Plakat Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej; materiały prasowe

rekomendacje

„Muzyka musi wejść w społeczeństwo” – Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej

„Muzyka musi wejść w społeczeństwo” – to hasło przewodnie wszystkich wydarzeń pierwszego w historii Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka, który potrwa do października w Dąbrowie Górniczej!

Zapomniany kompozytor

Michał Spisak był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX w. Choć urodził się w Dąbrowie Górniczej, to jego późniejsze losy związane były z Francją, a szczególnie z Paryżem. Właśnie tam kontynuował swoją muzyczną edukację i skomponował większość z kilkudziesięciu utworów symfonicznych, kameralnych i solowych, które cenione były na całym świecie. Odnosił liczne sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając nagrody w najbardziej prestiżowych konkursach. Po długiej chorobie zmarł w 1965 r. Jego życiorys przypomina historię Fryderyka Chopina, lecz w przeciwieństwie do pianisty o Michale Spisaku zapomniano, a jego twórczość spotkał ten sam los. Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka ma to zmienić! Ma przywrócić społeczeństwu postać słynnego rodaka, a jego utwory ponownie mają ujrzeć światło dziennie i być prezentowane na rodzimych scenach.

Muzyka dla każdego

Michał Spisak był orędownikiem szerzenia muzyki klasycznej wśród ludzi bez względu na ich pochodzenie, wiek, stan majątkowy. Jego słowa – „muzyka musi wejść w społeczeństwo” – zainspirowały organizatorów: Pałac Kultury Zagłębia, miasto Dąbrowa Górnicza oraz Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach do stworzenia festiwalu, którego częścią jest odbywający się od 2007 r. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Już wkrótce na scenach Pałacu Kultury Zagłębia zaprezentuje się ponad 120 młodych instrumentalistów z całego świata m.in. z Kostaryki, Meksyku, Korei Południowej, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Kolumbii i innych krajów europejskich – w tym z Polski. Staną oni w szranki o statuetkę Michała Spisaka i tytuł laureata konkursu w specjalnościach: obój, klarnet i fagot. Zanim jednak dojdzie do wielkiej muzycznej rywalizacji, mieszkańcy województwa będą mieli okazję wziąć udział w kameralnych koncertach plenerowych, które odbędą się od 7 do 28 sierpnia (zawsze o godz. 17:00) w Kręgu Tanecznym Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej, w ramach cyklu „W Zieloną gramy”. Młodzi i utalentowani instrumentaliści przybliżą dąbrowskiej publiczności muzykę klasyczną w lekkiej i przyjemnej odsłonie w otoczeniu natury.

Statuetka Michała SpisakaStatuetka Michała Spisaka w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka; fot. materiały prasowe

Święto muzyki i Michała Spisaka

Najważniejsze z festiwalowych wydarzeń odbędą się od 14 września 2021 r. – rocznicy urodzin Michała Spisaka. Właśnie wtedy, przy ul. 3 Maja 22, zostanie oficjalnie odsłonięty mural z wizerunkiem kompozytora. Michał Spisak będzie mógł ponownie spoglądać na mieszkańców swojego miasta, otaczając ich muzyczną opieką, a mieszkańcy będą mieli motywację do poszerzenia swojej wiedzy o dąbrowskim twórcy. Tego samego dnia w Pałacu Kultury Zagłębia zostanie otwarta wystawa sylwetek laureatów Konkursu Spisaka w latach 2006–2018 pt. „Smak zwycięstwa”. Odbędzie się także uroczysta inauguracja 13. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka połączona z koncertem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Marka Wroniszewskiego ze specjalnym udziałem słynnego portugalskiego klarnecisty Vitora Fernadesa oraz waltornisty Pawła Cala – laureata konkursu. Dzień później, 15 września 2021 r., na głównej scenie PKZ odbędzie się koncert mistrzowski duńskiej formacji Carion Quintet oraz rozpoczną się pierwsze etapy przesłuchań w konkursie. Kilka dni później, 23 września, konkurs zwieńczy Koncert Laureatów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod kierownictwem Sławomira Chrzanowskiego. Wydarzeniami towarzyszącymi festiwalowi będą m.in. minikoncerty uczestników konkursu, wystawa plakatu 14. edycji wydarzenia oraz spektakl „Teatralne Concertino”.

Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury. Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Marcin Bazylak, Rektor Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach prof. dr hab. Władysław Szymański.

Harmonogram festiwalu:

 • 7 sierpnia, godz. 17:00 (Park Zielona) – koncert Kwartetu Saksofonowego Akademii Muzycznej w Katowicach;
 • 14 sierpnia, godz. 17:00 (Park Zielona) – Aleksandra Marchewka & Kwartet Smyczkowy Akademii Muzycznej w Katowicach;
 • 21 sierpnia, godz. 17:00 (Park Zielona) – Cracow Golden Quintet;
 • 28 sierpnia, godz. 17:00 (Park Zielona) – Kwintet Dęty Blaszany Akademii Muzycznej w Katowicach;
 • 14 września, godz. 16:00 (ul. 3 Maja 22, Dąbrowa Górnicza) – oficjalne odsłonięcie muralu Michała Spisaka;
 • 14 września, godz. 17:00 (Pałac Kultury Zagłębia) – otwarcie wystawy „Smak zwycięstwa”;
 • 14 września, godz. 17:00 (Galeria Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia) – otwarcie wystawy plakatu 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka;
 • 14 września, godz. 18:00 (Pałac Kultury Zagłębia) – Koncert Inauguracyjny Orkiestry Sinfonia Iuventus
 • 15 września, godz. 19:00 (Pałac Kultury Zagłębia) – Koncert mistrzowski Carion Quintet
 • 15–16 września (Pałac Kultury Zagłębia) – I etap przesłuchań konkursowych;
 • 17–19 września (Pałac Kultury Zagłębia) – II etap przesłuchań konkursowych;
 • 20–22 września, godz. 17:00 (Pałac Kultury Zagłębia) – koncerty finałowe z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej;
 • 23 września, godz. 17:00 (Pałac Kultury Zagłębia) – uroczysta gala wręczenia nagród oraz Koncert Laureatów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej.

Plakat Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć