okładka książki

recenzje

Muzyka złamanego serca – biografia Adele

Zasłuchana w najnowszą, długo wyczekiwaną, płytę Adele 25 z ogromną przyjemnością sięgnęłam po biografię tej niesamowitej artystki. Książka Adele. Dziewczyna, która rozkochała w sobie świat autorstwa Chasa Newkey-Burdena co prawda została wydana w 2011 roku, kiedy to ukazał się fenomenalny krążek 21, jednak mimo upływu czasu nie zawodzi i niesie wiele ciekawych historii złaknionym wiedzy o wokalistce fanom.

Kiedy myślę o Adele, do głowy przychodzi mi wiele skojarzeń, spośród których najbardziej wyraziste wydają się m.in. szczerość, autentyczność, bezkompromisowość, a przede wszystkim ogromny talent. Wszystkie te cechy przebijają się ze stron książki Newkey-Burdena, ukazując czytelnikom artystkę nietuzinkową z niezwykłym zapasem dobrego humoru i bardzo daleką od bycia zarozumiałą gwiazdą. 

Autor przedstawia biografię wokalistki, poczynając od najwcześniejszych lat. Nie jest to jednak typowa historia, ponieważ skupia się raczej na konkretnych epizodach jej życia bądź faktach, by następnie przedstawić je z różnych stron oraz okrasić rozmaitymi cytatami samej Adele, a także jej współpracowników. Co ciekawe, klimat książki jest raczej wesoły, miejscami żartobliwy, mimo że twórczość artystki z radością wiele wspólnego nie ma, a z nieszczęśliwą miłością – wręcz przeciwnie. Sama Brytyjka następująco opisuje swoją twórczość:

Dawniej próbowałam usiąść i powiedzieć sobie: „Dobra, a teraz napiszę o tym czy o tamtym” – wspominała. – Ale tego się nie da zrobić na siłę. Wszystkie moje piosenki są trochę smutne i dramatyczne, bo kiedy jestem wesoła, nie mam czasu na komponowanie. Dopiero kiedy ktoś złamie mi serce, zaczynam się nad sobą użalać i biorę się do pisania[1].

Otwartość i bezpośredniość znajdują odzwierciedlenie nie tylko w niezwykle autobiograficznych tekstach, lecz także w różnych wywiadach, podczas koncertowej paplaniny czy programów, w których występowała. Wiele z takich sytuacji zostało przytoczonych w ramach intrygujących anegdot.

Biografię charakteryzuje duża dbałość o szczegóły, bardzo szeroki kontekst, choć miejscami można odnieść wrażenie, że autor gubi po drodze samą artystkę, a skupia się bardziej na innych rzeczach, np. Brit School czy trudnościach, jakie niesie brytyjskim artystom robienie kariery w Ameryce. Szczególnie frustrujące wydaje się porównywanie Adele i Amy Winehouse, które uczęszczały razem do wspomnianej placówki. Z drugiej strony taka wieloaspektowa perspektywa pomaga zrozumieć sytuację artystów z Wysp Brytyjskich, ich szanse na spełnienie muzycznych marzeń bądź rozwój kariery. W przypadku Adele ogromną rolę odegrał Internet, a dokładniej MySpace, dzięki któremu została zauważona przez XL Recordings. Przez większą część książki Newkey-Burden przeprowadza analizę sposobu rozwoju kariery – opisuje metody promocji, wykorzystywanie utworów w serialach, występy w rozmaitych shows czy trasy koncertowe. Pomiędzy poszczególne etapy ścieżki muzycznego rozwoju wplata interpretacje zawartości płyt 19 oraz 21, które analizuje dogłębnie, biorąc pod uwagę zarówno każdy utwór z osobna, okoliczności jego powstania, przekaz, wątki autobiograficzne, jak i usytuowanie danej piosenki w kontekście całości płyty, opisując dokładnie zmiany nastroju następujące z każdą kolejną propozycją.

Książka Adele. Dziewczyna, która rozkochała w sobie świat doskonale tłumaczy, dlaczego artystka odniosła tak spektakularny sukces. Otóż Adele jest taka, jak my – nie kryje zamiłowania do alkoholu czy papierosów, nie boi się wyrażać kontrowersyjnych opinii, ekscytuje się na myśl o spotkaniu Justina Timberlake’a albo zachwyca się muzyką Rihanny i Beyonce. Woda sodowa nie uderzyła jej do głowy, nie myśli o sukcesie, ale o tym, by jej muzyka mogła być utożsamiana z najwyższą jakością, o czym świadczy pamiętny występ na rozdaniu Brit Awards, podczas którego towarzyszył jej tylko fortepian… Jak sama mówi:

W mojej muzyce nie ma stylizacji. Nie sprzedaje się z powodu mojego wizerunku, seksualności, niedostępności czy innych sztuczek. Wydaje mi się, że gdybym nagle zaczęła odstawiać na scenie jakieś numery, wyglądałoby to dziwacznie i nie pasowałoby do mojej muzyki[2].

I za ten brak udawania kogoś, kim nie jest, tak bardzo ją kochamy.

Biografię polecam każdemu, kto nie tylko odnajduje siebie w piosenkach Adele, ale również pragnie bliżej poznać drogę na szczyt tej niesamowitej artystki. Publikacja ta wyróżnia się szerokim ujęciem tematu, podejmującym również wątki innych brytyjskich twórców, a także samym wielopoziomowym przedstawieniem postaci Adele oraz jej twórczości. Szczegółowa analiza utworów – zarówno od strony muzycznej, jak i tekstowej, doskonale komponuje się z różnymi anegdotami oraz ciekawymi historiami z życia piosenkarki i licznymi zdjęciami.

Chas Newkey-Burden, Adele. Dziewczyna, która rozkochała w sobie świat, przeł. Piotr Metz, Arkadiusz Belczyk, Wydawnictwo Pascal: Bielsko-Biała 2012.

____________________________

[1] Ch. Newkey-Burden, Adele. Dziewczyna, która rozkochała w sobie świat, przeł. P. Metz, A. Belczyk, Bielsko-Biała 2012, s. 101.  

[2] Ibidem, s. 200.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć