pixabay.com, fot. Morningbird

felietony

Muzyczne niespodzianki

Oddajemy w ręce naszych Czytelników ręce świąteczny numer meakultura.pl. W numerze znalazły się same niespodzianki i prezenty. Zapraszamy przede wszystkim do lektury artykułu będącego odpowiedzią na wykład noblowski Olgi Tokarczuk. Czy muzyka rozrywkowa to tylko czysta rozrywka? Czy muzyka „lekka, łatwa i przyjemna” może nieść przekaz, który ma określony kształt, złożoność, fabułę? Czy słowa Olgi Tokarczuk mogą być wskazówką w poszukiwaniu historii w formach, które z założenia mają służyć relaksowi, zabawie czy stanowić tło muzyczne? – zadaje pytania autorka tekstu Paulina Wiernicka (PUBLIKACJE).

Naszym świątecznym gościem jest Szymon Komasa – baryton młodego pokolenia, który odpowiedział na pytania Kwestionariusza meakultura.pl. Od kiedy muzyka obecna jest w życiu młodego artysty? I dlaczego w ogóle muzyka jest ważna? Pytania Szymonowi Komasie zadała Anna Kruszyńska (WYWIAD).

Zachęcamy także do lektury FELIETONU poświęconego cyklowi wydarzeń koncertowych Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie pióra Andrzeja Skórzyńskiego. „Teksty utworów skomponowanych i wykonywanych przez Gintrowskiego dotyczą spraw uniwersalnych, które nigdy nie powinny stracić na aktualności” – pisze Skórzyński. Co pozostało po bardzie Solidarności? Co zostanie po nas? – zastanawia się autor.

Andrzej Juszczuk pochyla się nad nową płytą Slipknot. Czy kilka zabiegów aranżacyjnych wystarczy, by krążek powtórzył sukces debiutu i Iowa? Czy w muzyce nu-metal można jeszcze zaproponować coś nowego? – zastanawia się autor (RECENZJA).

W czasie pobytu w Antoninie Chopin specjalnie dla księcia Radziwiłła skomponował Introdukcję i Poloneza C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę. Księżniczka Eliza naszkicowała w swoim sztambuchu po raz drugi portret Fryderyka – jest to popiersie Chopina w lewym profilu… O pobytach Fryderyka Chopina na terenie Wielkiego Księstwa Poznańskiego opowiada Maria Agnieszka Kozan (KOSMOPOLITA).

Co, według Eero Tarastiego, mają ze sobą wspólnego mit i muzyka? Tezy zawarte w pracy Myth and Music: A Semiotic Approach to the Aesthetics of Myth in Musical reconstruction poddała analizie Joanna Kwapień. (EDUKATORNIA).

Zachęcamy także do zapoznania się z tekstem Andrzeja Skórzyńskiego poświęconym najnowszej płycie Lecha Janerki, którą ten znany i lubiany artysta zamierza powrócić na rynek muzyczny po 14 latach przerwy (REKOMENDACJA).

Miłej lektury!

 


Dofinansowano ze środków Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Artystów ZAiKS

 

 Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa: https://www.muzykawmediach.pl/

 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć