materiały promocyjne

felietony

Nove muzyczne eMIGRACJE

Żyję jak liść, z wiatrem, z czasem na skórze i opuszczam każde miejsce, zanim mogłoby coś więcej dla mnie znaczyć. ŻyjĘ jak ptak, wysoko, patrząc w dół na ziemię, wypatrując w górze słońca, wypatrując narodzin. (Made in Anywhere, Anna Nowa, płyta eMIGRATION)

Podwójne tożsamości czy jedynie obywatelstwa? Wyjazdy i rozstania, ojczyzna czy obczyzna? Pytania o swój dom, rodowód, miejsce na ziemi zadaje Anna Nova na debiutanckiej płycie eMIGRATION. Dwujęzyczny album, wydany przez Polskie Radio to swoista rozprawa z życiem i opowieść o… no właśnie, o czym? O kraju, korzeniach? O sobie? O dwóch sercach czy o jednym?

Anna Nova, a naprawdę Anna Walewska, to urodzona w Poznaniu obywatelka Niemiec. Będąc jeszcze dzieckiem, wraz z rodziną wyemigrowała do naszych zachodnich sąsiadów. Jak sama podkreśla, mocno doświadczyła rozłąki z krajem, środowiskiem, w którym żyła, a szczególnie ze szkołą muzyczną. Po trzynastu latach wróciła do ojczystego miasta, zaś przeżycia wywołane zastaną rzeczywistością, przemyślenia i emigracyjna przeszłość zaowocowały materiałem muzycznym i literackim. 

Nie jestem stąd

eMIGRATION to dwupłytowy, polsko-niemiecki album stworzony z potrzeby opowiedzenia własnej historii. Powstał we współpracy z Elżbietą Madreiter, również emigrantką, która w przeciwieństwie do wokalistki nadal przebywa za granicą, mieszkając w Austrii niedaleko Wiednia. Madreiter jest autorką tekstów, które na płycie tworzą niebanalne wyznania i porównania tożsamości. Natomiast w temacie muzycznym Anna Nova odbiegła trochę od swojego ulubionego nurtu, jakim jest jazz, wprowadzając dużo nowych brzmień z trip-hopu i muzyki elektronicznej. Utwory są bardzo sentymentalne i szczere, utrzymane w łagodnym, skrytym klimacie. Muzyka odpowiednia nie tylko dla poszukujących swojego miejsca na ziemi, ale dla wszystkich samotników, podróżników czy stęsknionych.

Ten wycinek kuli, gdzie wierzą w anioły, dopóki przyziemne to mój kraj. (…) więc chcę pofrunąć , ale z tą kulą u nogi ważę tyle, że nie ważę się wznieść.

Chcę pofrunąć

 ————————-

Lista utworów:

CD 1:

1. Chcę pofrunąć 
2. Nie żałuję (Tango) 
3. Płynę pod prąd 
4. Na pół, na dwa (Jabłko) 
5. Nie jestem stąd 
6. Bossa i Nova 
7. Bluzka Blues 
8. Made In Anywhere 
9. Nie pytaj o Polskę

CD 2: 
1. ‘Will Fliegen 
2. Ich Bereue Nichts (Tango) 
3. Gegen Den Strom 
4. Apfel 
5. Ich Bin Nicht Von Hier 
6. Barfuss Und Frei 
7. Bluse Blues 
8. Made In Anywhere 
9. Take Me Home

 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć