Meandry

Nina Simone

Nina Simone, właściwie Eunice Kathleen Waymon (1933–2003). Amerykańska piosenkarka, pianistka, autorka tekstów, kompozytorka i aranżerka. Jej twórczość, zazwyczaj zaliczana do jazzu, balansuje na granicy różnorodnych gatunków – bluesa, rhythm and bluesa, soulu, gospel, sięgając do najdawniejszych korzeni jazzu – spirituals, a także do muzyki poważnej.

Urodziła się na 33 East Livingston Street w miasteczku Tryon w Karolinie Północnej, gdzie w lokalnym kościele w wieku 10 lat dała pierwszy publiczny koncert, zwracając uwagę swoim głosem i pianitycznymi umiejętnościami. Dzięki sponsorom rozpoczęła naukę w prestiżowej Juliard School of Music – marzyła by zostać pierwszą czarnoskórą pianistką koncertową w Ameryce, jednak kłopoty finansowe zmusiły ją do porzucenia tych marzeń. Żeby zarobić na utrzymanie zwróciła się ku muzyce jazzowej, bluesowi i soulowi, koncertując w nocnych klubach, gdzie od połowy lat 50. występowała pod pseudonimem “Nina Simone”. Szerszy rozgłos artystka zyskała pod koniec lat 50. dzięki aranżacji jedego z utworów z opery Porgy and Bess – I Loves You Porgy, a takżę singlem My Baby Just Cares For Me

Simone była też mocno zaangażowana w ruch praw obywatelskich – nagrała kilka piosenek o wymowie politycznej. W latach 70. wyjechała ze Stanów, jako powód emigracji podając rasizm – mieszkała i koncertowała w różnych miejscach świata: na Karaibach, w Afryce, w wielu krajach Europy, ostatnie lata spędziła na południu Francji.

  

Publikacja powstała dzięki Funduszowi Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS


Wesprzyj nas
Warto zajrzeć