okładka płyty

recenzje

Muzyczne impresje Markiewicza

Najnowsza płyta Macieja Markiewicza pt. „Piano Impressions” to wytrawne połączenie jazzowej improwizacji, bluesa i muzyki boogie-woogie. Już od pierwszych dźwięków słychać, że artysta czuje się w tej stylistyce świetnie.

Album składa się z siedemnastu utworów, własnych aranżacji pianisty, zarówno muzyki klasycznej, jak i standardów jazzowych. Otwierający płytę hit Jimmiego McHugha pt. On the Sunny Side of the Street doskonale zapowiada charakter całego albumu. To wesoła introdukcja utrzymana w swingującym rytmie boogie okraszona nutką wirtuozerii. Markiewicz gra z lekkością i precyzją, słychać, że bawi się dźwiękiem. Określenie „impresje” jest tu jak najbardziej adekwatne, każda z aranżacji ma własny, oryginalny charakter, natomiast wszystkie je łączy stylistyka boogie.

Z tematów typowo klasycznych Markiewicz do swoich improwizacji wykorzystał np. Preludium d-moll J. S. Bacha czy Rondo Alla Turca W. A. Mozarta, w których słychać solidne klasyczne wykształcenie artysty i umiejętność łączenia zupełnie różnych stylów. Na płycie nie brak również typowo polskiego akcentu. Profesjonalnie wykonany temat Mazurka D-dur op. 33 nr 2 Chopina w ujęciu artysty zyskuje nowy, zdecydowany charakter, melodia kontrastuje z zdecydowanym akompaniamentem lewej ręki.

W swingowym przeboju Chattanooga Choo Choo Warrena pojawia się już bardziej jazzująco-bluesowy klimat, natomiast legendarna Brasileira Milhauda z towarzyszeniem perkusji, na której zagrał Ryszard Janus, wprost porywa do tańca. Na płycie nie zabrakło również takich szlagierów jak Lady be Good Georga Gershwina czy The Clipper Alberta Ammonsa. Album kończy mistrzowsko wykonany, ale wielokrotnie już prezentowany przez Markiewicza Lot trzmiela. Kto spodziewał się usłyszeć nową aranżację utworu Rimskiego-Korsakowa może czuć się zawiedziony.

Markiewicz łączy klasykę z jazzem i boogie-woogie, przez co muzyka poważna staje się mniej poważna, ale nie pozbawiona smaku i perfekcji wykonania. Ma w sobie zadzwiającą przestrzeń, czasem można odnieść wrażenie, że dźwięki wydobywane są z dwóch fortepianów. Piano Impressions Macieja Markiewicza to radosne, muzyczne impresje prezentujące indywidualny styl artysty znany już doskonale słuchaczom z jego wcześniejszych nagrań.

—————

Maciej Markiewicz, Piano ImpressionsBridging, Classical Music, Blues & Boogie-Woogie – Ryszard Janusz, Maciej Markiewicz, Polskie Nagrania 2013.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć