okładka książki

felietony

Nagroda Prix des Muses dla Pawła Gancarczyka

Paweł Gancarczyk, profesor Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk znalazł się wśród tegorocznych laureatów nagrody Prix des Muses. Nagroda przyznawana jest przez Fondation Singer-Polignac za najlepszą książkę francuskojęzyczną poświęconą tematyce muzycznej. Honorowane są zarówno prace o charakterze naukowym i popularyzatorskim, jak i utwory literackie. Nagroda zostanie wręczona 31 marca 2016 roku w Paryżu.

Książka Pawła Gancarczyka La musique et la révolution de l’imprimerie [Muzyka wobec rewolucji druku] poświęcona jest tematyce wpływu wynalazku druku na kulturę muzyczną XVI wieku. Jej wersja francuskojęzyczna w przekładzie Wojciecha Bońkowskiego ukazała się nakładem wydawnictwa Symétrie (Lyon) we wrześniu 2015 roku. Wersja polskojęzyczna została opublikowana w 2011 roku przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obydwa wydania książki ukazały się dzięki wsparciu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Paweł Gancarczyk to muzykolog specjalizujący się w badaniach nad historią muzyki średniowiecza i wczesnej nowożytności. Uczestniczył w kilku międzynarodowych projektach badawczych, a jego prace ukazały się dotąd w 12 krajach Europy. W latach 2011-2014 był przewodniczącym Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich. Obecnie pracuje nad książką na temat kultury muzycznej Europy Środkowej XV wieku i twórczości Piotra z Grudziądza.

W 23. edycji nagrody do konkursu przyjęto 61 książek opublikowanych w 2015 roku przez 26 wydawców.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć