Plakat wystawy Music NON STOP (il. Max Skorwider)

rekomendacje

Music NON STOP – wystawa

Wystawa plakatów kampanii społecznej Save the Music autorstwa Maxa Skorwidera nagłaśnia znaczącą rolę muzyki w życiu człowieka i jej wielowymiarowy wpływ na nasze funkcjonowanie.

Zaprezentowane na wystawie prace graficzne są symbolicznym odniesieniem do różnych zakresów znaczenia muzyki dla człowieka, np. jej wpływu na mózg, roli terapeutycznej, edukacyjnej, uwrażliwiającej, związanej z poczuciem wolności czy strefą sacrum.

Wystawa Music NON STOP zaprezentowana została pierwszy raz w Szczecinie – wernisaż odbył się 07.12.2023 w Galerii przy Cerkwi (Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza).

Muzyka kojarzy się zazwyczaj z rozrywką i sporadycznie myślimy o jej głębokim wpływie na życie człowieka, szczególnie w świecie, w którym jej komercjalizacja tak bardzo doszła do głosu. A przecież muzyka to najbardziej wszechobecny, równoprawny, a zarazem nieuchwytny przejaw sztuki w codziennym życiu człowieka. Badania neuropsychologiczne jednoznacznie wykazują, że brzmienie muzyki wpływa jednocześnie na ciało, umysł i emocje nawet wtedy, gdy jej odbiór nie jest w pełni świadomy.

Kontakt z muzyką pobudza rozwój mózgu i pełni funkcję terapeutyczną w każdym wieku. Właśnie dlatego każdy człowiek powinien otrzymać możliwość świadomego kształtowania swojego gustu muzycznego i rozbudzić w sobie potrzebę wyboru tego, czego słucha. Lepsza jakość muzyki to lepsza jakość życia.

_____

Il. Max Skorwider

Twórcy

Max Skorwider – plastyk, ilustrator, plakacista, artysta wizualny, kurator wystaw. Profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, gdzie kieruje Pracownią Komiksu i Powieści Graficznej na Wydziale Grafiki. Na stałe współpracuje z Tygodnikiem „Polityka” oraz „Kulturą Liberalną” (ilustracje). Laureat nagród oraz uczestnik wielu wystaw w kraju i na świecie. Od ponad 10 lat jest związany z Fundacją MEAKULTURA, a także od 6 lat z Galerią PMQ w Hong Kongu, gdzie prezentuje wystawy plakatu i grafiki. Ilustrator licznych popularnonaukowych książek dla dzieci z serii „To, o czym dorośli ci nie mówią”, stworzonych wspólnie z Bogusiem Janiszewskim: EkonomiaPolitykaMózgKosmosSztuczna InteligencjaWirus i inne drobne ustrojstwaKlimatSex, a także RewolucjeMuryWojny oraz wielu innych.

Marlena Wieczorek – prezeska Fundacji MEAKULTURA, ekspertka z zakresu kultury muzycznej, kuratorka, muzykolog. Napisała rozprawę doktorską o życiu i twórczości polskiego kompozytora emigracyjnego – Romana Maciejewskiego, opublikowała szereg artykułów i trzy książki. Jest managerką kultury, redaktorką naczelną czasopisma MEAKULTURA.pl oraz pomysłodawczynią wszystkich projektów Fundacji MEAKULTURA. Jurorka „Paszportów Polityki” oraz „Koryfeuszy Muzyki Polskiej”, organizatorka Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych „KROPKA”, autorka programów studiów podyplomowych. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w 2013 i 2017 roku). Ekspertka European Research Executive Agency (REA). Autorka koncepcji wystawy i jej kuratorka.

_____

Wernisaż: czwartek 07.12.2023

Miejsce: Szczecin, Galeria przy Cerkwi, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza

Organizatorzy: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, Fundacja MEAKULTURA

Partnerzy wystawy: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Save the Music, IBIS style – Szczecin Stare Miasto, WINESTONE

Media: PRESTIŻ – magazyn szczeciński, MEAKULTURA.pl

Il. Max Skorwider

_____

O Save the Music

Save the Music to wieloletnia i wielowątkowa kampania społeczna Fundacji MEAKULTURA – organizacji pożytku publicznego, która jest unikatowym w skali kraju think-tankiem sieciującym ekspertów z zakresu kultury, w szczególności muzycznej. Celem Save the Music jest wydobycie muzyki ze „sfery nieuwagi”. Chcemy:

  • skłonić odbiorców do refleksji nad tym, co znaczy dla nich muzyka;
  • uwrażliwić ich na jej obecność w codziennym życiu;
  • uwidocznić muzykę za pomocą projektów łączących ją z innymi formami ludzkiej działalności – z modą, grafiką, słowem i nauką tak, by muzyczne przesłanie mogło dotrzeć do jak największej liczby odbiorców;
  • uświadomić, jaki wpływ ma muzyka na nasze samopoczucie i zachęcić do korzystania z jej terapeutycznego potencjału;
  • zachęcić dorosłych, młodzież i dzieci do pracy nad rozwijaniem gustu muzycznego;
  • promować nawyk świadomego odbioru muzyki: uczęszczania na koncerty, wyszukiwania mniej znanych i promowanych artystów oraz samodzielnego wyboru muzyki wysokiej jakości.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć