Logo grupy

felietony

MUDO… w Izraelu!

Już za niespełna miesiąc Tel Awiw po raz szósty stanie się światową stolicą sztuki filmowej. Epos – The International Art Film Festival, gromadzi bowiem produkcje z całego świata, prezentując podczas trzech dni swego trwania najnowsze i najbardziej intrygujące dokonania w dziedzinie X Muzy (https://www.filmart.co.il/en

Celem izraelskiego festiwalu jest również wspieranie najbardziej obiecujących twórców młodego pokolenia. Nic dziwnego zatem, że w programie znalazło się i miejsce dla reprezentantów z Polski – MUDO Music Documentaries i ich Kilku pytań o słyszenie świata.

MUDO to pierwsza niezależna grupa filmowa w Polsce, której priorytetem stało się tworzenie dokumentów muzycznych. Wszechstronne i wielokierunkowe wykształcenie członków zespołu (studentów, absolwentów i doktorantów m.in. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Filmu i Telewizji czy Szkoły Wajdy w Warszawie, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz Wydziału Radia i Telewizji-im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i in.) umożliwia MUDO kreację niebanalnych projektów o wysokim poziomie artystycznym, wypełniających istniejącą na polskim rynku niszę w dziedzinie dokumentalistyki.

Jak mówi Maja Baczyńska, jedna z założycielek grupy:

Wykształcenie i zawodowa praca połączyły dwie pasje w jedną całość. W ten sposób muzyka i film – wszelkie audiowizualne formy, a przede wszystkim dokumentalne filmy o muzyce – stały się dla nas zasadniczym środkiem wyrazu. Oczywiście nie ograniczamy się w doborze tematów, interesuje nas przede wszystkim człowiek – to, do czego aspiruje i z czym być może się zmaga, indywidualny język muzycznej wypowiedzi polskich twórców oraz nasza interpretacja tego, co słyszymy i co nas inspiruje.. Naszym marzeniem jest, by realizowane przez nas projekty nie tylko dokumentowały czy promowały polską muzykę, ale w pierwszej kolejności uwrażliwiały i inspirowały również widzów. Istotne jest to, że swoje produkcje traktujemy jako niezależne formy artystyczne, a ja – jako scenarzysta i reżyser – chcę zawrzeć w nich -pewien konkretny przekaz, oddziaływać na wyobraźnię poprzez wykreowane na ekranie nastroje, pozostawić odbiorców z pewnym pytaniem czy refleksją, wreszcie – zarazić pasją.

Kilka pytań o słyszenie świata to jak dotąd największa produkcja MUDO Music Documentaries – objęta w 2013 roku patronatem honorowym Narodowego Centrum Kultury. Film – zrealizowany w ramach autorskiego cyklu Portrety kompozytorskie – przedstawia sylwetki czterech kompozytorów związanych z muzycznym środowiskiem Warszawy. Tytułowe Kilka pytań… staje się pretekstem do rozmowy o inspiracjach, artystycznej drodze, języku muzycznym, “credo” kompozytorskim i wreszcie postrzeganiu roli twórcy zarówno przez otaczającą rzeczywistość, jak i samych bohaterów dokumentu.

Kilka pytań miało swoją premierę podczas Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej “KODY”, Lublin 2014. Pozostałe pokazy filmu jak dotąd odbyły się m.in. w trakcie Pärnu International Film Festival w Estonii, Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, Transatlantyk Festival Poznań, Świętokrzyskich Dni Muzyki w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach. Najbliższy pokaz krajowy odbędzie się w ramach Warszawskich Spotkań Muzycznych w maju 2015.

Jak do tej pory, bohaterami zrealizowanych (bądź powstających) projektów MUDO zostali: Tomasz Opałka, Paweł Przezwański, Paweł Pudło, Kamil Staszowski (Kilka pytań o słyszenie świata), Wojciech Błażejczyk, Ignacy Zalewski, Mieczysław Litwiński i in.

Inne, wybrane produkcje MUDO Music Documentaries, to:

 – Wizualizacje ze spektaklu synkretycznego Dziwnotwór:

https://www.youtube.com/watch?v=L5AVd3e9AWI (Cywilizacja)

https://www.youtube.com/watch?v=dE0tSBe39LY (Litania)

– Kompozytor-rezydent, Prawykonanie, Prawykonanie x3 i Dyrygent-rezydent (prod. Instytut Muzyki i Tańca, prod.wyk Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków)

 – film Kompozytor-rezydent

trailer I Prawykonanie

trailer II Prawykonanie

– Work hard, be nice, get lucky we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie (w realizacji)

https://www.youtube.com/watch?v=-d0cb_58W0w (trailer)

Sound-Man we współpracy z Wajda School (w realizacji)

https://www.youtube.com/watch?v=1RT-dNkfe8A

– Suita Warszawska II: Warsaw Music – Warszawa jako cząstka kosmosuwe współpracy z zespołem Hashtag Ensemble i Narodowym Forum Muzyki, premiera w ramach festiwalu Musica Electronica Nova we Wrocławiu w maju 2015

Nie pozostaje nic innego, jak tylko życzyć MUDO dalszych sukcesów, zwłaszcza podczas nadchodzącego EPOS The International Art Festival. Powodzenia!

***

Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o projekcie MUDO – wywiad z Mają Baczyńską na antenie radiowej Dwójki : https://www.polskieradio.pl/8/404/Artykul/910982,Stawiajac-pytania-o-slyszenie-swiata

Więcej informacji o filmie „Kilka pytań o słyszenie świata“ (po polsku i angielsku):

https://www.polishdocs.pl/en/films/finished/1328/

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć