felietony

Mozil i Niemen czyli Czesławów Dwóch

Dwóch kosmopolitycznych Czesławów – multiinstrumentalistów, wokalistów, i kompozytorów.

Czesław Mozil, lider zespołu Tesco Value i polsko-duńskiego projektu Czesław śpiewa to przede wszystkim akordeonista. Jego twórczość to muzyka z pogranicza gatunków, czerpiąca z kabaretu, awangardy oraz rocka. Od 2011 roku juror telewizyjnego talent show X-Factor.

Czesław Niemen (właśc. Wydrzycki) to artysta światowej sławy. Tworzył muzykę ambitną, nietuzinkową, reprezentującą kolejne dominujące w światowej muzyce rockowej prądy. Pomimo niebywałego wkładu w rozwój polskiej kultury muzycznej (w tym w twórczość wielu zespołów, upowszechnienie elektronicznych instrumentów klawiszowych oraz inspiracji poetyckich w muzyce rozrywkowej), kojarzony jest głównie z pierwszą solową płytą pt. Dziwny jest ten świat – pierwszym wydawnictwem, które otrzymało w Polsce status złotej płyty.

Obok wschodniego pochodzenia, artystów łączy również walka […], by polski pop nosił w końcu znamiona kreatywności i nie był tworem sztucznym i ulizanym [1].


———————————–
Cytat autorstwa Marcina Flinta, źródło: https://www.mmzielonagora.pl/artykul/czeslaw-spiewa-dwa-koncerty-w-zielonej-gorze

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć