materiały prasowe

felietony

Muzyczne szaleństwo w rosyjskim stylu

Po raz kolejny Teatr Wielki otwiera swoje drzwi słuchaczom, którzy niekoniecznie są tu stałymi bywalcami. Główną ideą Szalonych Dni jest bowiem propagowanie muzyki poważnej, na co dzień często uważanej za nieprzystępną. Jak zapewniają organizatorzy, na koncerty, które będą  się odbywały we wszystkich salach oraz za sceną Teatru Wielkiego można przyjść w dżinsach i swetrze, nie bacząc na konwenanse zwykle obowiązujące w tym miejscu. Słuchaczy przyciągnie niewątpliwie niska cena biletów (5, 7 lub 10 zł) oraz nieduże rozmiary każdego z koncertów (ok. godziny). Na pewno nie będą nudzić się także najmłodsi melomani, dla których przygotowano specjalne koncerty z cyklu Smykofonia, przeznaczone dla dzieci już od pierwszych miesięcy życia! Nieco starszą dziecięcą publiczność zachęci na pewno obecność w programie Festiwalu dzieł takich jak Piotruś i wilk Prokofiewa czy Suita z Dziadka do orzechów Czajkowskiego.

Oprócz powszechnie znanych utworów kompozytorów rosyjskich, jak V symfonia i I koncert fortepianowy Czajkowskiego czy Rapsodia na temat Paganiniego Rachmaninowa, zabrzmią także dzieła rzadziej wykonywane: utwory kameralne Szostakowicza i Koncert hebanowy Strawińskiego.

Wśród wykonawców nie zabraknie bliskich polskim słuchaczom orkiestr: Sinfonii Varsovii, Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej oraz Sinfonii Iuventus, która z okazji 5-lecia swojego istnienia podczas Szalonych Dni zagra aż 5 koncertów. Dyrygować będą takie sławy jak Jerzy Maksymiuk, George Tchitchinadze czy Dmitri Liss. W utworach fortepianowych jako soliści wystąpią: Boris Berezovsky, Nikolai Lugansky, Abdel Rahman el Bacha, a wśród kameralistów znajdą się zespoły takie jak: Trio Wanderer, Kwartet Borodina czy Kwadrofonik. Atrakcyjnie zapowiada się także występ Rosyjskiej Orkiestry Rogów.

Ciekawym, skierowanym do młodych ludzi zabiegiem promocyjnym Festiwalu jest akcja Gra o stołki. Zabawa polega na tym, by w popularnych warszawskich klubach odnaleźć oznakowane miejsca do siedzenia: zajmując takie miejsce, przy odrobinie szczęścia będzie można nie tylko wygrać bilet na koncert Motion Trio, ale także podczas koncertu zasiąść właśnie na owym klubowym stołku czy kanapie!

Jak widać, organizatorom i artystom Szalonych Dni Muzyki nie brakuje fantazji i odwagi. Dajmy się więc porwać fali muzycznego szaleństwa!

Szalone Dni Muzyki, 28-30 września 2012, Teatr Wielki – Opera Narodowa

—————

www.szalonednimuzyki.pl / www.lafollejournee.pl

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć