Kolegium Europejskie w Gnieźnie, źródło: Wikipedia

felietony

„Muzyczne Przestrzenie” – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej, warsztaty i konferencja

W dniach od 17 września do 11 października potrwa Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyczne Przestrzenie” organizowany przez Fundację Zygmunta Noskowskiego. To już piąta – jubileuszowa edycja. Wydarzenie odbywa się co roku w kilku miejscowościach Wielkopolski. Atutem Festiwalu jest łączenie wartości muzycznych z pięknem architektury, stąd pomysł na organizowanie koncertów w wielkopolskich pałacach, zamkach i kościołach. MEAKULTURA sprawuje patronat nad tym wydarzeniem i nad warsztatami krytyki muzycznej w ramach festiwalu.

W tym roku organizatorzy zaplanowali 8 koncertów, które odbędą się w sześciu miejscowościach (Dobrzyca, Gniezno, Konin, Ostrów Wielkopolski, Poznań, Śmiełów), a wystąpi na nich ponad 50-ciu artystów z Polski i ze świata. Niemal wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Festiwal rozpocznie się 17 września 2015 roku o godz. 19:00 Koncertem Inauguracyjnym w Katedrze Gnieźnieńskiej. Dzień później „Muzyczne Przestrzenie” zawitają do Poznania, gdzie odbędzie się koncert w Auli UAM – wystąpią tu artyści należący do światowej czołówki – usłyszymy pianistę Krzysztofa Jabłońskiego), klarnecistę Kornela Wolaka, skrzypków Nathalię Shaw i Janusza Wawrowskiego, altowiolistę Jiří Kabata oraz wiolonczelistę Tomasza Strahla. Muzycy zaprezentują publiczności repertuar z przełomu XIX i XX wieku.

Festiwal „Muzyczne Przestrzenie”  zawita również do Konina. 19 września i 11 października odbędą się w tym mieście koncerty muzyki kameralnej. Z kolei 23 września organizatorzy zaproszą najmłodszą publiczność do Konińskiego Domu Kultury na pełen baśniowych postaci familijny spektakl muzyczny Opera w baśni, baśń w operze” w reżyserii Macieja Gąsiorka i Katarzyny Laskowskiej. Przedstawienie to odbędzie się również w Ostrowskim Centrum Kultury 22 września.

Wydarzenia festiwalowe zaplanowano również w Dobrzycy – w której zagra Apollon Musagète Quartett – oraz w Pałacu w Śmiełowie, gdzie wystąpi osławiony polski skrzypek – Konstanty Andrzej Kulka. Festiwal zakończy się dwoma koncertami w Synagodze w Ostrowie Wielkopolskim (10 października) i w Farze Konińskiej (10 października). W obu tych miejscach wystąpią m.in. argentyński pianista Jose Gallardo, skrzypek Janusz Wawrowski oraz wiolonczelista Benedick Kloeckner

Pałac w Śmiełowie, źródło: Wikipedia

Piąta edycja Festiwalu „Muzyczne Przestrzenie” to również inauguracja I Międzynarodowej Konferencji i warsztatów krytyki muzycznej pod tytułem „Muzyka polska – twórczość, recepcja, promocja”. W ramach konferencji poruszone zostaną tematy dotyczące zapomnianych sylwetek polskich kompozytorów, żyjących na przełomie XIX i XX wieku, twórczości młodych artystów oraz recepcji muzyki współczesnej, zaś warsztaty przygotują młodzież do promocji muzyki polskiej na świecie. Obydwa wydarzenia odbędą się w Kolegium Europejskim w Gnieźnie. Są one kierowane do studentów i absolwentów, związanych z kierunkami studiów: muzykologia, kulturoznawstwo, kompozycja, teoria muzyki lub innymi kierunkami humanistycznymi.

 

Więcej informacji na stronie: www.muzyczneprzestrzenie.pl

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć