rekomendacje

Musique est une femme – europejski projekt poświęcony kobietom kompozytorkom!

Kto jest Twoim ulubionym kompozytorem? Bach … Handel … Vivaldi?  Czy moze Chopin, Schubert, Brahms, or Liszt? Czy są wśród nich kobiety?

Jakbyś wyjaśnił to zjawisko? Czyżby do XX wieku nie było żadnych kompozytorek obdarzonych talentem? A może kobiety nie posiadają twórczego talentu?

Nawet czołowy filozof Oświecenia Jean Jacques Rousseau był tego zdania. A przecież kobiety pisały muzykę już od wieków. Niestety ich dorobek często nie zdobywał należnego uznania. Ich sztuka była uważana za „drugi gatunek”, nie otrzymywały poważnych zamówień kompozytorskich… Na szczęście w tej chwili historia muzyki jest często rewidowana a imiona niektórych kompozytorek znajdują w niej trwałe miejsca

Musique est une femme chce dołączyć swój wkład do tego procesu. Projekt jest wspólną inicjatywą fundacji TAK-Temat Aktualny Kultura, Handelsbeurs Concert Hall z Belgii, Molyvos International Music Festival w Grecji oraz Cēsis Concert Hall na Łotwie.

Naszym pierwszym krokiem jest konkurs na krótkie video. To może być refleksja na temat stereotypów dotyczących możliwości twórczych kobiet, podzielenie się osobistym odkryciem muzyki wybranej kompozytorki lub przedstawienie ciekawych detali jej biografii… Film może mieć formę memu lub bardziej poważną. Sam zdecyduj o jego formie.  Jedynym warunkiem jest fakt, ze powinien nawiązywać do stereotypów dotyczących możliwości twórczych kobiet lub sylwetek samych kompozytorek działających do pierwszej polowy XX wieku.

Najciekawsze zgłoszenia zostaną nagrodzone. Konkurs przewiduje następujące nagrody:

  • Nagroda publiczności 650€
  • I miejsce 550 €
  • II miejsce 450 €
  • III miejsce 350 €

Prosimy wypełnić swoje zgłoszenie TUTAJ oraz przesłać swój plik video

Termin nadsyłania filmów upływa 5 kwietnia 2020. 9 kwietnia zostanie otwarty konkurs online na nagrodę publiczności, który trwać będzie do 8 maja 2020.

Regulamin konkursu Musique est une femme dostepny jest TUTAJ

Podziel się swoja opinia. Dołącz do internetowej dyskusji na temat niesłusznie zapomnianej muzyki skomponowanej przez kobiety do I polowy XX wieku.

Koordynatorem merytorycznym projektu jest muzykolog dr Marlena Wieczorek, meakultura.pl objęła patronat na całością projektu.

Musique est une femme jest współfinansowany przez program europejski Kreatywna Europa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Kultury Republiki Łotewskiej.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć