Ares Chadzinikolau, fot. Maciej Zakrzewski

felietony

Nostalgicznie o Komedzie

Czytelniczki, Czytelnicy,

prezentujemy Wam numer szczególny, wyjątkowy nie tylko swoją treścią, ale i publikującymi autorami. To wydanie podsumowuje bowiem 12 edycję festiwalu Nostalgia, poświęconą twórczości Krzysztofa Komedy w roku, który UNESCO wyznaczyło, aby go upamiętnić. Same teksty natomiast zostały stworzone przez bardzo młody zespół redakcyjny, zawiązany podczas warsztatów krytyki muzycznej zorganizowanych wspólnym wysiłkiem Fundacji Malta i Meakultury. Wyjątkiem jest napisany przez Jacka Sobczyńskiego artykuł wprowadzający w tematykę festiwalu, który znaleźć można w dziale Publikacje. 

Zachęcamy do zachwycenia się świeżym spojrzeniem autorów, z których każdy prezentuje własny punkt widzenia. Dotyczy to nie tylko inspirujących rozważań Patrycji Sznajder na temat skomplikowanej relacji pomiędzy autorem, utworem i wykonawcą – autorka wyciąga dla nas tyle wątków tego splotu, że wątpliwości do rozważenia starczy na długie wieczory aż do wiosny. Jako odważny krytyk muzyczny zaprezentował się natomiast recenzent Kacper Sikora, który obrazowo i precyzyjnie opowiedział o swoich wrażeniach z dwóch festiwalowych koncertów, nie uciekając od jednoznacznych ocen. Karkołomnego zadania zrelacjonowania warsztatów, a pośrednio procesu powstawania tekstów do numeru, podjął się Bartosz Grześkowiak. Jego uwadze nie umknął żaden szczegół, a powstały tekst umieściliśmy w dziale Edukatornia.

Numer wzbogacają dwa wywiady przeprowadzone przez zespół dziennikarski Moniki Winnickiej i Patrycji Sznajder. Autorki skłoniły do zwierzeń duet Orzechowski/Więcek, odkrywając ich nostalgiczne odruchy i skomplikowaną relację z Komedą i jego muzyką. Przybliżyły również w rozmowie postać Ramana Tratsiuka, artysty wizualnego, którego związki z festiwalem Nostalgia sięgają jego początków. Zapisy tych spotkań tworzą wciągające opowieści o sztuce, artystach i, zaskakująco, o Poznaniu.

Jeśli, w co nie wątpię, lektura tych tekstów zainspiruje Was do wyruszenia w poszukiwaniu doznań muzycznych to zachęcam do sprawdzenia działu Rekomendacje namówiliśmy organizatorów Nostalgii do zaproponowania Wam szczególnie interesujących wydarzeń.

Pasjonującej lektury!

Daria Rzeczkowska


Dofinansowano ze środków Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Artystów ZAiKS

 

 Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa: https://www.muzykawmediach.pl/

 

Numer powstał w ramach warsztatów krytyki muzycznej zorganizowanych we współpracy z Festiwalem Nostalgia 2019
 

 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć