źródło: www.musikmarkt.de

felietony

Nagroda GEMA dla Jagody Szmytki

Polska kompozytorka, Jagoda Szmytka została laureatką prestiżowej nagrody niemieckiego stowarzyszenia twórców GEMA  w kategorii “młodych autorów”.

Nagroda przyznawana była w dziesięciu kategoriach, m.in. kompozycji na zespół (Enno Poppe), kompozycji pop/rock (Sonja Glass), tekstu w kategorii śpiewak-autor tekstów (Sven Regener), tektu w kategorii hip-hop (Marteria), kompozycji muzyka na głos + … (Samir Odeh-Tamimi) i za całokształt twórczości (Martin Böttcher).

Nagroda Autorów Muzycznych honoruje kompozytorów i twórców tekstów, którzy wyróżnili się swoimi dokonaniami” powiedział Dr Harald Heker, Prezes Zarządu GEMA. „Swoją twórczością sprawili nam wspaniały dar, dar różnorodności. I właśnie ta różnorodność buduje podstawy naszej kultury. Dzięki temu praca autorów muzycznych jest tak wyjątkowa i tak wartościowa.“

Jagoda Szmytka należy do najbardziej utalentowanych i najoryginalniejszych polskich kompozytorek młodego pokolenia. Urodziła się w Legnicy w 1982 roku, studiowała historię sztuki, filozofię, teorię muzyki i kompozycję we Wrocławiu, Grazu, Frankfurcie nad Menem i w Karlsruhe. Jak pisze o Szmytce Barbara Bogunia “Określenie „kompozytorka” jest w jej przypadku o tyle nieprecyzyjne, że posiadająca rozległe wykształcenie humanistyczne artystka w swej działalności łączy media wizualne, słuchowe i kinetyczne w celu stworzenia dzieł sztuki  przemawiających do nowego typu, zintegrowanej percepcji odbiorcy, a także umożliwiających prawdziwą komunikację między samymi wykonawcami oraz publicznością. Co za tym idzie, występuje ona w roli kompozytora, lecz także cyfrowej poetki wizualnej, rzeźbiarki, reżyserki oraz performerki.”

Muzyka młodej kompozytorki zyskała międzynarodowe uznanie m.in. za sprawą takich festiwali i instytucji jak Warszawska Jesień, Wien Modern, Lucerne Festival, Huddersfield Contemporary Music Festival, Ultraschall w Berlinie, Eclat w Stuttgarcie, Ferienkurse Darmstadt, Tonhalle Düsseldorf, Deutschlandfunk w Kolonii, Royaumont w Paryżu, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie. W 2015 roku ukazała się jej monograficzna płyta “Bloody Cherries” nakładem prestiżowej wytwórni WERGO (seria EZM).

O sylwetce twórczej laureatki pisaliśmy obszernie m.in. w “Wizytówce Jagody Szmytki” autorstwa Barbary Boguni:

https://meakultura.pl/publikacje/wizytowka-jagody-szmytki-798

Więcej o tegorocznej Nagrodzie GEMA można przeczytać TUTAJ

 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć