„Muzyka z Kraju Chopina” PWM; materiały prasowe

rekomendacje

„Muzyka z Kraju Chopina” – międzynarodowy projekt Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Kampania „Muzyka z Kraju Chopina”, stworzona przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, ma na celu promowanie fortepianowej twórczości polskich kompozytorów w przestrzeni międzynarodowej. Projekt obejmuje nie tylko muzykę Fryderyka Chopina, ale również innych wielkich kompozytorów wywodzących się z polskiej ziemi: Ignacego Jana Paderewskiego, Marii Szymanowskiej, Stanisława Moniuszki, Wojciecha Kilara, Karola Kurpińskiego i wielu innych.

Nie podlega dyskusji fakt, że twórczość Chopina jest jedną z największych wizytówek pianistyki polskiej na całym świecie. Najnowszy projekt Polskiego Wydawnictwa Muzycznego adresowany jest do pianistów początkujących i średniozaawansowanych, a także do ich nauczycieli. Twórcy „Muzyki z Kraju Chopina” zachęcają artystów z Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Austrii do poszerzania i wzbogacania podstawowego repertuaru edukacyjnego oraz koncertowego o dzieła kompozytorów polskich. Wśród propozycji nazwisk znajdują się zarówno czołowi przedstawiciele polskiej muzyki klasycznej, jak i muzycy mniej znani, których twórczość stanowi bazę edukacyjną i koncertową dla młodych pianistów. 

Dla każdego z wymienionych powyżej krajów partnerskich projektu powstał cykl pięciu lekcji pokazowych, które prezentują aspekty edukacyjne utworów wybranych kompozytorów polskich. Lekcje przeprowadzane są przez wybitnego pianistę-edukatora w języku danego kraju. W cyklu poruszane są tematy wykonawcze oraz interpretacyjne, a także propozycje rozwiązań technicznych. Dodatkowo wszystkie 25 filmów tutorialowych, zrealizowanych w ramach projektu, będzie opatrzonych tłumaczeniami na języki wszystkich krajów partnerskich w celu umożliwienia aktywnego korzystania z przygotowanych materiałów. Wzorcowe nagrania prezentowanych w tutorialach utworów są uzupełnieniem i bonusem do edukacyjnych lekcji pokazowych.

Wszystkie materiały projektu „Muzyka z Kraju Chopina” są dostępne w językach: angielskim, francuskim, włoskim, niemieckim i japońskim na kanale YouTube PWM. O projekcie będą informować Instytuty Polskie w Londynie, Rzymie, Paryżu, Berlinie, Wiedniu i Tokio, a także współpracujący z PWM edukatorzy oraz dystrybutorzy i wydawcy w Europie: Hal Leonard Europe i Universal Edition, oraz w Japonii: Zen-On.

Projekt „Muzyka z kraju Chopina” finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”.

Logo

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć