i charyzmą. Koncert finałowy będzie też okazją do wykorzystania rad uzyskanych od specjalnie w tym celu powołanej rady specjalistów od wizerunku i wielkich medialnych przedsięwzięć. Podobnie jak w popularnych programach telewizyjnych, usłyszą opinię jury tuż po występie. Na końcową punktację złożą się cztery głosy fachowców i piąty – najważniejszy – telewidzów. Każdy z słuchaczy obecnych przed telewizorami będzie więc mógł przyczynić się do zwycięstwa muzyka, który według nich najbardziej na to zasługuje, tym samym przyczyniając się do propagowania i oswajania się z muzyką klasyczną w środkach kultury masowej.

Zwycięzca będzie miał okazję reprezentować Polskę w finale Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków. Koncert odbędzie się 11 maja 2012 roku pod Wiedeńskim Ratuszem i będzie transmitowany przez większość europejskich stacji telewizyjnych.

Przedsięwzięcie organizowane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz TVP Kultura. Więcej informacji o konkursie i portrety uczestników znajdują się na stronie internetowej.

Początek transmisji na żywo w TVP Kultura: środa, 4 kwietnia, godz. 20:20.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć