Muzyka w mediach to nowy kierunek studiów podyplomowych w Collegium Civitas, którego kierowniczką i pomysłodawczynią jest redaktor naczelna MEAKULTURY, dr Marlena Wieczorek. Wśród wykładowców znakomici muzykolodzy, dziennikarze i krytycy muzyczni.
Studia podyplomowe Muzyka w mediach są przeznaczone dla wszystkich osób zainteresowanych współczesną kulturą muzyczną – zarówno profesjonalistów (dziennikarzy, krytyków, popularyzatorów, kuratorów itd.), którzy pragną pogłębić wiedzę o muzyce i jej relacjach z mediami oraz udoskonalić warsztat dziennikarza i krytyka muzycznego, jak i melomanów czy osób po prostu osób zafascynowanych muzyką, które pragną odbierać ją w sposób bardziej świadomy.
Słuchacze studiów Muzyka w mediach pozyskają wiedzę i umiejętności praktyczne z trzech zakresów:
- kultury muzycznej widzianej z perspektywy różnych gatunków, stylów i epok historycznych – w kontekście przemian kulturowych, społecznych, politycznych i estetycznych, z akcentem na muzykę artystyczną XX i XXI wieku, muzykę filmową oraz muzykę popularną;
- warsztatu dziennikarza i krytyka muzycznego oraz popularyzatora muzyki potrafiącego w pełni profesjonalnie odbierać dzieła i wykonania muzyczne, interpretować je i oceniać, a swoje refleksje przekazywać w różnych formach dziennikarskich i poprzez rozmaite media;
- medialnych i technologicznych uwarunkowań muzyki i rynku muzycznego wpływających na różne style wypowiedzi artystycznej, także w wymiarze praktycznym (promocja muzyki, praktyka mediów muzycznych, finansowanie w branży muzycznej itp.).
W trakcie studiów słuchacze będą spotykać się z wybitnymi postaciami mediów muzycznych, uczestniczyć w wizytach studyjnych (np. w Polskim Radiu) oraz w formie zajęć dodatkowych w koncercie i spektaklu muzycznym. Zrealizują też własne projekty krytyczno-medialne, a najlepsze zostaną opublikowane w prestiżowym piśmie muzycznym meakultura.pl. Słuchacze studiów będą mogli też uczestniczyć w organizacji wydarzenia kulturalnego, jakim jest Konkurs Polskich Krytyków KROPKA.
Studia pozwolą na zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu:
- pisania o muzyce (krytyka muzyczna),
- rozumienia specyfiki pracy w różnych mediach muzycznych,
- pogłębienia wiedzy z zakresu kultury muzycznej, zarówno tzw. poważnej (klasycznej), jak i popularnej czy filmowej,
- wniknięcie w zjawiska związane z kulturą muzyczną w aspekcie estetycznym, technologicznym, społecznym czy politycznym.
Podyplomowe studia Muzyka w mediach przeznaczone są dla osób, których zainteresowania bądź wykonywany zawód związane są z szeroko pojętą kulturą muzyczną i mediami.
Absolwenci takich kierunków, jak muzykologia, kulturoznawstwo, teoria muzyki, polonistyka, dziennikarstwo, socjologia, historia czy medioznawstwo będą mogli dzięki nim pogłębić wiedzę i umiejętności praktyczne w dziedzinie kultury muzycznej i mediów.
Wśród osób, które w ten sposób mogą poszerzyć swoje kompetencje zawodowe, wymienić można także nauczycieli i wykładowców akademickich, ludzi mediów, managerów kultury, pracowników mediów, organizacji pozarządowych działających w sektorze kultury, przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej zajmujących się kulturą, producentów.
Zajęcia prowadzą m.in.:
dr hab. Marcin Gmys
dr Grzegorz Piotrowski
dr Iwona Lindstedt
dr Mariusz Gradowski
dr hab. Paweł Tański
Piotr Metz
Kamil Jaczyński
Krzysztof Stefański
dr Katarzyna Drogosz
dr Piotr Jakubowski
Tomasz Pawłowski
Marek Włodarczyk
Jarek Szubrycht
Przemysław Kubajewski
Szczegółowe informacje na stronie: https://www.civitas.edu.pl/collegium/oferta-edukacyjna/po-polsku/studia-podyplomowe-po-polsku/kierunki-studiow-podyplomowych/obszar-dziennikarstwo-i-nowe-media/muzyka-w-mediach
Kontakt:
Dział Rekrutacji Collegium Civitas
Plac Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
pokój 1210, XII piętro
00-901 Warszawa
adres email: rekrutacja@civitas.edu.pl
tel. 22 656 71 89