okładka książki

felietony

"Muzyka popularna. Nasłuchy i namysły" Nowa książka Grzegorza Piotrowskiego

Z radością informujemy, że 13 października miała miejsce premiera książki “Muzyka popularna. Nasłuchy i namysły”. Jej autorem jest nasz redakcyjny Kolega, Grzegorz Piotrowski. Publikacja ukazała się w Bibliotece Myśli Współczesnej PIW.

Grzegorz Piotrowski zastanawia się nad fenomenem nazywanym muzyką popularną, który odgrywa w dzisiejszej kulturze wiodącą rolę. Zadaje pytania o to, czym właściwie jest muzyka popularna, co stanowi o jej tożsamości oraz gdzie przebiegają jej granice. Próbuje także wskazać jej zewnętrzne uwarunkowania i wewnętrzne wyznaczniki.

Problemy te ujęte zostały bardzo wszechstronnie. Jak czytamy na stronie internetowej Państwowego Instytutu Wydawniczego, Piotrowski rozważa muzyką popularną “w aspekcie języka (terminologii); popularności – analizowanej zarówno w perspektywie kulturowego i społecznego funkcjonowania, jak i na poziomie „struktury” muzyki; dalej – odrębności kodu dźwiękowego; potem – performatywności, czyli wszystkiego, co wiąże się z cielesnością muzyki i jej dążeniem do bycia spektaklem, i wreszcie – także dyskursu naukowego, jako że muzyką popularną zajmuje się obecnie  oddzielna subdyscyplina nauki: popular music studies.”[1]

Autorowi serdecznie gratulujemy, a czytelników gorąco zachęcamy do lektury!

____________

[1] https://www.piw.pl/aktualnosci/muzyka-popularna-nasluchy-i-namysly/

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć