Program promuje mobilność w granicach Unii Europejskiej i poza nimi, a także zachęca do integracji wszystkich młodych ludzi, niezależnie od wykształcenia, pochodzenia społecznego i kulturowego. Pomaga młodzieży w zdobywaniu nowych umiejętności oraz zapewnia możliwości nieformalnego i formalnego kształcenia w wymiarze europejskim.
Młodzież w działaniu – pozaszkolne działania dydaktyczne.
Jaki jest cel programu?
Program Młodzież w działaniu ma na celu wzbudzanie poczucia aktywnego obywatelstwa europejskiego, solidarności i tolerancji wśród Europejczyków od wieku młodzieńczego do dorosłości. Program promuje mobilność w granicach Unii Europejskiej i poza nimi, a także zachęca do integracji wszystkich młodych ludzi, niezależnie od wykształcenia, pochodzenia społecznego i kulturowego. Pomaga młodzieży w zdobywaniu nowych umiejętności oraz zapewnia możliwości nieformalnego i formalnego kształcenia w wymiarze europejskim.
Co wspiera program?
Skierowany do osób w wieku 13–30 lat, program Młodzież dla Europy wspiera wymianę, inicjatywy młodzieżowe oraz projekty młodzieżowej demokracji, które zachęcają do uczestnictwa w życiu demokratycznym, pobudzają ducha przedsiębiorczości oraz aktywne obywatelstwo europejskie.
• Wymiana młodzieży to projekty opierające się na współpracy dwóch lub więcej partnerów z różnych krajów. Projekty te zakładają aktywny udział młodzieży i mają na celu zapewnienie młodym ludziom możliwości poznawania i omawiania różnorodnych tematów.
• Inicjatywy młodzieżowe wspierają działania zainicjowane, określone i zrealizowane samodzielnie przez młodzież, w których sami uczestnicy odgrywają kluczowe role. „Inicjatywa młodzieżowa” może być zaprojektowana przez jedną grupę na szczeblu lokalnym, regionalnym czy krajowym w jednym kraju lub przez dwie lub więcej grup z różnych krajów.
• Projekty w ramach akcji Młodzież w demokracji wspierają uczestnictwo młodzieży w demokratycznym życiu lokalnej, regionalnej czy krajowej społeczności lub na szczeblu międzynarodowym. Projekty młodzieżowej demokracji realizowane są w ramach partnerstw europejskich. Umożliwiają one gromadzenie na szczeblu europejskim pomysłów, doświadczeń oraz metodologii wynikających z działań na szczeblach lokalnych, regionalnych i krajowych.
Wolontariat Europejski umożliwia młodym ludziom odbycie służby wolontariackiej w innym kraju przez okres do 12 miesięcy. Sprzyja solidarności międzypokoleniowej i wzajemnemu zrozumieniu, jak również dostarcza uczestnikom bardziej autentycznych doświadczeń. Poza usługami świadczonymi lokalnym społecznościom wolontariusze nabywają nowe umiejętności oraz poznają nowe języki i odkrywają inne kultury. Projekty w ramach „Wolontariatu Europejskiego” dotyczą różnorodnych dziedzin i obszarów, takich jak kultura, młodzież, sport, opieka społeczna, dziedzictwo kulturowe, sztuka, ochrona cywilna, środowisko, współpraca rozwojowa itd.
Młodzież w świecie wspiera wymianę, szkolenie, nawiązywanie kontaktów oraz współpracę z krajami partnerskimi, ze szczególnym uwzględnieniem partnerskich krajów sąsiadujących.
• Akcja Współpraca z sąsiedzkimi krajami partnerskimi Unii Europejskiej ma na celu rozwój wzajemnego zrozumienia, pomagając jednocześnie rozwijać systemy wspierania działań ludzi młodych. Wspiera wymianę młodzieży, jak również szkolenie i nawiązywanie kontaktów z sąsiadującymi krajami partnerskimi.
• Akcja Współpraca z innymi krajami partnerskimi na świecie wspiera projekty,które promują współpracę w sektorze młodzieżowym z uczestnictwem wielu państw. Wspiera szczególnie wymianę dobrych praktyk oraz szkolenie ludzi młodych i osób pracujących z młodzieżą, partnerstwa oraz sieci organizacji młodzieżowych.
Systemy wsparcia młodzieży promują rozwój wymiany, szkoleń i systemów informacyjnych dla młodzieży, młodzieży pracującej oraz organizacji młodzieżowych.
• Akcja Wsparcie dla organizacji aktywnych na poziomie europejskim zachęca do działania organizacje pozarządowe aktywne na płaszczyźnie europejskiej w dziedzinie młodzieży, które dążą do realizacji celów leżących w powszechnym europejskim interesie. Ich działania muszą przyczyniać się do uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym i społecznym, jak również do rozwoju i wdrażania współpracy europejskiej dotyczącej młodzieży w najszerszym rozumieniu.
• Akcja Szkolenie i łączenie w sieci osób pracujących z młodzieżą i organizacji młodzieżowych wspiera szkolenie osób zaangażowanych w pracę z młodzieżą oraz w organizacjach młodzieżowych. Może obejmować staże typu Job shadowing (podpatrywanie pracy) lub inne praktyczne doświadczenia zawodowe, wizyty oceny wykonalności, spotkania ewaluacyjne, wizyty studyjne, tworzenie partnerstw, seminaria, szkolenie lub nawiązywanie kontaktów w celu stworzenia nowych sieci lub wzmocnienia bądź rozszerzenia sieci istniejących w ramach programu Młodzież w działaniu.
• Akcja Projekty promujące innowację i jakość ma na celu wprowadzanie, wdrażanie i promowanie innowacyjnych podejść w dziedzinie młodzieży.
• Akcja Działania informacyjne skierowane do młodych ludzi, podmiotów zajmujących się pracą z młodzieżą i organizacji młodzieżowych wspiera działania na szczeblu europejskim i krajowym, które poprawiają dostęp młodzieży do usług informacyjno-komunikacyjnych oraz zwiększają jej udział w przygotowywaniu i rozpowszechnianiu przyjaznych użytkownikowi, ukierunkowanych produktów informacyjnych.
• Tworzenie projektów partnerskich z lokalnymi i regionalnymi organami publicznymi (takimi jak regiony i miasta) lub z organizacjami działającymi w sektorze młodzieży na płaszczyźnie europejskiej pomaga tworzyć lub wzmacniać długoterminowe działania w zakresie edukacji nieformalnej i młodzieży.
Akcja Wsparcie europejskiej współpracy w zakresie problematyki i działań młodzieżowych wspiera rozwój młodzieżowej współpracy politycznej na szczeblu europejskim:
• spotkania młodzieży i osób odpowiedzialnych za politykę młodzieżową wspierają współpracę, seminaria i strukturalny dialog pomiędzy młodzieżą, osobami pracującymi z młodzieżą i organizacjami młodzieżowymi, jak również osobami odpowiedzialnymi za politykę młodzieżową;
• wsparcie działań dostarczających lepszej wiedzy na temat młodzieży;
• współpraca z organizacjami międzynarodowymi działającymi w dziedzinach dotyczących młodzieży, w szczególności z Radą Europy, Organizacją Narodów Zjednoczonych oraz jej wyspecjalizowanymi instytucjami.
Młodzież dla Europy
Program ten kierowany jest głównie do osób w wieku 13–30 lat. Wnioski mogą składać organizacje pozarządowe i organizacje non-profit, lokalne i regionalne organy publiczne, nieformalne grupy młodzieżowe lub podmioty aktywne na szczeblu europejskim w dziedzinie młodzieży, ustanowione prawnie w jednym z kwalifikujących się państw: 27 państw członkowskich UE, Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Turcja.
Wolontariat Europejski
Program ten kierowany jest głównie do osób w wieku 18–30 lat. Wnioski mogą składać organizacje pozarządowe i organizacje non-profit, lokalne i regionalne organy publiczne, podmioty aktywne na szczeblu europejskim w dziedzinach dotyczących młodzieży, międzynarodowe organizacje rządowe lub organizacje przynoszące zysk (jednak wyłącznie wnioski o uczestnictwo w wydarzeniach dotyczących młodzieży, sportu lub kultury) w jednym z kwalifikujących się państw: 27 państw członkowskich UE, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Turcja, państwa objęte europejską polityką sąsiedztwa (Europa Wschodnia i Kaukaz, region śródziemnomorski oraz Europa Południowo-Wschodnia) oraz inne kraje, które podpisały stosowne porozumienia z Unią Europejską.
Młodzież w świecie
Program ten kierowany jest głównie do osób w wieku 13–30 lat. Wnioski mogą składać organizacje pozarządowe i organizacje non-profit, lokalne i regionalne organy publiczne, nieformalne grupy młodzieżowe lub podmioty aktywne na szczeblu europejskim w dziedzinach dotyczących młodzieży, ustanowione w jednym z kwalifikujących się państw: 27 państw członkowskich UE, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Turcja, państwa objęte europejską polityką sąsiedztwa (Europa Wschodnia i Kaukaz, region śródziemnomorski oraz Europa Południowo-Wschodnia) oraz inne kraje, które podpisały stosowne porozumienia z Unią Europejską.
Systemy wsparcia młodzieży
Systemy skierowane są do osób z kwalifikujących się państw: 27 państw członkowskich UE, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Turcji. Działanie to nie ma ograniczeń wiekowych, jest zatem dostępne także dla osób pracujących z młodzieżą.
Wsparcie europejskiej współpracy w zakresie problematyki i działań młodzieżowych
Program ten kierowany jest głównie do osób w wieku 15–30 lat. Wnioski mogą składać organizacje pozarządowe i organizacje non-profit, lokalne i regionalne organy publiczne lub podmioty aktywne na szczeblu europejskim w dziedzinach dotyczących młodzieży z kwalifikujących się państw: 27 państw członkowskich UE, Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Turcja.
Jak można się zgłosić?
Zarządzanie programem jest w znacznym stopniu zdecentralizowane i odbywa się przez sieć krajowych agencji. Informacje kontaktowe krajowych agencji dostępne są na stronie:
https://ec.europa.eu/youth/youth/contacts_en.htm.
Zarządzanie niektórymi aspektami programu Młodzież w działaniu jest scentralizowane w Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego:
https://eacea.ec.europa.eu/youth
Gdzie można uzyskać więcej informacji?
Przewodnik programu Młodzież w działaniu: https://ec.europa.eu/youth/youth-in-action-programme/doc443_en.htm
Strona internetowa UE poświęcona młodzieży: https://ec.europa.eu/youth
Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego: https://eacea.ec.europa.eu/youth
Youth helpdesk: youthhelpdesk@ec.europa.eu
Informacje na temat poszczególnych zaproszeń do składania wniosków:
youthcallforproposals@ec.europa.eu
Tekst artykułu został zaczerpnięty z publikacji Komisji Europejskiej o tytule: Co UE może mi zaoferować.
© Unia Europejska, 2010